Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian10.05.2022Aktualizacja: 15.03.2024

Wydzielina z pochwy pojawia się u każdej kobiety w ciąży. Prawidłowy śluz można rozpoznać po jego białej, jasnożółtej barwie, gęstej konsystencji oraz braku zapachu. Jeśli jest zielonkawy, szary lub zabarwiony krwią, może wskazywać na infekcje intymne lub nawet na nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dlatego warto uważnie obserwować go od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście ciążowym. Sprawdź, jakich symptomów nie wolno ignorować.


jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
pixabay

Polecane

sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. Śluz w ciąży – kiedy się pojawia i jaka jest jego funkcja?
  2. Kolor śluzu we wczesnej ciąży – jaki powinien być?
  3. Kolor śluzu w drugim i trzecim trymestrze
  4. Jaki kolor śluzu w ciąży powinien niepokoić?

Śluz w ciąży – kiedy się pojawia i jaka jest jego funkcja?

Śluz w ciąży to naturalne zjawisko, które towarzyszy każdej ciężarnej kobiecie. W tym szczególnym okresie pod wpływem zwiększonej ilości progesteronu i estrogenów organizm produkuje znacznie więcej śluzu niż zwykle. Podobnie jak typowe dolegliwości w ciąży, do których zaliczają się m.in. nudności, wymioty czy tkliwe piersi, śluz jest jednym z czynników wskazujących na to, że w ciele kobiety zaczyna rozwijać się mały człowiek. Jednak w przeciwieństwie do większości uciążliwych symptomów gęsta wydzielina z pochwy nie powinna mieć żadnych objawów towarzyszących, takich jak świąd czy pieczenie.

To zjawisko fizjologiczne pełni bardzo ważną funkcję – przede wszystkim stanowi barierę ochronną, dzięki której drobnoustroje nie przenikają tak łatwo do pochwy. Śluz zmniejsza także ryzyko rozwoju infekcji intymnych, które mogą zagrażać rozwojowi dziecka. W prawidłowej postaci powinien być gęsty, bezwonny, a jego konsystencja lepka lub nieco galaretowata. Wydzielinę z pochwy trzeba uważnie obserwować przez całą ciążę, ponieważ świadczy ona o zdrowiu kobiety i dostarcza informacji o przebiegu ciąży. Dlatego jest oceniana przez ginekologa na każdej wizycie kontrolnej.

Kolor śluzu we wczesnej ciąży – jaki powinien być?

Wiele kobiet zastanawia się, jaki kolor powinien mieć śluz na początku ciąży, czyli w pierwszym trymestrze. Zazwyczaj przypomina on wydzielinę, którą można zaobserwować podczas dni płodnych. Gęsty, galaretowaty śluz na początku ciąży to zjawisko całkowicie normalne i nie powinno stanowić powodów do niepokoju, jeśli jest biały, jasnożółty lub bezbarwny. Oprócz tego powinien być bezwonny, a jego ilość zauważalnie większa niż zazwyczaj.

W pierwszych tygodniach ciąży można zaobserwować niewielkie ilości krwi, które łatwo pomylić ze skąpym okresem. W rzeczywistości jest to tzw. plamienie implantacyjne, świadczące o tym, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Trzeba jednak pamiętać, że bardziej obfite plamienie lub śluz mocno podbarwiony krwią w pierwszym trymestrze mogą świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu, łożyska, a nawet o poronieniu.

Kolor śluzu w drugim i trzecim trymestrze

Kobieta potrzebuje ochrony przed infekcjami intymnymi przez całą ciążę, dlatego ilość wydzieliny oraz jej wygląd nie powinny ulec znaczącym zmianom w drugim i trzecim trymestrze. Konsystencja śluzu wciąż jest lepka, ale kolor może zmienić się z białego na jasnożółty. Jeśli nie towarzyszy temu świąd lub pieczenie, należy uznać to za całkowicie normalny objaw. 

Wiele kobiet niepotrzebnie wpada w panikę, gdy pod koniec ciąży śluz staje się galaretowaty i da się zaobserwować w nim krew. Najczęściej jest to informacja, że odchodzi czop śluzowy, czyli bardzo gęsta wydzielina, która znajduje się w kanale szyjki macicy i pozostaje tam przez cały okres ciąży. Organizm wydala go na krótko przed spodziewanym porodem. Pojawienie się go nie oznacza rozpoczęcia akcji porodowej – u niektórych kobiet jest to kwestia kilku dni, u innych nawet kilku tygodni.

Jaki kolor śluzu w ciąży powinien niepokoić?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy podczas ciąży jest bezbarwna, ma kolor mlecznobiały lub jasnożółty. Inne zabarwienie – szare lub zielonkawe – najczęściej świadczy o rozwoju infekcji intymnej. Intensywne żółte upławy również powinny niepokoić. Sygnałem alarmowym oprócz koloru śluzu są objawy dodatkowe, takie jak świąd czy pieczenie. Barwa i konsystencja wydzieliny z pochwy może świadczyć o następujących dolegliwościach:

  • zielony śluz – infekcja o charakterze bakteryjnym;

  • biały śluz o konsystencji twarogu – infekcja intymna, najczęściej towarzyszy jej świąd;

  • pienista wydzielina – może świadczyć o rozwoju rzęsistkowicy.

Przyszła mama powinna obserwować wygląd śluzu przez całą ciążę i o wszelkich niepokojących symptomach informować swojego lekarza prowadzącego. Nieleczone infekcje intymne w tym okresie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość konsultacji nie tylko z ginekologiem, ale również:

  • z innymi 38 specjalistami zarówno w formie e-konsultacji, jak i wizyt stacjonarnych, bez skierowania;

  • możliwość wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak USG jamy brzusznej, USG ciąży czy tomografia komputerowa; łącznie 121 rodzajów badań obrazowych;

  • dostęp do 152 badań laboratoryjnych;

  • możliwość wykonania 11 badań czynnościowych, np. EKG;

  • dostęp do corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje od konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię; 

  • 4 wizyty domowe i 2 konsultacje z psychologiem lub psychiatrą w roku;

  • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach;

  • szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G. Brębowicz, Położnictwo, t. 1, Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2012.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. R. Lesley, Twoja ciąża. Tydzień po tygodniu. Czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu?, Wydawnictwo Esteri, Wrocław 2020.
  4. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  5. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.