Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Szczepienia noworodka – które są obowiązkowe?

lek. Agnieszka Żędzian03.08.2023Aktualizacja: 08.02.2024

W ciągu pierwszych 24 godzin życia powinno się podać w warunkach szpitalnych dwa szczepienia ochronne wszystkim noworodkom bez przeciwwskazań do zaszczepienia. Dowiedz się, jakie to szczepienia, przed jakimi schorzeniami mają chronić i jakie objawy niepożądane mogą się pojawić u zaszczepionych maluchów.


jakie-szczepienia-dla-noworodka-sa-obowiazkowe
Pixabay.com

Polecane

jaki-jest-wplyw-halasu-na-zdrowie-czlowieka
Zdrowie
2 min.
Jaki jest wpływ hałasu na zdrowie człowieka?
17.09.2021
jaki-jest-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie
Zdrowie
1 min.
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
17.05.2021
jak-dbac-o-serce-profilaktyka-i-zdrowe-nawyki
Zdrowie
3 min.
Jak dbać o serce? Profilaktyka i zdrowe nawyki
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
Spis treści
  1. Szczepienia ochronne u dzieci – po co je wykonywać?
  2. Jakie szczepienia są dostępne dla noworodka?
  3. WZW typu B – co to jest?
  4. Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
  5. Gruźlica i szczepienie przeciwko gruźlicy
  6. Jakie szczepienia powinno się podać niemowlętom?

Szczepienia ochronne u dzieci – po co je wykonywać?

Wykonywanie szczepień u dzieci bywa powodem niepokoju u rodziców, którzy często nie do końca mają świadomość, jak działa szczepionka i dlaczego nie warto jej odwlekać bez istotnych wskazań. Na całym świecie szczepienia ochronne stanowią podstawę profilaktyki wybranych chorób zakaźnych, które na przestrzeni dziesięcioleci pozwoliły na ograniczenie u niemowląt występowania ciężkiego przebiegu zakażeń niektórymi patogenami i zgonów z tego powodu.

Jeśli masz wątpliwości co do wykonywania szczepień u dziecka, skonsultuj się z pediatrą. Jeśli chcesz zasięgnąć opinii jeszcze w trakcie ciąży, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Dowiedz się więcej o profilaktyce chorób zakaźnych i zadbaj o swoje dziecko już od pierwszych dni życia.

Jakie szczepienia są dostępne dla noworodka?

Rodzice często zastanawiają się, jakie szczepienia są wykonywane po urodzeniu dziecka. Według komunikatu wydanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2023 w okresie noworodkowym, a ściślej mówiąc w ciągu pierwszych 24 godzin od urodzenia dziecka, powinno ono otrzymać dwie szczepionki – przeciwko gruźlicy (BCG) oraz pierwszą dawkę szczepienia podstawowego przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Co ciekawe, w niektórych krajach zaleca się podanie w okresie noworodkowym również szczepionki przeciwko polio, która w Polsce zarejestrowana jest do użycia dopiero od 4. miesiąca życia.

WZW typu B – co to jest?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus zapalenia wątroby typu B (HBV). Choroba prowadzi do ostrego zapalenia wątroby, które może przejść w fazę przewlekłą, grożącą wystąpieniem marskości wątroby, a nawet raka wątrobowokomórkowego. Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z krwią lub z wydzielinami osoby zakażonej. Pierwsze szczepienie ochronne przeciwko WZW typu B zostało zatwierdzone do użytku już w 1981 roku, co doprowadziło do znaczącego zmniejszenia zapadalności na tę chorobę.

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Pierwsza dawka szczepionki przeciwko WZW typu B jest podawana w pierwszej dobie życia. Kolejne dawki szczepień przeciwko WZW typu B powinny być podane w okresie niemowlęcym (po ukończeniu 6. tygodnia życia i w 7. miesiącu życia). Odmienny schemat stosuje się u dzieci urodzonych z niską masą ciała (poniżej 2000 g), u których należy zastosować 4 dawki szczepionki.

Szczepionkę przeciwko WZW typu B można podać też osobie dorosłej. Jest ona szczególnie zalecana tym, którzy wykonują zawody medyczne, mieszkają z osobą zakażoną wirusem HBV czy przebywają w zakładach opiekuńczych.

Gruźlica i szczepienie przeciwko gruźlicy

Gruźlica jest groźną chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Mycobacterium tuberculosis, odpowiedzialną za występowanie zmian w obrębie płuc i w innych narządach. W Polsce aktualnie eksperci zalecają przyjęcie jednorazowej dawki szczepienia przeciwko gruźlicy w ciągu 24 godzin od urodzenia dziecka, a jeśli jest to niemożliwe (np. z powodu podejrzenia zaburzeń odporności u noworodka), podanie jej w jak najwcześniejszym możliwym terminie. U wcześniaków szczepienie jest możliwe dopiero po osiągnięciu wymaganej masy ciała – 2000 g. Szczepionka przeciwko gruźlicy powoduje zwykle zmiany miejscowe w miejscu jej podania. Należą do nich: zaczerwienienie, obrzęk, krosta, a nawet owrzodzenie. Zmiany te powinny samoistnie ustąpić w ciągu 3 miesięcy od szczepienia i zwykle nie wymagają leczenia.

Jakie szczepienia powinno się podać niemowlętom?

Szczegółowy wykaz obowiązkowych szczepień ochronnych można sprawdzić w Programie Szczepień Ochronnych, który co roku jest publikowany w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego. Obowiązkowe szczepienia niemowląt na rok 2023 obejmują szczepienia przeciwko:

  • gruźlicy, WZW typu B (3 dawki), 

  • rotawirusom (3 dawki), 

  • błonicy, tężcowi i krztuścowi (3 dawki), 

  • Haemophilus influenzae typu B (3 dawki), 

  • Streptococcus pneumoniae (2 dawki), 

  • polio (2 dawki).


Warto pamiętać również o szczepieniach zalecanych niemowlętom, przede wszystkim o szczepieniu przeciwko ospie wietrznej, grypie oraz Neisseria meningitidis (bakterii odpowiedzialnej m.in. za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę).

Źródła
  1. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 października 2022 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2023, dostęp: kwiecień 2023, https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2022/113/oryginal/akt.pdf. 
  2. E. Whittaker i in., Neonatal Immunization: Rationale, Current State, and Future Prospects, „Frontiers in Immunology”, 2018, dostęp: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5893894/. 
  3. A. Hodgens, R. Marathi, Hepatitis B Vaccine, „StatPearls”, 2023, dostęp: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554400/.
  4. C. Okafor, A. Rewane, I. Momodu, Bacillus Calmette Guerin, „StatPearls”, 2022, dostęp: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538185/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.