Czym się charakteryzują i kiedy mijają dolegliwości w ciąży?
Ciąża to najpiękniejszy, ale też bardzo trudny okres w życiu każdej kobiety. W zależności od trymestru mogą pojawić się różne nieprzyjemne dolegliwości. Zobacz, jakie objawy towarzyszą ciąży, jak sobie z nimi poradzić i kiedy miną.
Ciąża – wyjątkowy stan
Ciążą to piękny, ale też trudny czas dla każdej kobiety. Już niedługo na świecie pojawi się nowy człowiek, który będzie w pełni od Ciebie zależny. Masz 9 miesięcy, aby fizycznie i psychicznie przygotować się do nowej roli. Okres ciąży jest bardzo obciążający dla organizmu kobiety. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało musi się dobrze przygotować do przyjęcia małego gościa, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju. Zmiany te łączą się z pojawieniem się pewnych dolegliwości.
Z biegiem czasu zauważysz przyrost wagi. Przez całą ciążę możesz przytyć nawet kilkanaście kilogramów. Zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro dziecko waży zaledwie kilka kilogramów? Resztę masy stanowią płyn owodniowy i zatrzymana w organizmie woda. To przez nią także Twoje ciało jest obrzęknięte. Zmiany hormonalne mogą spowodować, że piersi i biodra się powiększą, a na nogach i brzuchu wystąpią rozstępy. Mogą też wywołać większą podatność na przebarwienia, pamiętaj więc o skutecznej ochronie przeciwsłonecznej. Powiększona macica naciska na żołądek i pęcherz. Przez to może boleć cię brzuch, mogą się pojawić zaparcia i potrzeba częstego oddawania moczu. Zmiany zachodzą także w układzie kostno-mięśniowym. Dzieje się tak, żeby ciało mamy przygotowało się do noszenia dodatkowego balastu przez wiele miesięcy. Bóle krzyżowe w ciąży są bardzo częstą dolegliwością, zwłaszcza w ostatnim trymestrze.
Zobacz, jakie jeszcze dolegliwości w ciąży mogą się pojawić i jak sobie z nimi poradzić.
Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży zmieniają się w zależności od trymestru. Inne objawy bowiem będziesz czuła na jej początku, a inne blisko porodu. W pierwszym trymestrze możesz zauważyć następujące dolegliwości:
nudności,
wymioty,
zgagę,
zaparcia,
biegunki,
senność,
wrażliwość na smaki i zapachy,
ból i wrażliwość piersi,
częstomocz,
podwyższoną temperaturę ciała.
Na początku pierwszego trymestru możesz nawet nie wiedzieć, że jesteś w ciąży, gdyż objawy przypominają przeziębienie. Może się nawet zdarzyć ból gardła w ciąży. Dzieje się tak, gdyż w trakcie zmian, które zachodzą w Twoim ciele, układ odpornościowy jest osłabiony i bardziej podatny na infekcje. Jeśli dolegliwości pojawiają się w czasie spodziewanej miesiączki, zrób test ciążowy i udaj się do lekarza. Objawy towarzyszące początkowej fazie ciąży spowodowane są powiększeniem macicy, która uciska na sąsiednie organy, powodując problemy żołądkowe i częstomocz. Przez zmiany hormonalne natomiast bolą Cię piersi, jesteś zmęczona i masz podwyższoną temperaturę. Nie zauważysz jeszcze brzuszka, choć objętość talii może się nieco zwiększyć. W tym czasie musisz wyjątkowo o siebie dbać, gdyż w ciągu pierwszych tygodni ciąży występuje największe ryzyko poronienia.
Na szczęście większość objawów mija w drugim trymestrze. Jest to zazwyczaj najprzyjemniejszy okres ciąży, choć nie pozbawiony dolegliwości. Między 14 a 27 tygodniem możesz odczuwać zawroty głowy oraz łaskotanie w brzuchu spowodowane pierwszymi ruchami malucha. Będziesz też miała zastrzyk energii, który pomoże Ci w skompletowaniu wyprawki i przygotowaniu do 3 trymestru i porodu. Mogą się także pojawić krwawienia. Choć to niepokojący objaw, zazwyczaj świadczy o drobnej nadżerce lub infekcji. Za każdym razem warto jednak w takim przypadku skontaktować się z lekarzem. Po 27 tygodniu ciąży brzuszek będzie już bardzo widoczny, a Ty zaczniesz odczuwać jego ciężar. Zaczną pojawiać się bóle krzyżowe i mięśniowe, nogi będą obrzęknięte i bolesne. Mogą pojawić się też żylaki i hemoroidy. Powróci także częstomocz, ponieważ maluch będzie coraz większy i będzie naciskał na pęcherz. Na szczęście zmiany, które następują w Twoim organizmie, są tylko czasowe i wszystko wróci do normy po porodzie.
Jak sobie radzić z dolegliwościami w ciąży?
Ciąża to bardzo wyjątkowy stan i należy pamiętać, że każda kobieta przechodzi go inaczej. Nie każda przyszła mama boryka się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Bywa, że niektóre kobiety mają w ciąży lepsze samopoczucie niż normalnie. Wszystko zależy od stanu Twojego zdrowia, układu hormonalnego, budowy ciała oraz predyspozycji.
Jeżeli zauważysz u siebie uporczywe dolegliwości ciążowe, możesz je złagodzić domowymi sposobami. Unikaj stosowania produktów farmaceutycznych bez konsultacji z lekarzem, gdyż możesz w ten sposób zaszkodzić sobie i dziecku. Przede wszystkim zadbaj o zdrowy tryb życia. Jedz produkty bogate w białko, witaminy i minerały i zadbaj o aktywność fizyczną. Możesz chodzić na częste spacery albo stosować jogę w ciąży. Dobrze się wysypiaj i dużo odpoczywaj. Pamiętaj też, żeby się nie przejadać – jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Dzięki temu skutecznie obniżysz ryzyko przykrych objawów. Jeśli jednak mimo tego Cię dopadną, zastosuj domowe sposoby. Na mdłości i dolegliwości żołądkowe może pomóc Ci wypicie szklanki ciepłej wody. Uważaj na zioła, gdyż nie wszystkie można pić w ciąży, mogą one bowiem doprowadzić do poronienia. Zrezygnuj z nich zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Gdy dopadnie Cię ból głowy w ciąży, możesz zastosować zimne okłady. Warto także skorzystać ze zbawiennego wpływu aromaterapii. Poprawi ona nie tylko Twoje samopoczucie, ale pozwoli też złagodzić niektóre dolegliwości. Na przeziębienie pomoże Ci olejek sosnowy, który działa antyseptycznie. Możesz się nim nacierać lub stosować inhalacje. Podobne właściwości ma olejek eukaliptusowy. Olejek herbaciany natomiast pomoże na grzybicę.
Gdy pod koniec ciąży doskwiera Ci ból i obrzęk nóg, możesz zastosować maść kasztanową lub moczyć nogi w chłodnej wodzie. Często też zmieniaj pozycje i pobudzaj krążenie. Jeżeli którykolwiek z objawów Cię zaniepokoi, koniecznie udaj się do lekarza.
- A. Tiefenbacher, ABC ciąży I porodu, Wydawnictwo REA, Lesznowola 2018.
- L. Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
- C. Adamo, E. van de Paal, 9 miesięcy, Babaryba, Warszawa 2020.
- P. Abrahams, Ciąża. Wszystko co trzeba wiedzieć od poczęcia do porodu, tłum. S. Kaczorowski, Świat Książki, Warszawa 2010.
- M. Roizen, O. Mehmet, Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy, tłum. J. Krzemień-Rusche, Septem, Gliwice 2013.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.