Masowanie prostaty – jak wpływa na zdrowie i kiedy to robić?
Masowanie prostaty to czynność, którą zazwyczaj wykonuje lekarz w celu zbadania gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt). Niektóre badania wskazują, że metoda ta może wspomóc leczenie zapalenia prostaty lub zapobiegać innym chorobom dotyczącym tej partii ciała. W medycynie konwencjonalnej nie zaleca się jednak zastępowania terapii farmakologicznej masażem. Niektórzy przenoszą tę praktykę do sypialni – prostata nazywana jest przecież męskim punktem G, dlatego jej stymulacja może stać się źródłem przyjemności seksualnej. Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć i jak bezpiecznie wykonywać takie czynności.
Co to jest prostata? Gdzie się znajduje?
Prostata, zwana też sterczem lub gruczołem krokowym, to element męskiego układu płciowego, który znajduje się pod pęcherzem, a przez jego środek przebiega cewka moczowa. Składa się z dwóch płatów połączonych węziną i pod względem kształtu przypomina spłaszczony stożek. Tylna część gruczołu krokowego przylega bezpośrednio do odbytnicy, a otaczające go mięśnie gładkie kurczą się w czasie wytrysku.
Do najważniejszych funkcji stercza należy produkcja płynu, który wchodzi w skład nasienia. To właśnie dzięki niemu plemniki otrzymują niezbędne składniki odżywcze, mogą przeżyć w organizmie kobiety i dostać się do komórki jajowej. Rola gruczołu krokowego w układzie rozrodczym jest więc kluczowa. Jeśli pojawi się nowotwór i konieczne będzie usunięcie prostaty, mężczyzna traci zdolność do posiadania potomstwa i nawet kilka miesięcy po zakończeniu leczenia doświadcza zaburzeń erekcji. Przyczyną tego stanu rzeczy jest najczęściej uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za osiągnięcie oraz utrzymanie wzwodu.
Sprawdź też, z czego może wynikać opóźnienie wytrysku.
Czemu służy masaż prostaty?
Masaż prostaty wykonywany jest przez odbyt (per rectum) i najczęściej odbywa się podczas wizyty u lekarza urologa. Wykonuje się go przede wszystkim w celach diagnostycznych, aby stwierdzić przerost gruczołu krokowego lub jego zapalenie. Podczas zabiegu pacjent leży na boku lub w pozycji kolankowo-łokciowej (klęczy i opiera się łokciami o łóżko). Dla wielu osób masaż jest mało przyjemny, a nawet bolesny, dlatego przed jego wykonaniem lekarz może zastosować środek znieczulający w postaci lidokainy. W ramach przygotowania często wykonuje się również lewatywę, która przyspiesza oddanie stolca.
W trakcie zabiegu, który trwa ok. 1 minuty, lekarz pobiera próbkę wydzieliny z gruczołu krokowego, która wydostaje się przez cewkę moczową. Jest ona następnie poddawana badaniu (np. mikrobiologicznemu). Masowanie prostaty odbywa się z zachowaniem niezbędnych zasad higieny – niezbędnym wyposażeniem lekarza są rękawiczki.
Poznaj także najskuteczniejsze ćwiczenia na nietrzymanie moczu i dowiedz się, dlaczego warto je wykonywać.
Masaż prostaty – jaki ma wpływ na zdrowie?
Masaż prostaty może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Niektóre badania wskazują, że wspomaga leczenie zapalenia stercza, ponieważ ułatwia przepływ wydzieliny i jej usuwanie. Co więcej, usprawnia przepływ krwi przez narząd. Dlatego masowanie prostaty bywa również polecane w ramach profilaktyki chorób gruczołu krokowego. Lekarze podkreślają jednak, że metoda ta nie powinna być stosowana w zastępstwie właściwej terapii farmakologicznej i może być jedynie jej uzupełnieniem. Co ważne, osoby, które decydują się na samodzielne wykonanie masażu, muszą ściśle przestrzegać zasad higieny. Powinny z niego zrezygnować, jeśli pojawiają się u nich przeciwwskazania.
Jak masować prostatę? Najważniejsze zasady
Samodzielne masowanie prostaty powinno odbywać się w lateksowych rękawiczkach, najlepiej po oddaniu stolca lub wykonaniu lewatywy. Pamiętaj, że gruczoł krokowy znajduje się 4–6 cm od brzegu odbytu, dlatego dla niektórych osób taki rodzaj masażu jest mało komfortowy. Aby go wykonać:
połóż się na boku;
włóż palec wskazujący do odbytu i kieruj go do przodu, cały czas wzdłuż ściany odbytnicy i w stronę pępka;
prostata ma wielkość orzecha włoskiego i pod palcami będzie wyczuwalna jako mała kulka;
gdy uda Ci się znaleźć gruczoł, wykonuj bardzo delikatne ruchy palcem od jego podstawy aż do szczytu i obustronnie po bokach.
Pamiętaj, że wnętrze odbytu to bardzo wrażliwe miejsce, dlatego – aby uniknąć otarć – użyj dużej ilości lubrykantu. Jeśli nie masz pewności, jak wykonać masaż, skonsultuj się z lekarzem.
Masaż prostaty a seks
Prostata bywa nazywana męskim punktem G, a jej stymulacja może stać się źródłem przyjemności seksualnej. Nie każda para decyduje się na wykonywanie masażu przez odbyt, ponieważ uwarunkowania anatomiczne nie zawsze pozwalają czerpać z tego przyjemność. W sypialni doskonale sprawdzi się zewnętrzne masowanie prostaty. Aby to zrobić, wystarczy przez kilka minut uciskać miejsce między odbytem a moszną. Taka forma nie wymaga wcześniejszego wypróżnienia czy stosowania innych środków ostrożności.
Sprawdź, co może być powodem przedwczesnego wytrysku i jak poradzić sobie z tym problemem.
Jakie są przeciwwskazania do masowania prostaty?
Na wewnętrzne masowanie prostaty nie powinny decydować się osoby, u których zdiagnozowano takie dolegliwości jak:
hemoroidy;
szczelina odbytu;
rak gruczołu krokowego;
zapalenie cewki moczowej;
kamica gruczołu krokowego.
Dowiedz się również, jakie są najlepsze zioła na pęcherz i w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć.
- M. Stengler (tłum. P. Lewiński), Zdrowa prostata. Najskuteczniejsze holistyczne metody leczenia raka prostaty, BPH i innych męskich dolegliwości, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021
- E. Sklianskaja, Prostata, Diagnoza i leczenie, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2021.
- E. Klein i in., Prostata. Co każdy mężczyzna wiedzieć powinien?, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.