Miażdżyca – na czym polega?
Miażdżyca jest przewlekłą chorobą układu sercowo-naczyniowego, polegającą na występowaniu procesu zapalnego aorty i tętnic średniej wielkości. W jej przebiegu w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych odkładają się zmiany, nazywane blaszkami miażdżycowymi, które zmniejszają ich światło, utrudniając przepływ krwi. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zablokowania konkretnych naczyń, a co za tym idzie, do niedokrwienia zaopatrywanych przez nie narządów.
Miażdżyca rozwija się przez długie lata, często nie dając żadnych wyraźnych objawów. Badacze wciąż zastanawiają się, co decyduje o początku tej choroby oraz o tym, kogo ona dotyka, a kogo omija. Płytki miażdżycowe powstają, gdy w krwiobiegu znajduje się zbyt dużo lipidów (tzw. złego cholesterolu). Proces ten jest powolny, dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie problemu (np. poprzez wykonanie lipidogramu) i wdrożenie działań zaradczych, takich jak zmiana diety na niskotłuszczową (przeczytaj również o diecie lekkostrawnej). Do tworzenia się zmian miażdżycowych przyczyniają się także uszkodzenia wewnętrznych warstw ścian naczyń tętniczych, powodujące zakłócenia ich działania i rozwój stanu zapalnego.
Wśród czynników ryzyka rozwoju miażdżycy wymienia się m.in.: spożywanie dużych ilości nasyconych i nienasyconych tłuszczów utwardzanych oraz węglowodanów, brak aktywności fizycznej, stresujący tryb życia i tzw. osobowość typu A (charakteryzującą się skłonnością do stresu i rywalizacji, ambicją oraz reagowaniem złością i agresją). Istotne są też: wysoki poziom lipoproteiny, niedobór estrogenów po menopauzie, a także zakażenie chlamydią.
Objawy miażdżycy
Miażdżyca to podstępna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych odczuwalnych symptomów. W tej fazie jedyną skuteczną metodą na jej zdiagnozowanie jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych. W diagnostyce stosuje się także takie metody, jak: ultrasonografia tętnic szyjnych oraz kończyn dolnych, RTG klatki piersiowej, EKG spoczynkowe czy próby wysiłkowe.
Dopiero niedokrwienie i niedotlenienie ważnych narządów skutkuje zauważalnymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu. Wśród objawów miażdżycy oraz jej możliwych następstw specjaliści wymieniają:
zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie i ból kończyn;
szybsze męczenie się i duszności nawet po niewielkim wysiłku;
zawroty i ból głowy;
ból w klatce piersiowej;
zwiększoną wrażliwość na zimno;
owrzodzenia;
trudności z poruszaniem się;
osłabienie siły mięśniowej;
ból nadbrzusza i częste biegunki;
zaburzenia wzroku;
utratę masy ciała;
udar mózgu.
Miażdżyca – objawy psychiczne i poznawcze
Kiedy miażdżyca dotyczy tętnic szyjnych i kręgowych, może dojść do niedokrwienia mózgu, a na dalszych etapach choroby nawet do jego udaru. W takich sytuacjach mogą się pojawić zaburzenia widzenia, niedowłady i porażenia, szumy w uszach, zawroty głowy, a także objawy dotyczące funkcjonowania intelektualnego oraz psychologicznego. Należą do nich np.:
zaburzenia mowy (takie jak niewyraźne, bełkotliwe mówienie, problemy z rozumieniem mowy);
trudności z zapamiętywaniem, uczeniem się i przyswajaniem nowych informacji;
problemy z koncentracją;
splątanie i zaburzenia świadomości;
niepokój i lęk;
zmiany osobowości (mogące przypominać nawet zaburzenia osobowości);
napady agresji;
problemy z kontrolą emocji;
drażliwość;
zaburzenia snu.
Warto pamiętać, iż zarówno zmiany dotyczące funkcjonowania emocjonalnego i poznawczego, jak i pozostałe objawy choroby znacząco wpływają na samopoczucie i zdrowie psychiczne pacjenta. Chory na miażdżycę może doświadczać zrozumiałego lęku o własną przyszłość, przygnębienia oraz braku chęci do życia. Trudności doświadczają także jego bliscy, którzy często nie rozumieją jego zachowania, wybuchowości i kłopotów z kontrolą emocji. Zarówno sam pacjent, jak i jego otoczenie mogą więc potrzebować wsparcia psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże im przejść przez te zmiany, a nawet zniwelować niektóre objawy.
Leczenie miażdżycy
Jeśli zauważasz objawy miażdżycy u siebie lub kogoś ze swojego otoczenia, nie czekaj i zwróć się po pomoc do lekarza rodzinnego, internisty lub kardiologa. Specjalista zleci odpowiednie badania i przeprowadzi profesjonalną diagnozę w kierunku tej choroby, a następnie zastosuje indywidualnie dobrane metody leczenia.
Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza i badań laboratoryjnych i obrazowych, wybierz pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Już od 69 miesięcznie możesz konsultować się online lub stacjonarnie z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (a na konsultację będziesz czekać nie dłużej niż 1 dzień) i online z 14 specjalistami, a od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych nie tylko u lekarzy POZ, ale i lekarzy 39 specjalizacji (czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to maksymalnie 3 dni robocze). Dzięki temu ominiesz kolejki i rozpoczniesz diagnostykę i leczenie tak szybko, jak to będzie możliwe.
W ramach najbardziej rozbudowanego pakietu zyskujesz dostęp również do prawie 300 badań (w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych).
Oprócz tego raz do roku możesz zrobić profilaktyczny przegląd zdrowia bez dodatkowych opłat. Ponadto 4 razy do roku możesz skorzystać z wizyty domowej. W sytuacjach awaryjnych możesz też skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą (2 razy w roku).
W leczeniu miażdżycy stosuje się m.in. środki farmakologiczne, takie jak: statyny, leki obniżające ciśnienie krwi oraz zapobiegające sklejaniu się płytek krwi. Oprócz tego wykorzystywane są fizjoterapia i metody chirurgiczne (np. by-passy, angioplastyka).
Warto wiedzieć, iż już istniejących zmian miażdżycowych nie da się w pełni cofnąć, jednak można zahamować proces chorobowy oraz zapobiec niebezpiecznym powikłaniom. Kluczowa może okazać się zmiana trybu życia: wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, unikanie stresu oraz dieta uboga w tłuszcze nasycone.
- A. Bęresewicz (red.), Patofizjologia miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2011.
- M. Sabiniewicz i wsp., Wybrane zaburzenia funkcji poznawczych po udarze mózgu – charakterystyka kliniczna i diagnostyka, „Aktualności Neurologiczne” 2015, t. 15, nr 1, s. 35–40.
- R. Szczęch, K. Narkiewicz, Choroby związane z miażdżycą tętnic, „Choroby Serca i naczyń” 2005, t. 2, nr 4, s. 241–242.
- K. Ziaja, G. Biolik, D, Ziaja, J. Chudek, Miażdżyca – choroba czy proces starzenia?, „Chirurgia Polska” 2010, t. 12, nr 1, s. 4–11.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.