Jak można zwiększyć libido i poprawić jakość życia seksualnego?
Libido to występująca u większości ludzi potrzeba podejmowania aktywności seksualnej. Choć na początku intymnej relacji zwykle nie narzekamy na jej brak, z czasem zdarza nam się tracić ochotę na igraszki w sypialni. Dlaczego nawet w udanym związku tracimy ochotę na seks? Jak zwiększyć libido?
Co jest przyczyną spadku libido?
Libido to bardzo indywidualna cecha – nie istnieją normy, które określałyby, kiedy jest wystarczające, a kiedy zbyt niskie. Niemniej większość ludzi odczuwa ochotę na seks (aseksualność, czyli wrodzony brak libido, dotyczy kilku procent populacji). Dlatego niepokoimy się, gdy po latach satysfakcjonującej aktywności seksualnej nagle tracimy zainteresowanie tą sferą życia. Lista możliwych przyczyn spadku libido jest bardzo długa. Obejmuje ona m.in.:
zaburzenia hormonalne,
choroby – od infekcji intymnych, po problemy z krążeniem,
zażywanie niektórych leków, w tym antykoncepcji hormonalnej,
złe nawyki żywieniowe,
palenie papierosów,
brak odpowiedniej higieny snu,
nadmiar obowiązków,
przewlekły stres,
rutynę w sypialni,
konflikty między partnerami.
Wobec powyższego, aby podnieść libido – tak u kobiety, jak i u mężczyzny – warto przede wszystkim ustalić, co powoduje brak ochoty na seks.
Jak można poprawić libido, troszcząc się o ciało?
Jeśli od dłuższego czasu zdarza Ci się odczuwać jakiekolwiek dolegliwości, które odbierają Ci ochotę na seks, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Aby poprawić libido, często wystarczy podjąć leczenie podstawowej choroby, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Odpowiednią farmakoterapię można także zastosować u mężczyzn w przypadku problemów z potencją (o podłożu biologicznym), a u kobiet – w przypadku spadku libido spowodowanego zaburzeniami gospodarki hormonalnej.Nim podejmiesz leczenie farmakologiczne, zrób „rachunek sumienia” – być może problemy, z którymi się zmagasz, wymagają jedynie zmiany trybu życia. Możesz podwyższyć swoje libido dzięki zdrowej diecie, rezygnacji z używek, odpowiedniej dawce ruchu i snu. Pamiętaj też, że apetyt na seks skutecznie odbiera napięcie nerwowe i przemęczenie. Opanuj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci pozbyć się stresu, nim wejdziesz do sypialni.
Poziom libido a naturalne afrodyzjaki
W wielu przypadkach alternatywą dla farmaceutyków mogą być afrodyzjaki – znane od stuleci domowe sposoby na zwiększenie libido. Niektóre produkty spożywcze poprawiają krążenie krwi, wpływają tonizująco na układ nerwowy, stymulują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój (endorfin, dopaminy), a nawet zwiększają produkcję feromonów. Tym samym mogą wprawić Twój organizm w stan sprzyjający erotycznym doznaniom. Produkty, które mogą zwiększyć ochotę na seks i podnieść jakość erotycznych doznań, to na przykład: seler naciowy, szparagi, owoce morza, gorzka czekolada, truskawki, czerwone wino. Podobne działanie mają takie przyprawy, jak chili, imbir, gałka muszkatołowa, lubczyk czy anyż. Pamiętaj jednak, że wymienione produkty nie są lekiem na zaburzenia erekcji czy problemy hormonalne. Mają jedynie poprawiać nastrój i pobudzać zmysły.
Jak zwiększyć libido, dbając o zdrowie psychiczne?
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn poziom libido jest ściśle powiązany z nastrojem i samooceną. Brak ochoty na seks może być konsekwencją problemów zawodowych czy rodzinnych. Często jest powiązany z brakiem akceptacji własnego ciała albo obniżonym poczuciem własnej wartości. Spadek libido to typowy objaw wielu zaburzeń psychicznych. Pojawia się m.in. w przebiegu depresji czy zespołu stresu pourazowego. Jeśli czujesz, że ochotę na seks obierają Ci problemy natury psychicznej, najprawdopodobniej nie pomogą Ci nawet najskuteczniejsze afrodyzjaki. Źródłem Twojego złego samopoczucia i zahamowań w sypialni mogą być nieprzepracowane konflikty wewnętrzne, niezabliźnione rany po wcześniejszych związkach albo trudne doświadczenia z okresu dzieciństwa. Aby podnieść libido, a przede wszystkim odzyskać radość życia, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.
Ochota na seks a jakość związku partnerskiego
Jednym z najważniejszych czynników kształtujących libido jest jakość Twojej relacji z partnerem. Ochotę na seks może odebrać Wam rutyna (tak w sypialni, jak i w codziennym rytmie życia) albo brak porozumienia w łóżku, który sprawia, że nie zaspokajacie swoich potrzeb. Największym wrogiem libido są narastające konflikty, kłótnie, brak wzajemnego zaufania. Jeśli Wasz związek przeżywa kryzys, w pierwszej kolejności powinniście zająć się problemami, które oddaliły Was od siebie. Najlepszym sposobem na poprawienie relacji pomiędzy partnerami jest szczera, spokojna rozmowa – i to niejedna! Tylko mówiąc otwarcie o swoich uczuciach i potrzebach, możecie się nawzajem zrozumieć czy wybaczyć zaznane krzywdy, by znów czerpać radość z seksu. Jeśli nawiązanie dialogu bez zbędnych emocji i oskarżeń jest dla Was trudne, nie wahajcie się skorzystać z terapii dla par.
- C. Clulow (red.), Seks, więź i terapia pary, tł. A. Choroszczeicz i in., Fundament, Warszawa 2016.
- L. Bossini i in., Dysfunkcje seksualne, choroby psychiczne a jakość życia, tł. K. Cyranka, „Psychiatria Polska” 2014, nr 48(4), s. 715–726.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.