Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Rozbijanie kamieni nerkowych – przebieg litotrypsji

lek. Agnieszka Żędzian15.02.2024Aktualizacja: 15.02.2024

Przezskórna litotrypsja, a właściwie litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo jest jedną z metod leczenia kamicy nerkowej. Pozwala na rozkruszenie złogów w drogach moczowych, a następnie usunięcie mniejszych fragmentów z moczem. Jakie są wskazania do wykonania zabiegu? Jakie badania wykonać wcześniej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule!


jakie-sa-metody-rozbijania-kamieni-nerkowych

Polecane

rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
witamina-b-na-komary-ktora-skutecznie-je-odstraszy
Zdrowie
2 min.
Witamina B na komary - która skutecznie je odstraszy?
24.01.2022
oczyszczanie-i-regeneracja-watroby-sposoby-na-zdrowy-detoks.jpg
Zdrowie
1 min.
Jak oczyścić wątrobę? Jakie są domowe sposoby?
02.06.2022
jak-dbac-o-uklad-krwionosny-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ krwionośny? Zasady profilaktyki
14.05.2021
Spis treści
  1. Metody leczenia kamicy nerkowej
  2. Litotrypsja pozaustrojowa – kto powinien wykonać zabieg?
  3. Przeciwwskazania do zabiegu litotrypsji
  4. Jak przebiega litotrypsja pozaustrojowa?
  5. Jakie mogą być powikłania litotrypsji?

Metody leczenia kamicy nerkowej

Kamica nerkowa jest istotnym problemem na całym świecie i częstą przyczyną poszukiwania pomocy lekarskiej w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Złogi mogą przedostawać się z nerek do moczowodów i być przyczyną kolki nerkowej – silnego bólu w okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszą inne objawy, w tym krwiomocz i częste oddawanie moczu.

Istnieje wiele metod leczenia złogów w nerkach – od bezinwazyjnej przezskórnej litotrypsji aż po inwazyjne zabiegi operacyjne wymagające hospitalizacji i wiążące się z wysokim ryzykiem powikłań. Spośród nich najczęściej wykonuje się:

  • litotrypsję falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo (ESWL);

  • wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe (RIRS), czyli laserowe rozbijanie kamieni nerkowych przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu (endoskopu wprowadzanego do dróg moczowych przez cewkę moczową);

  • przezskórną nefrolitotomię (PCNL), czyli przezskórne, operacyjne rozbijanie kamieni nerkowych.

Jeszcze do niedawna leczenie kamicy nerkowej wymagało wykonania inwazyjnego zabiegu (w tym RIRS lub PCNL). Litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo pozwala na usunięcie złogów z nerek bez ingerencji w tkanki. Fala akustyczna generowana przez specjalne urządzenie rozbija je na mniejsze fragmenty, które następnie możesz wydalić z moczem. Jeżeli zmagasz się z kamicą nerkową, skonsultuj się z urologiem i zapytaj o najlepszą dla Ciebie metodę leczenia.

Litotrypsja pozaustrojowa – kto powinien wykonać zabieg?

Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości złogu, jego składu i preferencji pacjenta. Litotrypsja pozaustrojowa jest zwykle leczeniem z wyboru w przypadku złogów nieprzekraczających średnicy 2 cm. Większe złogi bywają rozbijane metodą ESWL po wprowadzeniu do moczowodu stentu (rurki). Takie postępowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolki nerkowej podczas przemieszczania się fragmentów złogów z moczem. Litotrypsja pozaustrojowa ma największą skuteczność w przypadku złogów moczanowych.

Przeciwwskazania do zabiegu litotrypsji

Nie u każdego zabieg lititrypsji może być wykonany. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest ciąża i ciężkie nadciśnienie tętnicze. Do względnych przeciwwskazań należą tętniak aorty, stosowanie leków przeciwkrzepliwych i przeciwpłytkowych. Przed zabiegiem konieczne jest odstawienie leków mogących zwiększać ryzyko krwawienia, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Jeżeli nie jest to możliwe, należy rozważyć inne opcje leczenia kamicy nerkowej.

Jak przebiega litotrypsja pozaustrojowa?

Do zabiegu litotrypsji pozaustrojowej musisz się odpowiednio przygotować. Lekarz porozmawia z Tobą na temat Twoich objawów, chorób przewlekłych i stosowanych leków. Przeprowadzi również badanie fizykalne, które pozwoli mu ocenić aktualny stan Twojego zdrowia. Jeśli jesteś w ciąży (lub podejrzewasz, że możesz być), koniecznie poinformuj o tym specjalistę. Lekarz skieruje Cię również na badania obrazowe (RTG i USG jamy brzusznej) oraz podstawowe badania laboratoryjne.

Litotrypsja pozaustrojowa jest wykonywana przy pomocy litotryptora. Urządzenie to generuje falę uderzeniową, która dociera do złogu, powodując jego rozpad. Procedura jest wykonywana przez urologa pod kontrolą USG lub RTG. Przez cały czas nad zdrowiem pacjenta czuwa anestezjolog. Jego zadaniem jest m.in. zapewnienie odpowiedniego znieczulenia, które ograniczy ból i stres osoby chorej. Zabieg trwa zwykle około 30–60 minut. Po zabiegu pacjent jest zwykle wypisywany do domu z zaleceniem przyjmowania leków przeciwzapalnych i rozkurczowych przez kilka dni.

Jakie mogą być powikłania litotrypsji?

Podobnie jak każdy inny zabieg, również rozbijanie kamieni nerkowych ultradźwiękami wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Należą do nich:

  • pozostawienie fragmentów złogów, które mogą prowadzić do zatkania dróg moczowych;

  • krwiak okołonerkowy, podtorebkowy lub wewnątrznerkowy;

  • uszkodzenie miąższu nerki;

  • zakażenie.

Przed podpisaniem zgody na zabieg urolog poinformuje Cię o wszelkich możliwych komplikacjach związanych z wykonywaną procedurą. Pamiętaj jednak, że odpowiednia kwalifikacja i przygotowanie do zabiegu zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań zastosowania ultradźwięków.

Jeżeli zmagasz się z kamicą moczową, nie czekaj i zgłoś się na konsultację do urologa. Po wykonaniu badań specjalista pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie metodę leczenia.

Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, i nie czekaj w długich kolejkach! W cenie od 119 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do lekarzy POZ, 29 specjalistów i szeregu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (sprawdź zakres usług w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia OWU). Dzięki wygodnemu systemowi rezerwacji wizyt online nie musisz czekać w długich kolejkach i oszczędzisz czas. Wizytę u lekarza specjalisty, w tym urologa, możesz zamówić przez aplikację mobilną, a czas oczekiwania wynosi maksymalnie 3 dni robocze! 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to:

  • konsultacje specjalistyczne bez skierowania,

  • dostęp do szerokiego wachlarza badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (listę otrzymasz od TU Zdrowie),

  • profilaktyczny przegląd zdrowia raz w roku bez dodatkowych opłat,

  • konsultacje z psychiatrą lub psychologiem nawet 2 razy do roku (w najbardziej rozbudowanym pakiecie usług).

Sprawdź ofertę i wybierz pakiet ubezpieczenia najlepszy dla Ciebie i Twoich najbliższych. Umów się na rozmowę z konsultantem i dowiedz się więcej o wybranej opcji.

Źródła
  1. H. Manzoor, S. Saikali, Renal Extracorporeal Lithotripsy, „StatPearls” 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560887/.
  2. N. Miller, Management of kidney stones, „The BMJ” 2007, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1808123/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.