Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Niedosłuch – czym jest? Jakie są jego rodzaje?

Marta Skrzypeklek. Agnieszka Żędzian06.07.2023Aktualizacja: 07.07.2023

Niedosłuch to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Wynika to z wielu przyczyn, takich jak hałas czy procesy starzenia. Niedosłuch może wpłynąć na jakość życia, ale wczesne rozpoznanie i leczenie mogą pomóc w zapobieganiu poważniejszym problemom. Czym jest niedosłuch, jakie są jego rodzaje, przyczyny i objawy? Jakie są sposoby leczenia niedosłuchu?


jakie-sa-rodzaje-niedosluchu-na-czym-polegaja
Unsplash.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Spis treści
  1. Niedosłuch – co to takiego?
  2. Jakie są rodzaje niedosłuchu?
  3. Niedosłuch przewodzeniowy a odbiorczy – różnice i sposób leczenia
  4. Przyczyny niedosłuchu u dzieci
  5. Wady słuchu u dorosłych
  6. Leczenie niedosłuchu 

Niedosłuch – co to takiego?

Niedosłuch to zaburzenie słuchu, które może wpłynąć na jakość życia. Polega na ograniczeniu zdolności słyszenia dźwięków lub trudności w rozumieniu mowy. Niedosłuch może mieć różne przyczyny, takie jak długotrwałe przebywanie w hałasie (np. w związku ze szkodliwymi warunkami pracy), choroby lub procesy starzenia. Istnieją różne rodzaje niedosłuchu, w tym przewodzeniowy, mieszany i odbiorczy. Jednym z pierwszych objawów jest zwykle głośniejsza mowa osoby, która ma ubytki w słuchu, czy zwiększenie głośności telewizora lub radia, a także problemy ze słyszeniem dzwonka lub sygnału alarmowego. Wczesne rozpoznanie i leczenie niedosłuchu mogą pomóc zatrzymać postępująca utratę słuchu a tym samym poprawić jakość życia. Jeśli obserwujesz u siebie objawy niedosłuchu, skonsultuj się z lekarzem audiologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania i zleci leczenie.

Jakie są rodzaje niedosłuchu?

Niedosłuch to zaburzenie słuchu, które może występować z różnym nasileniem i z różnych przyczyn. W zależności od rodzaju niedosłuchu objawy i leczenie mogą się różnić. Najczęstsze rodzaje niedosłuchu to:

  • Niedosłuch przewodzeniowy – jest to najczęstszy rodzaj niedosłuchu, który powstaje w wyniku problemów z przewodzeniem dźwięków z ucha zewnętrznego do ucha wewnętrznego. Przyczynami mogą być np. uszkodzenia błony bębenkowej, zatkanie przewodu słuchowego lub choroby zakaźne.

  • Niedosłuch odbiorczy – to niedosłuch, który powstaje w wyniku problemów z przekazywaniem dźwięków z ucha wewnętrznego do mózgu. Może być spowodowany uszkodzeniem narządu słuchu lub nerwu słuchowego.

  • Niedosłuch mieszany – to połączenie niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego, czyli problemów zarówno z przewodzeniem dźwięków, jak i ich odbiorem.

  • Niedosłuch centralny – to niedosłuch spowodowany problemami w obrębie mózgu i układu nerwowego odpowiedzialnego za przetwarzanie dźwięków.

  • Niedosłuch wibracyjny – to niedosłuch związany z uszkodzeniem kości czaszki lub błony bębenkowej.

  • Niedosłuch mieszany wibracyjno-przewodzeniowy – to połączenie niedosłuchu przewodzeniowego i wibracyjnego.

  • Niedosłuch neurosensorialny – to niedosłuch spowodowany uszkodzeniem ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego.

Najczęstszym rodzajem niedosłuchu jest niedosłuch przewodzeniowy oraz odbiorczy.

Niedosłuch przewodzeniowy a odbiorczy – różnice i sposób leczenia

Niedosłuch przewodzeniowy powstaje w wyniku nieprawidłowości w mechanicznym przewodzeniu fali dźwiękowej (w uszkodzeniu lub w dysfunkcji przewodu słuchowego zewnętrznego, błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych), a niedosłuch odbiorczy jest konsekwencją zaburzeń w funkcjonowaniu ślimaka w uchu środkowym, nerwu słuchowego lub ośrodkowego układu nerwowego. W zależności od przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego jego leczenie może obejmować metody zabiegowe (usunięcie czopu woskowinowego, ciała obcego z ucha), farmakologiczne (np. antybiotykoterapię w ostrym zapaleniu ucha środkowego) lub dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego. Leczenie niedosłuchu odbiorczego polega na zastosowaniu aparatu słuchowego.

lek. Agnieszka Żędzian

Przyczyny niedosłuchu u dzieci

Niedosłuch u dzieci może mieć różne przyczyny – od wrodzonych problemów słuchowych po urazy, infekcje lub choroby.

Jedną z najczęstszych przyczyn niedosłuchu u dzieci jest zapalenie ucha środkowego. Zapalenie ucha środkowego to stan zapalny błony śluzowej w jamie bębenkowej, który może powodować uszkodzenia błony bębenkowej, a tym samym prowadzić do utraty słuchu. Schorzenie często występuje u dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Inną przyczyną niedosłuchu u dzieci może być niedorozwój układu słuchowego lub obecność wad wrodzonych, takich jak: niedorozwój błony bębenkowej, uszkodzenia nerwu słuchowego lub nieprawidłowości w kształcie ucha. Te wady mogą prowadzić do trwałego niedosłuchu u dziecka.

Innym powodem niedosłuchu u dzieci może być narażenie na hałas. Hałas może powodować uszkodzenie narządu słuchowego, a tym samym prowadzić do utraty słuchu. Może to nastąpić w wyniku długotrwałego narażenia na głośne dźwięki, takie jak np. głośna muzyka, hałas w miejscu pracy.

Wreszcie infekcje i choroby, takie jak różyczka, zapalenie mózgu, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, mogą również prowadzić do niedosłuchu u dzieci. Te choroby mogą wpłynąć na układ słuchowy, co prowadzi do trwałego lub czasowego niedosłuchu.

W przypadku podejrzenia niedosłuchu u dziecka jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub audiologiem. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie może pomóc w minimalizacji skutków niedosłuchu na rozwój dziecka.

Wady słuchu u dorosłych

Przyczyny niedosłuchu u osób dorosłych mogą być zróżnicowane – od naturalnego procesu starzenia się po urazy, choroby i narażenie na hałas.

Naturalne starzenie się jest jednym z głównych czynników wpływających na pojawienie się niedosłuchu u osób dorosłych. Wraz z wiekiem komórki receptorowe w uchu i nerwy słuchowe ulegają zużyciu, co prowadzi do trudności w odbieraniu dźwięków i rozumieniu mowy.

Narażenie na hałas jest kolejnym czynnikiem. Długotrwałe narażenie na głośne dźwięki, takie jak hałas w pracy lub muzyka na wysokim poziomie dźwięku, może powodować uszkodzenia ucha wewnętrznego i prowadzić do trwałego niedosłuchu.

Choroby i urazy również mogą być przyczyną niedosłuchu u dorosłych. Na przykład choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca lub nadciśnienie tętnicze, mogą powodować niedokrwienie ucha wewnętrznego i prowadzić do wady słuchu. Innymi chorobami, które przyczyniają się do rozwoju niedosłuchu u dorosłych, mogą być: cukrzyca oraz choroby autoimmunologiczne.

Inną przyczyną niedosłuchu u dorosłych może być stosowanie niektórych leków, takich jak antybiotyki, leki przeciwbólowe i leki moczopędne. Te leki mogą wpływać na ucho wewnętrzne i prowadzić do trwałego lub czasowego niedosłuchu.

Leczenie niedosłuchu 

Leczenie niedosłuchu zależy od przyczyny problemu. W niektórych przypadkach, takich jak niedosłuch wynikający z naturalnego procesu starzenia się, leczenie może polegać na zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów ucha. Istnieją też domowe sposoby na poprawę słuchu. 

Jeśli niedosłuch jest spowodowany przez choroby lub urazy, leczenie będzie polegać na rozwiązaniu problemu zdrowotnego. Na przykład w przypadku niedosłuchu spowodowanego chorobami układu krążenia należy kontrolować ciśnienie krwi lub zmianę stylu życia.

W niektórych przypadkach leczenie niedosłuchu może wymagać chirurgicznej interwencji. Na przykład: w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej chirurg może wykonać operację, aby ją naprawić i przywrócić słuch.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy niedosłuchu. Diagnosta przeprowadzi badania słuchu i ustali przyczynę problemu. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, osoby z niedosłuchem mogą poprawić swoją jakość życia i cieszyć się dźwiękami wokół siebie.

Źródła
  1. H. Skarżyński, Prawie wszystko o słuchu, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Warszawa 2017.
  2. G.H. Saunders, T.H. Chisolm, H.B. Abrams, Guidelines for audiologic management of adult hearing impairment: clinical examples, Otolaryngology-Head and Neck Surgery 2019, 161, s.1-55.
  3. M. Śliwińska-Kowalska, Audiologia kliniczna, Wydawnictwo Mediton, Łódź 2005.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.