account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?

Redakcja01.12.2021Aktualizacja: 25.06.2023

Choroba Hashimoto to jedno z najczęściej występujących schorzeń autoimmunologicznych. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią nawet 800 tysięcy osób, a liczba ta rośnie z roku na rok. Wykrycie Hashimoto nie jest proste, ponieważ symptomy towarzyszące chorobie są mało specyficzne. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą, najlepiej umówić się na konsultację lekarską.


jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
pexels.com

Polecane

badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
kalendarz-badan-profilaktycznych-dla-kobiet-kiedy-i-co-badac
Zdrowie
1 min.
Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet – kiedy i co badać?
30.11.2021
spirometria-co-to-jest-na-czym-polega-badanie
Zdrowie
1 min.
Spirometria – co to za badanie? Jakie są wskazania i przygotowania do niego?
19.05.2021
co-bmi-mowi-o-twoim-zdrowiu-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
1 min.
Co BMI mówi o Twoim zdrowiu? Sprawdź, jak interpretować wyniki
31.01.2022
Spis treści
  1. Diagnoza Hashimoto – od czego zacząć?
  2. Badania hormonów TSH, fT3 i fT4
  3. Potwierdzenie diagnozy – badanie anty-TPO i anty-TG
  4. USG tarczycy
  5. Biopsja tarczycy
  6. Do kogo udać się z wynikami badań?

Diagnoza Hashimoto – od czego zacząć?

Diagnozę Hashimoto należy zacząć od wstępnej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, który przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i określi czy towarzyszące ci symptomy wskazują na zaburzenia pracy tarczycy. Przed wizytą warto spisać wszystkie objawy na kartce, w miarę możliwości uwzględniając od kiedy występują i w jakim nasileniu.

Badania hormonów TSH, fT3 i fT4

Do postawienia diagnozy potwierdzającej lub wykluczającej Hashimoto konieczne są badania hormonów TSH, fT3 i fT4. TSH (hormon tyreotropowy) produkowany jest przez przysadkę mózgową. Jego rolą jest pobudzanie gruczołu tarczycowego do wydzielania trójjodotyroniny (fT3) i tyroksyny (fT4), a także regulacja wielu procesów metabolicznych, w tym transport i przemiana glukozy oraz synteza prostaglandyn. Określenie poziomu wszystkich trzech hormonów jest pierwszym krokiem, aby stwierdzić czy nierównowaga hormonalna może wskazywać na Hashimoto.

Aby otrzymać skierowanie na powyższe badania, nie musisz czekać w kolejce do specjalisty. Możesz w tym celu skorzystać z porady online, podczas której lekarz przeprowadzi z tobą wywiad i skieruje na konieczne testy. W razie potrzeby lekarz może też wystawić receptę lub L4 przez internet.

Polecamy

endokrynolog-online-jak-przebiega-teleporada
Telemedycyna

Endokrynolog: jak przebiega konsultacja online i jak się do niej przygotować?

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu pacjentów zamieniło tradycyjne wizyty na teleporady. Aktualnie możemy umówić się na taką wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub do specjalisty. Jednym ze specjalistów jest endokrynolog, czyli lekarz, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób gruczołów dokrewnych. Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda konsultacja u endokrynologa online i jak się do niej przygotować.

Redakcja02.11.2021

Potwierdzenie diagnozy – badanie anty-TPO i anty-TG

Jeśli badania hormonów tarczycowych będą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy, lekarz może zalecić oznaczenie ilości przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO). TPO jest to enzym występujący w pęcherzykach tarczycy, który odpowiada za regulację wytwarzania hormonów fT3 i fT4. W przebiegu choroby Hashimoto poziom przeciwciał anty-TPO jest podwyższony, ponieważ organizm zaczyna traktować komórki tarczycy jako wrogie i atakuje je, niszcząc i uszkadzając tarczycę.

Wśród zaleconych badań może znaleźć się również badanie anty-TG, czyli przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie. Tyreoglobulina jest białkiem syntetyzowanym wyłącznie przez komórki pęcherzykowe tarczycy. U zdrowej osoby prawidłowy poziom przeciwciał anty-TG jest niski, rośnie on natomiast znacznie w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Gravesa-Basedowa, choroba Hashimoto czy w przypadku raka tarczycy.

USG tarczycy

USG tarczycy to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala ocenić zmiany w wielkości, budowie i echostrukturze tego gruczołu. Dodatkowo umożliwia wykrycie ognisk chorobowych w obrębie tarczycy, a także monitorowanie skuteczności wdrożonej terapii. Podczas USG specjalista wykluczy także inne powody problemów z tarczycą, takie jak zmiany nowotworowe czy torbiele.

Biopsja tarczycy

Poważniejszym i bardziej inwazyjnym badaniem w kierunku Hashimoto jest biopsja tarczycy. Wykonywana jest w przypadku wykrycia guzków w obrębie tarczycy, ale też w celu diagnozy stanu zapalnego. Każdorazowo decyzję o przeprowadzeniu biopsji podejmuje lekarz, na podstawie pozostałych badań.

Do kogo udać się z wynikami badań?

Z kompletem badań najlepiej udać się prosto do endokrynologa, czyli lekarza zajmującego się leczeniem zaburzeń hormonalnych. Endokrynolog zadecyduje, czy do postawienia ostatecznej diagnozy potrzebne są badania obrazowe, czy na tym etapie ma wszystkie potrzebne informacje, aby zalecić terapię farmakologiczną. Jeśli nie chcesz czekać w kolejce do lekarza, możesz umówić się na e-wizytę i omówić wyniki badań online. Tym sposobem zaoszczędzisz mnóstwo czasu, czekając na wizytę u specjalisty.

Pamiętaj, że przewlekłe limfatyczne zapalenie tarczycy nie jest chorobą uleczalną, ale im szybciej zostanie wykryta, tym skuteczniej można sobie z nią radzić. DDlatego warto badać poziom hormonów tarczycowych prewencyjnie, tym bardziej, że skierowanie na badania możesz otrzymać podczas wizyty online. Endokrynolog online może dać e-receptę lub e-zwolnienie, jeśli problemy hormonalne faktycznie utrudniają Ci wykonywanie obowiązków zawodowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
hashimoto-na-czym-polega-ta-choroba-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest choroba Hashimoto? Jak ją leczyć?
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.