Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaki jest skład spermy? Co warto wiedzieć o spermie człowieka?

Klaudia Gaickalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 13.12.2023

Dowiedz się, z czego składa się sperma człowieka. Jej głównym składnikiem jest woda. Są w niej również białka, cukry oraz mikro- i makroelementy. Sprawdź, jakie!


jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
pixabay.com

Polecane

miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Skąpy okres – jak wygląda? Jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
  1. Z czego składa się sperma człowieka?
  2. Jak smakuje sperma? Jak poprawić jej smak?
  3. Sperma a ilość testosteronu u mężczyzn
  4. Jak sprawdzić, czy ze spermą wszystko jest dobrze?
  5. Ile czasu plemniki żyją w pochwie i poza nią?
  6. Wykorzystanie spermy w kosmetyce
  7. Ciekawostki
  8. Jakie produkty spożywcze mogą wpływać na smak spermy?
  9. Jakie składniki odżywcze są obecne w nasieniu?
  10. Jakie witaminy są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój spermy?
  11. Czy suplementy diety mogą pomóc w polepszeniu jakości spermy?
  12. Jakie organy są odpowiedzialne za produkcję spermy?
  13. Jakie parametry spermy uznawane są za prawidłowe według Światowej Organizacji Zdrowia?

Z czego składa się sperma człowieka?

Sperma nie składa się jedynie z plemników. Wręcz przeciwnie - stanowią one jedynie mały procent całego składu nasienia. Sperma człowieka składa się z wielu elementów, które pochodzą z różnych narządów. Mowa między innymi o jądrach (to właśnie w nich powstają plemniki), najądrzach, pęcherzyku nasiennym, prostacie (czyli gruczole krokowym) oraz gruczołach opuszkowo-cewkowych.

Oprócz odpowiedzialnych za zapłodnienie plemników w skład spermy wchodzą między innymi: witamina C, prostaglandyny, lipidy, aminokwasy, enzymy, hormony steroidowe, witamina B12, fruktoza, cholesterol, mocznik, cynk, potas, wapń, magnez oraz selen. Dodatkowo znajdują się w niej również: spermina, putrescyna, spermidyna i kadaweryna, które odpowiadają za zapach i smak spermy.

Jak smakuje sperma? Jak poprawić jej smak?

Niestety, nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, jak smakuje sperma. Można wręcz powiedzieć, że „co mężczyzna, to inny smak”. Dzieje się tak, ponieważ na smak spermy bardzo duży wpływ ma dieta. Każda rzecz, którą zjadasz, oddziałuje na Twój organizm. Sperma osób, które żywią się głównie silnie przetworzonymi produktami i mięsem, a do tego nie spożywają zbyt wielu owoców czy warzyw, będzie smakować kwaśno. Jeżeli w diecie mężczyzny dodatkowo znajdują się spore ilości alkoholu czy papierosy, to sperma może być nawet gorzka.

Aby poprawić smak spermy, przede wszystkim zrezygnuj z produktów (lub je ogranicz), które mogą na niego źle wpływać. Oprócz tego na smak spermy pozytywnie oddziałują owoce i warzywa. Mowa w szczególności o ananasach, bananach, brzoskwiniach i jabłkach. Nie zapomnij także o prawidłowym nawodnieniu organizmu, żeby smak spermy nie był tak mocno skoncentrowany.

Sperma a ilość testosteronu u mężczyzn

Ilość testosteronu u mężczyzny może wpływać na jego płodność. Tego typu problemy hormonalne mogą doprowadzić nawet do bezpłodności. Jednak warto wiedzieć, że poziom testosteronu zmienia się także z wiekiem - najwyższy występuje w wieku około 20 lat i utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie przez kolejne 10 lat.

Po 30. roku życia ilość testosteronu sukcesywnie się zmniejsza, aby w końcu około czterdziestki zacząć dawać niekorzystne objawy. Mowa przede wszystkim o zaburzeniach erekcji oraz coraz niższym libido. Aby zniwelować negatywny wpływ wieku oraz zwiększyć ilość testosteronu u mężczyzn, warto zadbać o dietę oraz aktywność fizyczną, która wpływa na zdrowie. Dodatkowo najlepiej na stałe odstawić takie używki, jak papierosy czy alkohol.

Jak sprawdzić, czy ze spermą wszystko jest dobrze?

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w Twojej spermie znajduje się odpowiednia ilość plemników, możesz zdecydować o przekazaniu jej próbki do badania. Jego cena zależy od tego, jak bardzo jest ono rozbudowane. Aby uzyskać jedynie elementarną ocenę, wystarczy podstawowe badanie za około 70 zł. Jeżeli jednak chcesz mieć większą pewność co do tego, czy skład Twojej spermy jest prawidłowy, powinieneś liczyć się z kosztami między 130 a 250 zł.

Ile czasu plemniki żyją w pochwie i poza nią?

Odpowiedź na pytanie, ile czasu plemniki żyją w pochwie, może Cię zaskoczyć. Okazuje się bowiem, że mogą one przeżyć w pochwie nawet 5 dni! Mowa oczywiście o sytuacji, kiedy środowisko jest odpowiednio kwaśne. Wynika z tego, że w ciele kobiety może dojść do zapłodnienia przez stosunek, który odbył się kilkadziesiąt godzin przed owulacją.

Poza organizmem kobiety plemnik może przeżyć znacznie krócej. W zależności od tego, na jaką powierzchnię trafią, plemniki mogą przeżyć mniej więcej od kilku do kilkunastu godzin.

Wykorzystanie spermy w kosmetyce

Okazuje się, że skład ludzkiej spermy docenili niektórzy z producentów kosmetyków. Dzięki temu, że sperma może być bogata w składniki odżywcze, a same plemniki są silnymi antyutleniaczami, sperma może działać odżywczo i przeciwzmarszczkowo.

Jej właściwości sprawiły, że powstał wokół niej ogromny medialny szum. Dodatkowo pomógł temu fakt, że ośrodek Townhouse Spa zdecydował się wprowadzić spermę do swojej oferty pielęgnacyjnej na stałe.

Ciekawostki

Jakie produkty spożywcze mogą wpływać na smak spermy?

Niektóre produkty spożywcze, takie jak ananas, papaja, cytrusy, świeże owoce, sok z brzozy, miód, cynamon i imbir, mogą wpływać na poprawę smaku spermy.

Jakie składniki odżywcze są obecne w nasieniu?

W nasieniu obecne są składniki takie jak woda, białko, fruktoza, glukoza, mikro- i makroelementy (takie jak potas, sód, wapń, selen, cynk, magnez, witamina C), hormony (testosteron, estrogen) oraz plemniki.

Jakie witaminy są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój spermy?

Witaminy z grupy B i E są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój spermy. Witaminy z grupy B, takie jak B12, B6 i kwas foliowy, są niezbędne dla produkcji zdrowych plemników. Witamina E natomiast działa jako przeciwutleniacz, chroniąc plemniki przed uszkodzeniami. Te witaminy można znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak ryby, orzechy, jaja, nabiał.

Czy suplementy diety mogą pomóc w polepszeniu jakości spermy?

Tak, suplementy diety mogą pomóc w polepszeniu jakości spermy. Niektóre suplementy zawierają składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i aminokwasy, które są ważne dla zdrowej spermatogenezy. Na przykład, suplementy zawierające witaminy z grupy B i E, l-argininę oraz magnez mogą wspomagać produkcję i jakość spermy. Jednak, jeśli chcesz rozpocząć suplementację, warto skonsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.

Jakie organy są odpowiedzialne za produkcję spermy?

Organy odpowiedzialne za produkcję spermy to najądrza, prostata, gruczoły opuszkowo-cewkowe i pęcherzyki nasienne. Sperma jest wydzieliną wytwarzaną w tych strukturach. Proces produkcji spermy trwa około 2,5 miesięcy i obejmuje przemieszczanie się spermy z jąder do najądrzy, nasieniowodów i pęcherzyków nasiennych. Wytrysk spermy następuje przez cewkę moczową podczas aktywności seksualnej.

Jakie parametry spermy uznawane są za prawidłowe według Światowej Organizacji Zdrowia?

Według opracowania Światowej Organizacji Zdrowia (zapis z 2010 roku), za prawidłowe parametry spermy uznaje się :

  • Liczbę plemników w ml nasienia: minimum 15 milionów

  • Objętość nasienia: minimum 1,5 ml

  • Odczyn (pH) nasienia: powyżej 7,2

  • Całkowitą liczbę plemników w ejakulacie: więcej niż 39 milionów

Źródła
  1. Ż. Polkowska, K. Kozłowska, J. Namieśnik, Płyny biologiczne jako źródło informacji o narażeniu człowieka na środowiskowe czynniki chemiczne, 2013.
  2. K. Kozioł, P. Lewandowski, J.K. Wolski, Rozród człowieka. Malejąca rola kobiety w niepłodności małżeńskiej, 2000.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Popularne w kategorii Seks
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.