account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jakie są przyczyny powstawania worków pod oczami?

Paulina Bulek21.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Worki pod oczami to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Mogą być wywołane czynnikami genetycznymi, wiekiem, a także poważnymi chorobami całego organizmu. Dlatego nie możesz ich bagatelizować, powinieneś natomiast przyjrzeć się im bliżej.


jakie-sa-przyczyny-workow-pod-oczami
pexels

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czy przyczyny genetyczne i starzenie się organizmu mogą powodować worki pod oczami?
  2. Jak niehigieniczny tryb życia wpływa na powstawanie worków pod oczami
  3. Czy niedobór witaminy K może powodować worki pod oczami?
  4. Jakie choroby łączą się z workami pod oczami?

Czy przyczyny genetyczne i starzenie się organizmu mogą powodować worki pod oczami?

Skłonność do powstawania worków pod oczami może być u Ciebie genetyczna. Jeśli Twoi przodkowie zmagali się z tą przypadłością, to bardzo prawdopodobne, że wystąpi również u Ciebie. W walce z nimi pomogą Ci proste domowe sposoby, jak zimne okłady na powieki z samego rana.

Wraz z wiekiem zwiększa się możliwość, że pojawią się u Ciebie worki pod oczami. W wyniku starzenia się organizmu osłabiają się mięśnie okrężne oczu. Zmniejsza się także elastyczność skóry wokół nich, stąd pod oczami zaczyna robić się obwisła i tworzy nieestetyczne opuchnięte worki pod oczami. Przyczyny przypadłości mogą być zatem różne. Jeśli jednak worki utrzymują się u Ciebie zbyt długo, mogą świadczyć o tym, że organizm zmaga się z poważną chorobą i konieczna jest konsultacja Twojego stanu zdrowia z lekarzem.

Jak niehigieniczny tryb życia wpływa na powstawanie worków pod oczami

Prowadzenie niehigienicznego trybu życia może spowodować, że pod Twoimi oczami powstaną worki. Jeśli jesteś przemęczony albo masz za sobą nieprzespaną noc, to bardzo prawdopodobne, że następnego dnia obudzisz się z opuchlizną na twarzy.

Jeżeli odżywiasz się nieodpowiednio, a w Twojej diecie jest zbyt dużo soli, może dojść do zatrzymania wody w organizmie. Będziesz czuć się opuchnięty, a pod Twoimi oczami pojawią się nieładne worki.

Nadmierne spożywanie alkoholu też przyczynia się do ich powstania. Alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, które sprzyja powstawaniu worków pod oczami. Przypomnij sobie, jak czułeś się i jak wyglądały Twoje oczy następnego dnia po tym, gdy przesadziłeś z alkoholem.

Powinieneś dbać o to, by uzupełniać w swoim organizmie elektrolity. Szalona impreza, zmęczenie i duże dawki alkoholu mogą skutecznie wypłukać elektrolity z Twojego organizmu. Podobnie sprawa będzie wyglądać, gdy odbędziesz intensywny trening fizyczny i wylejesz dużo potu np. na siłowni. Wtedy, uzupełniając elektrolity, będziesz działać zapobiegawczo na powstawanie worków pod oczami.

Palenie tytoniu również wpływa niekorzystnie na Twoją skórę. Jej elastyczność spada, zaczyna obwisać – szczególnie pod oczami. Cera robi się brzydka, zmęczona i nieświeża.

Efekt worków pod oczami może wywołać także niedobór snu. Jeśli cierpisz na bezsenność i chodzisz ciągle niewyspany, będzie to miało niedobry wpływ na cały Twój organizm. Jako pierwszy fizyczny objaw tego stanu, poza zmęczeniem, zauważysz opuchniętą skórę pod oczami.

Czy niedobór witaminy K może powodować worki pod oczami?

Niedobór witaminy K wśród Polaków pojawia się rzadko. Może do niego dojść, gdy będziesz zmagać się z jakąś przewlekłą chorobą, np. z nowotworem lub chorobą wątroby. Jeśli byłeś poddany długotrwałej antybiotykoterapii, bierzesz leki przeciwdrgawkowe, przeciwzakrzepowe albo masz zaburzenia wchłaniania pokarmów, to również może pojawić się u Ciebie niedobór tej witaminy. Niedobór witaminy K może Cię dotknąć, jeśli zmagasz się z niedożywieniem organizmu albo spożywasz w swojej diecie zbyt mało warzyw.

Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy K są:

  • bardzo częste biegunki,

  • krwawienia z nosa,

  • krwawienia z układu pokarmowego,

  • podatność na infekcje pochodzenia bakteryjnego,

  • obfite krwawienia miesięczne,

  • pojawienie się krwi w moczu, tzw. krwiomocz,

  • zwiększony czas krzepnięcia krwi,

  • częste powstawanie siniaków.

Witamina K pozwala Twojemu organizmowi na właściwe funkcjonowanie. Dzięki niej prawidłowo krzepnie Twoja krew i dobrze działa układ krwionośny. Witamina K pełni też nieocenioną rolę w procesie regulowania gospodarki wapniowej w organizmie. Długotrwały niedobór tej witaminy może prowadzić do osteoporozy, zwapnienia naczyń krwionośnych, niedokrwistości, żółtaczki, zaburzeń krzepliwości krwi.

Odpowiednia podaż witaminy K przyczynia się do lepszego krążenia i krzepnięcia krwi. Dzięki temu zmniejsza się tendencja do tego, że pojawią się u Ciebie cienie lub worki pod oczami. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednie dostarczanie do organizmu codziennej porcji witamin i minerałów. Niedobór minerałów i witamin wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Jakie choroby łączą się z workami pod oczami?

Worki pod oczami mogą być nieprzyjemnym objawem niektórych chorób. Mogą się pojawić, kiedy Twój układ krwionośny lub serce nie działają prawidłowo. Przy chorobach nerek będziesz zmagać się z opuchlizną różnych części ciała, w tym m.in. z workami pod oczami. Pojawią się również, gdy gospodarka elektrolitowa Twojego organizmu zostanie zaburzona. Inne przyczyny worków pod oczami to różnego rodzaju alergie.

Obserwujesz u siebie niepokojąco wyglądające zasinienia pod oczami? Skonsultuj swoje obawy z lekarzem! Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. A. Gołębiewska, Piękna strefa oczu, Polska Kosmetologia i Kosmetyka 2014.
  2. L. Wen i in., Vitamin K dependent proteins involved in bone and cardiovascular health, „Molecular medicine reports” 2018, nr 18(1), s. 3–15.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.