account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?

Redakcja30.11.2021Aktualizacja: 25.06.2023

Cukrzyca jest chorobą, która dotyka osoby w każdym wieku. Choruje na nią ponad 3 miliony osób w Polsce, a w latach 2013 - 2018 liczba nowo zdiagnozowanych osób wzrosła o niemal 14%. Nieleczona cukrzyca daje poważne powikłania, dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiary poziomu glukozy we krwi.


jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
pexels.com

Polecane

erytrocyty-krwinki-czerwone-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Erytrocyty (krwinki czerwone) - jakie są normy?
31.10.2021
jakie-badania-na-watrobe-warto-wykonac
Zdrowie
2 min.
Jakie badania na wątrobę warto wykonać?
31.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
Spis treści
  1. Objawy cukrzycy
  2. Normy stężenia glukozy we krwi
  3. Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?
  4. Leczenie farmakologiczne

Objawy cukrzycy

Wyróżnia się dwa główne rodzaje cukrzycy:

  • cukrzycę typu 1, która wynika z niedostatecznej produkcji insuliny przez trzustkę w wyniku niszczenia komórek beta trzustki;

  • cukrzycę typu 2, występującą najczęściej, w której dochodzi do nieprawidłowej i niedostatecznej odpowiedzi tkanek na insulinę.

Cukrzyca, w szczególności typu drugiego, często przebiega bezobjawowo. Z tego powodu jedynym sposobem na jej wykrycie są badania poziomu glukozy we krwi. Chorzy mogą skarżyć się na częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, osłabienie czy senność w ciągu dnia. Nieleczona cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu powikłań, z których najgroźniejsza jest kwasica ketonowa i śpiączka hiperosmolarna. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto umówić się na szybką konsultację z diabetologiem online.

Polecamy

diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna

Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?

Diabetolog to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy oraz chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Do zadań diabetologa należy rozpoznanie typu cukrzycy, kontrolowanie poziomu glikemii (glukozy we krwi), ustalenie dawek leków i poradnictwo związane z dietą cukrzycową. Więcej informacji o roli diabetologa przeczytasz w tym artykule.

Redakcja25.11.2021

Normy stężenia glukozy we krwi

  • Prawidłowy poziom cukru we krwi badany na czczo wynosi 70-99 mg/dl.

  • Stan przedcukrzycowy stwierdza się, jeśli wartość nieprawidłowej glikemii na czczo mieści się w zakresie od 100 do 125 mg/dl. U tych pacjentów powinno się dodatkowo wykonać doustny test tolerancji glukozy (OGTT).

  • Cukrzycę na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi rozpoznaje się, jeżeli dwa badania poziomu glukozy na czczo pokazują glikemię równą 126 mg/dl lub wyższą.

Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Podstawowym elementem walki z cukrzycą jest zmiana stylu życia – modyfikacja diety i wprowadzenie dostosowanej do możliwości pacjenta aktywności fizycznej. Osoby z cukrzycą powinny spożywać 5-6 niewielkich posiłków dziennie (możesz zainspirować się naszymi przepisami dla cukrzyków) i ograniczyć produkty, które są źródłami cukrów prostych. Głównym źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste. Konieczne jest również zmniejszenie zawartości tłuszczy nasyconych w diecie na rzecz tłuszczy nienasyconych, których źródłem są między innymi ryby i orzechy. Pacjenci powinni także jak najbardziej ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Ćwiczenia fizyczne powinny mieć umiarkowaną intensywność. Warto ćwiczyć regularnie, co najmniej przez 3 dni w tygodniu, a najlepiej codziennie. Może to być nordic walking, szybki spacer, basen, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni (np. na powietrzu). Ważniejsza od rodzaju aktywności jest jej regularność.

Leczenie farmakologiczne

W terapii cukrzycy stosuje się leki obniżające poziom glukozy we krwi. Pacjentom z cukrzycą typu pierwszego od samego początku przepisuje się insulinę, natomiast w cukrzycy typu drugiego wykorzystuje się leki, które działają na metabolizm glukozy, najczęściej metforminę. Oprócz tego dostępnych jest wiele innych grup leków, które mogą wspomagać między innymi wydzielanie insuliny z trzustki (na przykład pochodne sulfonylomocznika), zwiększające wydalanie glukozy przez nerki (dapagliflozyna) czy osłabiać apetyt, jak gliptyny czy agoniści receptora GLP-1.

Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi, warto umówić się na konsultację u lekarza internisty lub diabetologa. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań.

Źródła
  1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021.
  2. A. Araszkiewicz, E. Bandurska-Stankiewicz, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych z cukrzycą 2021, Diabetologia Praktyczna, tom 7 nr 1, s. 1-121.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-cukrzycowa-jadlospis-na-7-dni-co-mozna-jesc
Odżywianie
1 min.
Co możesz jeść w diecie cukrzycowej? Jadłospis na tydzień
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.