Domowe sposoby na walkę z pryszczami - profilaktyka i leczenie
Trądzik kojarzony jest z wiekiem nastoletnim, jednak coraz częściej dotyczy osób po 30. roku życia. Pozbycie się pryszczy na ogół jest bardzo problematyczne, na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć zmiany i poprawić kondycję skóry.
Trądzik - problem nastolatków i dorosłych
Trądzik to przewlekła choroba skóry, której przyczyną jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Tworzenie się na twarzy, dekolcie, ramionach, plecach, a nawet na pośladkach nieestetycznie wyglądających zaskórników otwartych, zamkniętych lub zmian podskórnych, grudkowatych może być wynikiem wielu czynników. Najczęściej są nimi: zaburzenia hormonalne, prowadzenie niezdrowej diety (bogatej w cukry, kwasy nasycone oraz wysokoprzetworzone dania) i niewłaściwa pielęgnacja (w tym stosowanie wysuszających kosmetyków o zbyt agresywnym składzie).
Jeśli zmiany są bardzo rozległe lub towarzyszy im uporczywe pieczenie, swędzenie czy łuszczenie się naskórka, konieczna jest natychmiastowa wizyta u dermatologa. W przypadku pojedynczych zmian można próbować domowych sposobów na pryszcze.
Czy można wyciskać pryszcze?
Jedną z częstszych praktyk stosowanych przez osoby z tłustą i trądzikową cerą jest mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń. Jak wyciskać pryszcze, aby nie pogorszyć wyglądu skóry? Odpowiedź jest bardzo prosta. Najlepiej nie wykonywać tego w ogóle - jest to jeden z najgorszych domowych sposobów na pryszcze. Po pierwsze zwiększa ryzyko przeniesienia treści ropnej na inne fragmenty twarzy i ciała, co może doprowadzić do rozwoju nowych zmian. Po drugie mechaniczne wyciskanie pryszczy sprzyja powstawaniu blizn, które są bardzo trudne w leczeniu i mogą być dużym problemem dermatologicznym przez wiele lat.
Jeśli już decydujemy się na usunięcie zmian w sposób manualny, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonej i profesjonalnej kosmetyczki. Specjalista najpierw przygotuje skórę do zabiegu i w sposób bardzo delikatny usunie zawartość zablokowanych porów, zachowując przy tym najwyższą higienę.
Domowe metody na pozbycie się pryszczy
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się pryszczy. Należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych oraz porzucenia wszystkich używek, w tym przede wszystkim alkoholu i papierosów. Do codziennych nawyków żywieniowych warto włączyć picie niegazowanej wody mineralnej - około 2 litrów dziennie. Zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce i błonnik, pozwoli nie tylko dobrze nawilżyć skórę od wewnątrz, ale także będzie sprzyjała pozbywaniu się z organizmu niebezpiecznych toksyn.
Dowiedz się, które produkty pszczele pomogą Ci w walce z trądzikiem
Dobrym, domowym sposobem na pryszcze jest stosowanie olejków. Należy jednak pamiętać, aby kupować wyłącznie te naturalne, najlepiej w aptekach lub sklepach zielarskich. Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najczęściej rekomendowanych przez kosmetologów i dermatologów środków na trądzik. Badania naukowe wykazały, że normalizuje on pracę gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie i antybakteryjne. Należy pamiętać, że wyciąg z drzewa herbacianego stosuje się punktowo na zmianę skórną. Po kilka kropel dobrej jakości produktu można dodawać również do kremów nawilżających, stosowanych na dzień i na noc. Naturalnym kosmetykiem na pryszcze jest również olejek lawendowy i różany.
Cera trądzikowa bywa lekko zaczerwieniona i podrażniona. Aby złagodzić te zmiany, warto sięgnąć po znany sukulent. Aloes jest skutecznym i bardzo łagodnym sposobem na pozbycie się pryszczy. W jego składzie oprócz wody znajdują się cenne mikro- i makroelementy, w tym: magnez, wapń, potas i kwas foliowy. Żel z aloesu jest powszechnie stosowany także na oparzenia, drobne skaleczenia i odmrożenia, ponieważ ma właściwości pielęgnacyjne i przyspiesza regenerację naskórka. Z łatwością można uprawiać go w doniczce na okiennym parapecie. W sklepie warto zaopatrzyć się w żel składający się z 99% czystego aloesu.
Istnieje wiele mitów dotyczących domowych sposobów na pryszcze. Jednym z nich jest przecieranie twarzy czosnkiem. Jego skuteczność miałaby mieć związek z cynkiem, obecnym w warzywie, i jego właściwościami ściągającymi i lekko wysuszającymi. Niestety, nie istnieją przekonujące dowody na potwierdzenie takiej hipotezy. Czosnek znacznie lepiej jest stosować wewnętrznie, gdyż wzmacnia odporność, obniża ciśnienie tętnicze krwi i wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Domowa maseczka na trądzik
Maseczka z sody oczyszczonej to jeden ze skutecznych i bezpiecznych sposób na złagodzenie zmian trądzikowych. Można wykonać ją ze składników dostępnych w kuchni, dzięki czemu jest ekonomicznym zamiennikiem produktów drogeryjnych. Wodorowęglan sodu oczyszcza zatkane pory z brudu, kurzu i łoju, które nagromadziły się w skórze w ciągu dnia.
Jak wykonać szybką maseczkę? Dwie płaski łyżeczki sody oczyszczonej dokładnie wymieszaj z łyżką ciepłej wody. Tak powstałą pastę nałóż na twarz na mniej więcej 10 minut (najlepiej w strefie T - czoło, nos, broda), po czym dokładnie zmyj i posmaruj cerę kremem nawilżającym. Regularne stosowanie maseczki (2 razy w tygodniu) rozjaśni skórę i skutecznie ją oczyści.
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13-18.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.