Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jakie są najzdrowsze ryby, a z jakich zrezygnować?

Karolina Bińkowska27.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

O tym, że ryby są bardzo zdrowe i powinno się je jeść, wie pewnie każdy. Ale właściwie dlaczego? Ryby są źródłem wielu składników odżywczych, które bardzo dobrze się wchłaniają. Należą do nich choćby kwasy omega-3 i omega-6, które odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Jednak ryba rybie nierówna i dobrze, abyś miał to na uwadze, wybierając, co znajdzie się na twoim talerzu. Dowiedz się, po jakie gatunki sięgać, a których lepiej unikać i dlaczego.


jakie-sa-najzdrowsze-ryby-a-z-jakich-zrezygnowac
unsplash.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
Spis treści
  1. Czy warto sięgać po ryby?
  2. Jak działają kwasy omega?
  3. Najlepsze gatunki ryb
  4. Śledź
  5. Łosoś
  6. Halibut
  7. Pstrąg
  8. Karp
  9. Jakich ryb lepiej unikać?

Czy warto sięgać po ryby?

Ryby są źródłem bardzo dużej ilości witamin, szczególnie A, B, D oraz E. Zawierają niezbędne składniki mineralne, takie jak fosfor, magnez, cynk, wapń czy żelazo. W rybach znajdziesz również jod, który niezbędny jest do prawidłowej pracy tarczycy. Ryby są też źródłem bardzo łatwo przyswajalnego białka i mogą w tym zakresie konkurować z większością mięs - świetnie sprawdzą się u osób budujących masę mięśniową. Zwykle zawierają również mniej cholesterolu i tłuszczów nasyconych niż mięsne odpowiedniki. Jednak najbardziej wartościowym składnikiem ryb są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Należą do nich kwasy omega-3 i omega-6. Szczególnie warte uwagi są kwasy EPA i DHA, które występują niemal wyłącznie w rybach. A ich funkcja w organizmie jest niezwykle istotna. Bogactwo wartości odżywczych sprawia, że odpowiedź na pytanie, czy warto sięgać po ryby, wydaje się oczywista - TAK i to jak najczęściej!

Jak działają kwasy omega?

Kwasy omega poprawiają ogólny stan zdrowia, ponieważ działają na bardzo wiele obszarów organizmu. Są ważnym budulcem mózgu i połączeń nerwowych. Wzmocnią twoją pamięć, koncentrację i usprawnią pracę mózgu. Działają jak przeciwutleniacze, dlatego opóźniają procesy starzenia w organizmie. Spożywanie kwasów omega jest również świetną profilaktyką chorób sercowo-naczyniowych. Obniżają poziom trójglicerydów i frakcji złego cholesterolu we krwi. Chronią dzięki temu przed chorobami takimi jak miażdżyca, zawał serca i udar mózgu. Redukują też ryzyko zbyt dużej krzepliwości krwi, co chroni przed zakrzepami. Kwasy omega zawarte w rybach są świetnym wyborem dla osób szukających sposobu na to, jak obniżyć ciśnienie. Potrafią przynieść ten efekt w naturalny sposób. Kwasów omega nie potrafimy wyprodukować, więc organizm dysponuje tylko tym, co dostarczysz mu z talerza. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ich odpowiednią ilość w diecie.

Najlepsze gatunki ryb

Warto zacząć od tego, że nie tylko gatunek ryby ma znaczenie. Duży wpływ na wartości odżywcze ma środowisko, rodzaj pożywienia, jakim karmiona jest ryba, jej wiek i stopień świeżości. Jeśli chodzi o zawartość kwasów omega, zdecydowanie najlepszym wyborem będą ryby morskie. Są tłustsze i bogatsze w składniki odżywcze.

Śledź

Śledź znany jest w polskiej kuchni od zarania dziejów. Przepisów na śledzia nie da się zliczyć - śledź po kaszubsku, żydowsku, francusku czy klasyczny w zalewie z oleju lub octu. Mimo że jest rybą tłustą, ma przy tym stosunkowo mało kalorii, a tłuszcze to głównie kwasy omega-3 i omega-6. Dodatkowo zawiera wiele witaminy D, która poprawia stan kości. Śledzie to też bogate źródło żelaza, cynku czy jodu.

Łosoś

Jedna z najtłustszych ryb o bardzo charakterystycznym smaku. Najlepszym i zarazem droższym wyborem jest dziki łosoś, ponieważ zawiera najwięcej minerałów, tłuszczu oraz najmniej toksycznych substancji. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu świetnie sprawdzi się do przygotowania na parze.

Halibut

Halibut uważany jest za jedną z najsmaczniejszych ryb, jakie można obecnie dostać. Ma wyrazisty smak i niezwykle soczyste, kruche mięso. Jest dużo mniej kaloryczny niż łosoś, więc świetnie sprawdzi się, jeśli jesteś osobą dbającą o linię. Halibut ma stosunkowo mało ości i łatwo go przyrządzić, a następnie jeść. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów oraz kwasów omega-3.

Pstrąg

To ryba słodkowodna, ale niewiele odstaje od ryb morskich pod względem wartości odżywczych. Ma bardzo mało kalorii i jednocześnie niezwykle dużo białka. Szczególnie cenna jest zawarta w pstrągu witamina B. Pstrąg ma rybny, ale jednocześnie szlachetny smak i jest uważany za jedną z najlepszych ryb.

Karp

Choć kojarzony jest głównie z Wigilią, warto sięgać po karpia nie tylko od święta. Jest rybą stosunkowo tanią, więc cena nie będzie przeszkodą we włączeniu go do diety. Karp ma dużą ilość białka, potasu, żelaza i fosforu. Ma też wyrazisty smak, a skropiony odrobiną cytryny smakuje obłędnie.

Jakich ryb lepiej unikać?

Popularne stało się przekonanie, że niektóre ryby mogą szkodzić. Problemem oczywiście nie jest sama ryba, a odkładające się w jej mięsie związki chemiczne, głównie rtęć. Niestety nasz rodzimy Bałtyk nie należy do najczystszych mórz. Ryby z niego wyłowione zawierają więcej zanieczyszczeń niż te pochodzące choćby z Morza Północnego. Poza środowiskiem znaczenie ma także długość życia ryby - im dłuższe, tym więcej związków zdąży odłożyć się w ich organizmie. Najwięcej rtęci zawierają okoń, dorsz, łosoś bałtycki i rekin. Z tych gatunków powinny zrezygnować kobiety w ciąży i dzieci.

Źródła
  1. M. Daviglus, J. Sheeshka, E. Murkin, Health Benefits from Eating Fish, „Comments on Toxicology” 2002, nr 8, s. 345-374.
Author Karolina Bińkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.