Jakie są powikłania cukrzycy? Co warto wiedzieć?
Cukrzyca to choroba, która nie tylko wpływa na jakość życia, ale także na ogólny stan zdrowia chorych. Jeśli chorujesz na cukrzycę, warto wiedzieć, jakie ryzyko niesie ze sobą ta przypadłość, aby zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę.
Polecane
Powikłania cukrzycy: układ krwionośny
Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą, a nieleczona może mieć fatalne konsekwencje dla układu sercowo-naczyniowego. Na jakie choroby narażeni są cukrzycy?
Choroba niedokrwienna serca
Choroba niedokrwienna serca (ChNS) jest główną przyczyną zgonu osób chorych na cukrzycę. Należy również pamiętać, że chorzy zaliczają się najczęściej do grupy pośredniego lub dużego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Jeśli, więc chorujesz na cukrzycę, pamiętaj o wykonywaniu regularnych badań i prowadzeniu zdrowego stylu życia, najlepiej według wytycznych lekarza diabetologa.
Udar mózgu u chorych na cukrzycę
Cukrzyca jest silnym czynnikiem ryzyka wystąpienia u chorego udaru mózgu niedokrwiennego lub krwotocznego – ponad 60% pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru ma podwyższony poziom cukru we krwi.
Jakie są powikłania cukrzycy dotyczące nerek?
Wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do cukrzycowej choroby nerek, czyli choroby przewlekłej, która prowadzi do niewydolności nerek. Początkowo choroba nie daje żadnych symptomów, a objawy pojawiają się w stadium znacznego uszkodzenia. Nefropatia cukrzycowa nerek objawia się:
wysokim ciśnieniem tętniczym,
obrzękami,
łatwym męczeniem się,
szarozielonym kolorem skóry,
osłabieniem.
Powodem tego powikłania jest zwiększony przepływ krwi przez kłębuszki nerkowe, przez co w naczyniach krwionośnych, jak i samych kłębuszkach gromadzą się różne szkodliwe substancje.
Jak cukrzyca wpływa na układ nerwowy? Neuropatia cukrzycowa
Neuropatia cukrzycowa znacząco pogarsza jakość życia chorych i jest uznanym czynnikiem ryzyka rozwoju stopy cukrzycowej. Początkowo objawia się mrowieniem stóp i rąk, dodatkowo zmniejsza się wrażliwość na dotyk czy temperaturę. W momencie bardziej zaawansowanej neuropatii chorzy mogą odczuwać pieczenie lub swędzenie skóry, drętwienie albo naprzemienne odczuwanie ciepła i zimna.
Diagnostyka neuropatii cukrzycowej, oprócz wywiadu, powinna obejmować ocenę funkcji włókien cienkich (czucie bólu i temperatury) oraz włókien grubych (czucie wibracji). Badania kontrole czucia dotyku powinny odbywać się raz do roku, przy pomocy monofilamentu 10 g.
Neuropatia autonomiczna wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego (zaburzenia czynności żołądka, jelita cienkiego i grubego), moczowo-płciowego (u mężczyzn może doprowadzić do impotencji, u obu płci do zaburzenia czynności pęcherza), a także może doprowadzić do zaburzenia potliwości i czynności źrenicy.
Jak cukrzyca może wpływać na wzrok? Cukrzycowa choroba oczu
W nieleczonej lub słabo wyregulowanej cukrzycy może wystąpić retinopatia cukrzycowa, czyli inaczej cukrzycowa choroba oczu. Retinopatia to neuronaczyniowe powikłanie zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Choroba ta początkowo nie daje żadnych objawów, dopiero w bardziej zaawansowanym etapie pojawiają się męty ciała szklistego i zaburzenia widzenia. Retinopatia cukrzycowa jest spowodowana uszkodzeniem naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Może ona powodować odwarstwienie siatkówki, jaskrę lub krwotok do ciała szklistego, a w konsekwencji utraty wzroku.
Jeśli chorujesz na cukrzycę, pamiętaj, że regularne wizyty u okulisty są tak samo ważne, jak wizyty u diabetologa. Badania kontrolne, ze względu na bezobjawowy początek choroby, zalecane są raz w roku. Jeśli wykryto już u ciebie pierwsze objawy retinopatii, lekarz może zalecić wykonywanie badań raz na 6 lub 3 miesiące (w zależności od zaawansowania choroby). W przypadku zaostrzenia objawów cukrzycy lub niepokojących wyników badań możesz szybko skonsultować się z diabetologiem online.
Czym jest stopa cukrzycowa?
Stopa cukrzycowa, a dokładniej zespół stopy cukrzycowej, jest to powikłanie związane z nieuregulowaną glikemią, ciśnieniem tętniczym i lipidemią w przebiegu cukrzycy. Stopa cukrzycowa to zakażenie i/lub owrzodzenie i/lub destrukcja tkanek głębokich stopy (np. kości) spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych i/lub naczyń stopy o różnym stopniu zaawansowania.
Do typowych objawów stopy cukrzycowej należą: infekcje, owrzodzenia i destrukcja tkanek miękkich. Leczenie pacjentów ze stopą cukrzycową zwykle polega na wycięciu ognisk martwiczych, łagodzeniu zakażeń, udrożnieniu naczyń krwionośnych, dodatkowo stosuje się leki zmniejszające lepkość krwi. Gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków, niestety trzeba przeprowadzić amputację części kończyny.
Działania prewencyjne to przede wszystkim:
systematyczne badania stóp, raz w roku badanie czucia i ukrwienia,
regularne zabiegi podiatryczne (jeśli u chorego pojawiają się modzele lub hiperkeratoza),
dobieranie odpowiednich wkładek i obuwia, które nie zniekształcają stopy i zapobiegają
zwiększonemu naciskowi na stronę podeszwową stopy.
Cukrzyca ciążowa i co dalej?
Coraz więcej kobiet w ciąży zmaga się z cukrzycą ciążową, dotyczy to głównie tych, które przed ciążą nie miały problemu ze stężeniem cukru we krwi. Jej głównymi przyczynami są zaburzenia gospodarki hormonalnej i najczęściej zostaje rozpoznana pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Częstymi objawami cukrzycy ciążowej jest wielomocz, cukromocz, senność czy infekcje. Często pojawiają się też napady głodu z powodu braku insuliny albo częste uczucie pragnienia związane z szybką utratą wody. Nieleczona cukrzyca ciążowa może spowodować makrosomii płodu, czyli zbyt dużej masy ciała dziecka po porodzie, co może być zagrożeniem zarówno dla matki jak i dziecka.
Jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy?
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, a chorzy powinni być pod opieką lekarza diabetologa. Co to oznacza? Przede wszystkim wykonywanie wszystkich niezbędnych badań kontrolnych – to właśnie dzięki nim lekarz jest w stanie wykryć powikłania na wczesnym etapie. Jeśli chorujesz na cukrzycę i masz utrudniony dostęp do lekarza diabetologa, możesz skorzystać z telemedycyny. W ten sposób, bez wychodzenia z domu, otrzymasz od lekarza skierowania na niezbędne badania, receptę na leki przyjmowane na stałe lub omówisz swoje wyniki.
- Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, 2018, tom 4, nr 1.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.