Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Sok pomidorowy – jak zrobić i co w sobie kryje?

Agnieszka Falborska28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Sok z pomidorów to niskokaloryczny napój, który dostarcza likopenu – składnika o silnym działaniu przeciwutleniającym. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sok z pomidorów we własnej kuchni, koniecznie przeczytaj ten artykuł.


jak-zrobic-sok-pomidorowy-sprawdzony-przepis
pexels.com

Polecane

przepisy-z-kapusty-pekinskiej-co-można-z-niej-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jakie są ciekawe przepisy na kapustę pekińską?
27.05.2022
sok-z-ziemniaka-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
2 min.
Sok z ziemniaka - na co pomaga? Jak zrobić?
28.10.2021
salata-endywia-jak-ja-przyrzadzic-przepisy
Odżywianie
2 min.
Sałata endywia - jak ją przyrządzić? Przepisy
24.01.2022
biala-fasola-przepisy-na-pyszne-dania-wege
Odżywianie
3 min.
Biała fasola - przepisy na pyszne dania wege
31.10.2021
Spis treści
  1. Sok z pomidorów – co w sobie kryje?
  2. Właściwości soku z pomidorów
  3. Jak zrobić sok pomidorowy w domu?
  4. Sok z pomidorów jako porcja warzyw

Sok z pomidorów – co w sobie kryje?

Na początku należy wspomnieć o tym, że przetwarzanie warzyw i owoców wiąże się z niszczeniem lub zmniejszaniem ilości niektórych składników. Jednocześnie procesy technologiczne mogą działać zupełnie odwrotnie – zwiększać przyswajanie niektórych składników, np. karotenoidów. Sok z pomidorów obok koncentratu i ketchupu jest popularnym produktem powstającym poprzez przetwórstwo pomidorów. Bez problemu kupisz go w sklepach, jednak wcale nie musisz zdawać się na „gotowce”. W dalszej części tego artykułu znajdziesz przepis, jak zrobić sok pomidorowy do picia na zimę.Produkt ten dostarcza głównie węglowodanów, a jego kaloryczność to niespełna 20 kcal na 100 g. Sok z pomidorów zawiera kwasy fenolowe, flawonole, pewne ilości witaminy C, beta-karoten, a także likopen, który należy do bardzo silnych przeciwutleniaczy. Znany jest również z obecności potasu, którego pomidory są bardzo dobrym źródłem. Koncentracja tych związków w surowcu może być różna, w zależności od odmiany pomidora czy sposobów jego uprawy.

Właściwości soku z pomidorów

Soki z pomidorów słyną przede wszystkim z wysokiej zawartości likopenu. Co więcej, badania wskazują na to, że po zastosowaniu obróbki termicznej (co ma miejsce podczas przygotowywania przetworów z pomidorów), przyswajalność likopenu przez organizm wzrasta. Wysoka temperatura stosowana do obróbki technologicznej i utrwalania żywności prowadzi do niszczenia ścian komórkowych owoców, dzięki czemu likopen łatwo uwalnia się z soku komórkowego. Jest to przede wszystkim związek o charakterze przeciwnowotworowym, co wynika z jego zdolności przeciwutleniających. Neutralizacja wolnych rodników powstających w organizmie jest ważna, ponieważ ich nadmiar wiąże się m.in. z przyspieszeniem starzenia się komórek, ma także wpływ na stan skóry. Likopen odgrywa również pewną rolę w metabolizmie cholesterolu i pozytywnie wpływa na profil lipidowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Wskazuje się też na jego działanie w kontekście odporności organizmu.

Jak zrobić sok pomidorowy w domu?

Wbrew pozorom wcale nie tak trudno o domowy sok pomidorowy. Jak zrobić go bez specjalistycznego sprzętu? Zacznij od dokładnego umycia pomidorów. Pokrój je na mniejsze cząstki, wrzuć do garnka i podduś około 15–20 minut. W razie potrzeby dolej trochę wody. Jeśli chcesz, dodaj przyprawy. Następnie przenieś zawartość z garnka na sito i przecieraj, aby uzyskać sok. Możesz też na samym początku pozbawić pomidory skórki i miąższ pozostały po przetarciu wykorzystać do stworzenia koncentratu. Jeśli zaś chcesz wiedzieć, jak zrobić sok z pomidorów na zimę, podążaj za kolejnym krokiem przygotowania. Jest nim oczywiście pasteryzowanie, które pozwala na utrwalanie żywności i cieszenie się przetworami w trakcie zimowych miesięcy. Proces pasteryzacji możesz przeprowadzić w garnku lub piekarniku. Sama pasteryzacja powinna trwać około 20 minut. Sok z pomidorów najlepiej przyrządzać w szczycie sezonu pomidorowego, kiedy cena warzyw jest nie tylko niższa, ale przede wszystkim owoce są dojrzałe i pełne smaku oraz aromatu.

Jeszcze szybszym sposobem przygotowania jest wykorzystanie sprzętów do rozdrabniania. Zatem jak zrobić sok pomidorowy w blenderze? W przypadku dobrego sprzętu odpuść sobie etap zdejmowania skórki z pomidorów. Dokładnie je umyj, pokrój na drobniejsze kawałki i podduś w garnku przez 15–20 minut (w razie potrzeby, dodając wody), a następnie zmiksuj. Jeśli chcesz wzbogacić smak soku lub poprawić jego kolor, dodaj np. bazylię, paprykę czerwoną czy pieprz. Blenduj aż do uzyskania gładkiej konsystencji bez grudek. W razie potrzeby dodaj trochę wody, aby sok był bardziej płynny. A jak zrobić sok z pomidorów, aby dostarczyć sobie i przyswoić jak najwięcej likopenu? Przede wszystkim należy pominąć etap usuwania skórek, a także dodać do niego soku np. oliwy, ponieważ likopen bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach.

Sok z pomidorów jako porcja warzyw

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podobnie jak Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, zaleca spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, co stanowi 5 porcji. Jedną z nich może być szklanka soku – najczęściej mowa o tym owocowym, ponieważ jest zdecydowanie częściej i chętniej wybierany przez konsumentów. Sok warzywny, który charakteryzuje się niższą ilością cukrów prostych i niską kalorycznością, tym bardziej może stanowić składnik zdrowej diety i być elementem realizacji zaleceń dotyczących spożycia warzyw i owoców.

Źródła
  1. E. Gwóźdź i wsp., Prozdrowotne właściwości owoców pomidora i jego przetworów, „Borgis – Medycyna Rodzinna” 2015, nr 4, s. 186–188.
  2. E. Hallmann i wsp., Ocena wartości odżywczej oraz sensorycznej pasteryzowanego soku pomidorowego z uprawy ekologicznej i konwencjonalnej, „Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering” 2010, t. 55, nr 3, s. 105–111.
  3. E. Kwiatkowska, Likopen w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, „Borgis – Postępy Fitoterapii” 2010, nr 1, s. 38–41.
  4. C. Lajli i wsp., Can eating five fruit and veg a day really keep the doctor away?, „Economic Modelling” 2018, t. 70, s. 320–330.
Author Agnieszka Falborska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.