Najbardziej rozpowszechnione nowotwory u kobiet i mężczyzn – poznaj przyczyny ich powstawania i objawy
Choroby nowotworowe to główna przyczyna zgonu wśród Polaków. Najczęściej u kobiet są to raki piersi, płuca i jelita grubego. Z kolei u mężczyzn najczęściej rozpoznawane są nowotwory płuca, gruczołu krokowego i jelita grubego. Sprawdź, jakie są przyczyny powstania tych chorób nowotworowych oraz jakie objawy mogą im towarzyszyć.
Polecane
Najczęściej występujące choroby nowotworowe
Choroby nowotworowe stanowią poważny problem zdrowotny. W ostatnich latach rośnie liczba chorych na nowotwory w Polsce. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Onkologii w 2019 roku 1,17 mln Polaków zmagało się z nowotworami. Według statystyk European Cancer Information System (ECIS) najwięcej zachorowań u kobiet dotyczy: raka piersi (25,3%), raka płuca (11,5%), raka jelita grubego (11,0%), raka trzonu macicy (10,1%) i raka jajnika (4,8%). Z kolei u mężczyzn najwięcej nowych zachorowań było na: raka płuca (18,5%), raka prostaty (18,3%), raka jelita grubego (15,0%), raka pęcherza moczowego (8,6%) i raka żołądka (4,1%).
Zarówno w przypadku zachorowalności na nowotwory, jak i umieralności z ich powodu obserwuje się przewagę w populacji mężczyzn. Współczynnik zachorowalności w 2019 roku w przypadku mężczyzn wynosił 564 na 100 tys. osób, a u kobiet – 413. Poniżej przedstawiamy główne przyczyny powstawania najczęściej rozpoznawanych nowotworów. Z dalszej części artykułu dowiesz się również, jakie są najczęściej towarzyszące im objawy, które niestety dają o sobie znać z reguły, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Przyczyny powstawania raka płuca
Główną przyczyną nowotworu płuc jest palenie papierosów. W dymie tytoniowym występuje wiele szkodliwych substancji, a znaczna ich część wykazuje działanie rakotwórcze. Wymienia się wśród nich m.in.: węglowodory aromatyczne, chlorek winylu, cyjanowodór, tlenek węgla, metan, metale ciężkie. Negatywny wpływ na zdrowie ma zarówno czynne, jak i bierne palenie. Poza narażeniem na dym tytoniowy wśród przyczyn raka płuc specjaliści zwracają uwagę na:
czynniki genetyczne – mutacje zwiększające ryzyko zachorowania to: EGFR, BRCA2, CDKN2A, TP53,
obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka płuc,
zanieczyszczenie powietrza,
nowotwory w innych częściach ciała i związane z tym ryzyko przerzutów do płuc,
urazy i poważne choroby płuc, w których konsekwencji dochodzi do powstawania blizn w obrębie miąższu tkanki płucnej,
narażenie m.in. na arsen, krzemionkę, radon, azbest, chrom, promieniowanie jonizujące,
zakażenia wirusami, w tym m.in.: ludzkim wirusem brodawczaka, wirusem JC, wirusem BK, cytomegalowirusem.
Objawami, które najczęściej obserwuje się w przebiegu raka płuc, są: duszność, chrypka, przewlekły kaszel, ogólne osłabienie, ból w klatce piersiowej, dysfagia (problemy z połykaniem). Chorzy na raka płuc zmagają się nierzadko z nawracającymi infekcjami układu oddechowego. Z czasem mogą się u nich rozwinąć m.in.: zespół żyły głównej górnej, zaburzenia rytmu serca (świadczą o naciekaniu serca), zespół Hornera, objaw palców pałeczkowatych. Wraz z zaawansowaniem choroby pacjent staje się coraz słabszy, traci na masie ciała, ma coraz niższą tolerancję na wysiłek fizyczny, może wystąpić też krwioplucie. Czasem rozwijają się tzw. zespoły paraneoplastyczne, m.in.: zespół Cushinga, hiperkalcemia, nadczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy, encefalopatia.
Przyczyny powstawania raka jelita grubego
Przyczyn powstawania raka jelita grubego należy szukać przede wszystkim w środowisku. Czynnikami ryzyka rozwoju tego nowotworu są zwłaszcza:
dieta bogata w tłuszcze (szczególnie tłuszcze nasycone) i cukier,
spożywanie mięsa wysokoprzetworzonego, grillowanego lub przypalonego,
palenie papierosów,
niskie spożycie błonnika pokarmowego,
nadużywanie alkoholu,
siedzący tryb życia,
otyłość brzuszna,
przebyta radioterapia jamy brzusznej.
Czynniki genetyczne są przyczyną 15–30% przypadków raka jelita. Wymienia się wśród nich zwłaszcza:
zespół Lyncha (niegdyś określany dziedzicznym rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością),
obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka jelita grubego,
wcześniejsze zachorowanie na raka jelita grubego lub wycięcie polipów o dużym stopniu dysplazji,
zespół rodzinnej polipowatości gruczolakowatej,
choroby zapalne jelit, w tym m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Najczęstsze objawy raka jelita grubego to: ból brzucha, ciągłe parcie na stolec, ołówkowate stolce, zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi w stolcu, niedokrwistość. Wraz z zaawansowaniem choroby obserwuje się: spadek masy ciała, osłabienie, powiększenie obwodu brzucha, wyczuwalny przez powłoki patologiczny opór po prawej stronie brzucha.
Nowotwór piersi – jakie są jego przyczyny?
Około 10% przypadków raka piersi ma podłoże genetyczne. Obciążony wywiad rodzinny w kierunku tej choroby podnosi ryzyko jej wystąpienia w kolejnych pokoleniach. Najbardziej powszechnymi mutacjami genetycznymi związanymi z rakiem piersi są BRCA1 i BRCA2. Do przyczyn powstawania raka piersi należą dodatkowo:
nadmierna masa ciała,
brak aktywności fizycznej,
nadużywanie alkoholu,
brak potomstwa lub urodzenie dziecka po 35. roku życia,
czynniki hormonalne – endogenne (zbyt wczesna miesiączka – przed 12. rokiem życia, za późna menopauza – po 55. roku życia), egzogenne (długotrwałe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej i/lub hormonalnej terapii zastępczej),
nowotwory w innych częściach ciała, które dają przerzuty do piersi.
Na raka piersi w sposób szczególny narażone są kobiety po 50. roku życia, jednak nie ma pewności, że choroba ta nie rozwinie się u młodszych kobiet.
Objawami sugerującymi raka piersi są zmiany wyglądu piersi, w tym zwłaszcza:
wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew,
tzw. inwersja, czyli wciągnięcie brodawki do środka piersi,
ból piersi lub w okolicy piersi,
owrzodzenie brodawki,
tzw. skórka pomarańczowa (pogrubienie i stwardnienie skóry ze wciągnięciem mieszków włosowych),
zaczerwienienie skóry piersi, zwiększone jej napięcie,
występowanie twardego guzka.
Możliwe przyczyny nowotworu gruczołu krokowego
Przyczyny raka prostaty nie zostały do końca poznane. Wśród czynników ryzyka jego rozwoju wymienia się zwłaszcza:
uwarunkowania genetyczne – obciążony wywiad rodzinny w kierunku raka stercza,
podeszły wiek,
przynależność rasową i etniczną (największe ryzyko zachorowania dotyczy osób rasy czarnej),
choroby przenoszone drogą płciową,
nadmierną masę ciała,
narażenie na dym tytoniowy,
wysoki poziom testosteronu.
Początkowo objawy raka prostaty są podobne do dolegliwości towarzyszących wzrostowi gruczołu krokowego. Wymienia się wśród nich zwłaszcza:
ból podczas oddawania moczu,
częste oddawanie moczu,
uczucie parcia na mocz,
trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
uczucie nieopróżnionego pęcherza po oddaniu moczu,
krwinkomocz,
wąski strumień moczu.
Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się: ból krocza i podbrzusza, trudności z osiągnięciem wzwodu, spadek masy ciała, zatrzymanie moczu.
Przeczytaj także: Profilaktyka chorób nowotworowych – dlaczego jest tak ważna?
- P. Bul, D. Kurpas, Profilaktyka nowotworów piersi i szyjki macicy u kobiet, „PU-HSP” 2015, t. 9, nr 3, s. 23–25.
- M. Krzakowski, J. Jassem, Nowotwory płuca i opłucnej oraz śródpiersia, „Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja” 2019, t. 5, nr 1, s. 21–53.
- R. Partyka, I. Łobejko, A. Uttecht-Pudełko i wsp., Rak jelita grubego – główne czynniki indukujące karcynogenezę, „Chirurgia Polska” 2010, t. 12, nr 2, s. 85–88.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.