Jakie są domowe sposoby na owsiki?
Domowe sposoby na owsiki wspomagają leczenie farmakologiczne. Wśród naturalnych metod zwalczania owsicy podkreśla się zwłaszcza rolę ziół przeciwpasożytniczych i przestrzegania zasad higieny. Znany z działania odrobaczającego jest też czosnek.
Polecane
- Pasożyty – problem nadal aktualny
- Domowe sposoby na owsiki – dbałość o higienę
- Jakie są domowe sposoby na owsiki? Dbałość o porządek
- Jak zwalczyć owsiki domowym sposobem? Piołun na owsiki
- Zwalczanie owsików domowymi metodami – zioła
- Allicyna jako domowy sposób na owsiki
- Jak uzyskać allicynę?
- Czego jeszcze nie lubią pasożyty?
Pasożyty – problem nadal aktualny
Pasożyty przewodu pokarmowego, spośród których do bardziej znanych należą owsiki, to nadal aktualny problem zdrowotny. Mimo sporego zakresu wiedzy na ich temat, poprawy warunków sanitarnych, rozwoju sposobów zwalczania w dalszym ciągu są zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Wynika to w dużej mierze z ich dużego rozpowszechnienia i rosnącej odporności na stosowane leki. Pewnie zaskoczy Cię fakt, że owsiki są w stanie zarażać nawet do 3 tygodni. Jak zatem można pozbyć się owsików? Podstawą leczenia infekcji jest farmakoterapia. Odpowiednio dobrana, działa toksycznie zarówno na dorosłe osobniki, jak i na ich jajeczka.
Do najczęściej stosowanych leków należą:
mebendazol, albendazol – zaburzają przyswajanie glukozy, czyli cukru, przez owsiki, przez co pasożyty te zostają pozbawione źródła energii i umierają,
pyrantel – poraża mięśnie owsików, co pozwala na wydalenie pasożytów z organizmu.
Pamiętaj, że leki na choroby pasożytnicze nie powinny być stosowane przez kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz małe dzieci. Leczenie farmakologiczne infekcji owsikami warto wspomagać naturalnymi sposobami. Sprawdź, jak w domowych warunkach można przeprowadzić odrobaczanie. Pamiętaj, aby tę kwestię przedyskutować z lekarzem, ponieważ z uwagi na dużą zaraźliwość owsików choroba ta może dotyczyć całej rodziny i aby uniknąć kolejnych zakażeń, leczeniem powinni być objęci wszyscy domownicy.
Domowe sposoby na owsiki – dbałość o higienę
Głównym sposobem zwalczania owsików jest znajomość dróg inwazji tych pasożytów. Do zarażenia może dojść w sposób bezpośredni – jaja owsików są przenoszone na dłoniach do ust na skutek drapania okolicy odbytu. Zakazić się możesz w sposób pośredni, kiedy brudnymi rękami dotykasz przedmiotów codziennego użytku czy wdychasz jaja owsików unoszące się razem z kurzem z pościeli. Stąd tak ważna okazuje się dbałość o higienę osobistą. Aby zwalczyć zakażenie, powinieneś często myć ręce (zwłaszcza po wyjściu z toalety oraz przed przygotowywaniem i jedzeniem posiłków). Kilkakrotne w ciągu dnia podmywaj się ciepłą wodą z mydłem lub ze specjalnym środkiem do higieny intymnej. Szczególnie ważne jest obmycie okolic intymnych po nocy. Wtedy pasożyt ten jest najbardziej aktywny. Podmywając się z rana, usuniesz sporo jaj, które zostały złożone w nocy. Dodatkowo w przypadku uciążliwych objawów zakażenia owsikami i podrażnienia skóry wskazane są nasiadówki z koszyczków rumianku, kory dębu, kory wierzby białej. Znajdujące się w okolicy odbytu owsiki powodują świąd. Aby uniknąć nadmiernego drapania się, konieczne jest obcięcie paznokci na krótko. Dzięki temu ograniczy się też gromadzenie pasożyta pod płytką paznokciową.
Jakie są domowe sposoby na owsiki? Dbałość o porządek
Konieczna jest częsta zmiana bielizny osobistej i pościelowej. Jaja pasożyta znajdować się mogą na ręcznikach, prześcieradłach, ubraniach, pluszowych zabawkach, które należy wyprać w wyższej temperaturze i jeżeli można, to też wyprasować. Jaja owsików unoszą się w powietrzu i osiadają na przedmiotach codziennego użytku, blatach, podłodze, meblach, kanapach, fotelach, dywanach, w związku z czym leczenie infekcji owsikami wymaga generalnych porządków. Kluczową rolę w zwalczaniu zakażenia odgrywa skrupulatne utrzymanie czystości, w tym zwłaszcza w ubikacji i w łazience. Nie zapomnij o codziennym wietrzeniu mieszkania, w ten sposób zapewnisz wymianę powietrza i możesz pozbyć się części krążących w nim pasożytów. Jeśli dziecko ma owsiki, ważne, abyś nie spał z nim w jednym łóżku, bo możesz łatwo się zarazić. Na czas choroby każdy powinien spać we własnym łóżku.
Jak zwalczyć owsiki domowym sposobem? Piołun na owsiki
Od lat w walce z pasożytami układu pokarmowego stosuje się zioła, w tym piołun na owsiki, który stosowany jest też na zakażenia grzybami i zatrucia. Dodatkowo zwiększa wydzielanie żółci, usprawnia trawienie, reguluje cykle menstruacyjne. Z uwagi na ostatnie zastosowanie nazywany jest zielem panieńskim. Swoje działanie roślina zawdzięcza związkom czynnym, wśród których dominują: gorycze, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne, a zwłaszcza potas. Najczęściej z piołunu przygotowuje się napar. W tym celu zalej 1 łyżeczkę ziela 1 szklanką wrzątku, po czym odstaw pod przykryciem na 5–10 minut i spożywaj 1–2 łyżki przed jedzeniem. Naparu z piołunu możesz użyć do zrobienia czopków lub lewatywy. To nieco mniej znane naturalne sposoby na owsiki.
Zwalczanie owsików domowymi metodami – zioła
Znane zioło przy zakażeniu owsikami to rumianek. Roślina stosowana jest nie tylko w walce z pasożytami. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwbakteryjne, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Najczęściej stosuje się napar z rumianku. Przygotuj go z suszonych koszyczków albo z surowca zapakowanego w torebki do zaparzania. W tym celu 1 łyżkę lub 1 torebkę rumianku zalej 1 szklanką wrzątku i zostaw na mniej więcej 10 minut pod przykryciem. Napar z rumianku możesz też wykorzystać do zrobienia nasiadówek, które łagodzą objawy towarzyszące owsicy.
Wrotycz pospolity to kolejny naturalny środek przeciw robakom, który działa też wiatropędnie, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie. Jednakże w związku z dobrze poznaną możliwością działania toksycznego, roślina jest obecnie rzadko używana. Mimo korzystnego działania na robaki niesie ryzyko intoksykacji, czyli zatrucia. Zioła polecane przez fitoterapeutów na owsiki to również: tymianek, wrotycz, szałwia, goździki, ekstrakt z orzecha czarnego.
Allicyna jako domowy sposób na owsiki
Znanym domowym środkiem na owsiki jest allicyna. To związek chemiczny zawarty m.in. w czosnku i cebuli, który wytwarza się w wyniku ich uszkodzenia (np. podczas krojenia, miażdżenia, przeciskania przez praskę). Jest fitoncydem. Określa się w ten sposób substancje wydzielane naturalnie przez rośliny, które mają zdolność do hamowania rozwoju mikroorganizmów. Dosłownie termin ten tłumaczy się jako „wytępiony przez roślinę”. Allicyna działa na robaki, wirusy, bakterie i grzyby. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
Jak uzyskać allicynę?
Możesz spożywać czosnek na kanapce, sam lub dodać do sałatki. Inną propozycją jest macerat z czosnku. Aby go przygotować, około 4–6 ząbków czosnku pokrój na kawałki i zalej 250 ml oleju. Mieszankę przechowuj w szklanej butelce w zaciemnionym miejscu, pamiętając o wstrząśnięciu nią co 2–3 dni. Po mniej więcej 4 tygodniach macerat jest gotowy do użycia. Alternatywą dla niego jest „miód czosnkowy”. Będziesz potrzebować 6 ząbków czosnku i 1/2 szklanki miodu. Pokrój czosnek na cienkie plasterki, wrzuć do szklanego słoika i zalej miodem. Odstaw na 3 dni i spożywaj po 2–3 łyżki dziennie, żeby zwalczyć zakażenie pasożytami.
Z czosnku możesz przygotować sok na pasożyty – 10 główek czosnku pokrój, zmiażdż i zalej sokiem z kiszonych ogórków, tak aby czosnek cały był nim zakryty. Miksturę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na 10 dni. Spożywaj po 5–10 ml przed snem. Po wykończeniu soku możesz zjeść zalany uprzednio czosnek. Ciekawym pomysłem jest też utarcie kilku ząbków czosnku z solą lub olejem kokosowym. Można dodawać go w takiej formie do sałatek, kanapek.
Czego jeszcze nie lubią pasożyty?
Inne naturalne metody na owsiki, jakie możesz wypróbować, to m.in.:
olejek z oregano – ma właściwości przeciwpasożytnicze, wystarczy 2–3 krople rozpuścić w szklance wody, dodać do smaku sok z cytryny i wypić,
olej kokosowy – można go użyć do zmieszania z czosnkiem i cebulą, aby złączyć ich przeciwpasożytnicze działanie,
pestki dyni – zawierają kukurbitacynę, która uszkadza układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego, pestki dyni możesz chrupać jako przekąskę, dodać do sałatek lub wzbogacić nimi musli,
cebula – zawiera naturalne związki siarki, które wspomagają usuwanie jajeczek owsików. Cebula to wdzięczne warzywo, które można jeść na surowo, doprawiać nią dania lub pić syrop z cebuli. Dobrymi źródłami siarki poza cebulą są też surowa marchew i kapusta,
ocet jabłkowy – nadaje jelitom cienkim nieco kwaśne środowisko, którego nie lubią owsiki. Warunki takie nie sprzyjają rozwojowi jaj owsików. Możesz przyjmować ocet jabłkowy rozpuszczony w wodzie w proporcji 2 łyżki na 1 szklankę,
kwaśna dieta – w diecie osób z objawami zakażenia pasożytem powinny się znaleźć: maślanki, kwaśne mleko, jogurty naturalne, kiszona kapusta czy kiszone ogórki. Produkty te zawierają bakterie kwasu mlekowego, mające dobroczynny wpływ na perystaltykę jelit. Kwaśna dieta zapewnia regularne oczyszczanie jelit z owsików.
- J. Barnes, L.A. Anderson, J.D. Phillipson, Herbal Medicines. A guide for healthcare professionals, Pharmaceutical Press, London 2002, s. 460-461.
- E. Hadaś, M. Derda, Pasożyty - zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, t. 95, nr 1, s. 6-13.
- P. Kaleta, M. Palacz-Wróbel, Ł. Chajec, Częstość występowania robaczyc u dzieci w wieku przedszkolnym - określenie czynników predysponujących, „Medycyna Rodzinna” 2018, t. 21, nr 4, s. 315-321.
- A. Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 90–93.
- E. Hadaś, M. Derda, Rośliny lecznicze w chorobach wywołanych przez pasożytnicze pierwotniaki, „Hygeia Public Health” 2014, t. 49, nr 3, s. 442–448.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.