Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Skuteczne zioła na trądzik różowaty

Klaudia GaickaSylwia Brodniewska08.12.2023Aktualizacja: 08.12.2023

Trądzik różowaty dotyka przede wszystkim dorosłych. Rumień, popękane naczynka i przesuszona, wrażliwa skóra to tylko niektóre z jego objawów. Całe szczęście naturalnymi ziołami i roślinami możesz zmniejszyć te dolegliwości. Duży wpływ na chorobę ma również dieta. Zwróć uwagę, co jesz i co stosujesz na cerę, aby zmniejszyć trądzik różowaty.


jakie-ziola-na-tradzik-rozowaty-warto-stosowac
Pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Jak objawia się trądzik różowaty?
  2. Jakie są rodzaje trądziku różowatego?
  3. Przyczyny trądziku różowatego
  4. Zioła, które pomagają na trądzik różowaty
  5. Zielona herbata
  6. Aloes
  7. Rumianek
  8. Nagietek lekarski
  9. Arnika górska
  10. Dieta przy trądziku różowatym

Jak objawia się trądzik różowaty?

Trądzik różowaty charakteryzuje się tym, że występuje najczęściej u osób dorosłych, po 30.roku życia. Jego objawy są różne w zależności od etapu choroby. Typowy dla pierwszego etapu trądziku różowatego jest rumień – może występować jedynie chwilę lub pozostać na twarzy na dłużej. Po pojawieniu się rumienia na skórze często występują popękane naczynka. Oprócz tego w niektórych przypadkach na skórze pojawiają się grudki, krosty i nacieki.

W czasie zaognienia się trądziku różowatego cera staje się przesuszona, nierówna (lub nawet chropowata) i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. W ciężkiej postaci występuje rhinophyma, czyli tzw. kalafiorowaty nos. Często pojawia się u mężczyzn, którzy zbagatelizowali wcześniejsze objawy tej dermatozy. 

Jakie są rodzaje trądziku różowatego?

Rodzaj trądziku różowatego zależy od tego, które z objawów są nasilone. Może mieć on postać:

  • ziarniniakową

  • rumieniową z teleangiektazjami,

  • grudkowo-krostkową,

  • z dominacją zmian przerostowych.

Dodatkowo istnieje trądzik różowaty oczny. Typowe dla niego są powracające stany zapalne wokół oczu i nie tylko. Zdarza się bowiem, że wywołuje on zapalenie spojówek. Ten rodzaj trądziku skutkuje światłowstrętem, a także pieczeniem i łzawieniem oczu.

Przyczyny trądziku różowatego

Specjaliści przyczyn trądziku różowatego upatrują w różnych obszarach stylu życia i zdrowia. Najczęściej wymieniają czynniki genetyczne oraz zaburzenia o podłożu immunologicznym. Mniejszy wpływ na trądzik różowaty mogą mieć infekcje oraz zaburzenia endokrynologiczne (np. zaburzenia miesiączkowania czy choroby związane z tarczycą).

Na cerę trądzikową wpływa wiele czynników zewnętrznych, m.in.:

  • nadmierna ekspozycja na słońce,

  • długotrwały stres,

  • spożycie alkoholu,

  • korzystanie z sauny,

  • ciężkostrawna dieta,

  • intensywny wysiłek fizyczny,

  • korzystanie z basenów z chlorowaną wodą,

  • gorące i pikantne potrawy.

Oprócz tego trądzik różowaty może zaogniać stosowanie niektórych leków, szczególnie regulujących poziom cholesterolu, oraz preparatów glikokortykosteroidowych, które nakłada się na skórę twarzy.

Zioła, które pomagają na trądzik różowaty

Wiele z popularnych ziół pomaga zadbać o cerę trądzikową, a także poprawia wygląd skóry z trądzikiem różowatym. Niektóre z nich możesz stosować bezpośrednio na zmiany, inne z kolei sprawdzą się lepiej w połączeniu z kosmetykami do codziennej pielęgnacji.

Zielona herbata

Zielona herbata występuje jako składnik wielu kremów, ale możesz stosować ją jako napar. Wacikiem nasączonym naparem przetrzyj delikatnie twarz. Napar z zielonej herbaty wpływa na cerę antyoksydacyjnie i oczyszczająco. Dodatkowo wyrównuje koloryt i zmniejsza przebarwienia.

Aloes

Świeży miąższ z liści aloesu ma działanie nawilżające. Jest to szczególnie ważne przy trądziku różowatym, bo cera trądzikowa bywa mocno przesuszona. Wyciąg z aloesu zawiera cenne witaminy i minerały oraz działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Składniki, jakie zawiera w sobie aloes to żelazo, miedź, cynk, chrom i potas. Bardzo dobrze wpływają one na skórę.

Rumianek

Do przemywania twarzy możesz wykorzystać napar z rumianku. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dodatkowo łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Jeżeli będziesz przemywać nim twarz regularnie, łatwiej poprawisz ogólny stan swojej cery. Zmniejszyć zaczerwienienie, które często towarzyszy trądzikowi różowatemu.

Nagietek lekarski

Innym popularnym składnikiem kosmetyków, które pomagają na trądzik różowaty, jest nagietek lekarski. Ma on bardzo silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, a dodatkowo przyspiesza proces regeneracji skóry. Jeżeli nie masz kosmetyków z nagietkiem w składzie, zaparz samodzielnie napar. 

Arnika górska

Skóra dotknięta trądzikiem różowatym często ma popękane naczynka. Arnika górska działa przeciwzapalnie, ale też wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki temu zmiany na twarzy ulegają wyraźnej poprawie i wyglądają na znacznie mniej zaognione. Arnika górska uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zaczerwienienie skóry spowodowane niektórymi czynnikami zewnętrznymi jest mniej widoczne.

Dieta przy trądziku różowatym

Jeżeli chcesz złagodzić zmiany występujące przy trądziku różowatym, sięgnij po zdrowe i lekkostrawne produkty. Bardzo korzystne są składniki bogate w błonnik pokarmowy, takie jak: warzywa, owoce, kasze, orzechy czy rośliny strączkowe. Warto włączyć do swojego jadłospisu dania, jak humus, owsianka czy smoothie. Ważne okazują się witaminy, które mają zdolności antyoksydacyjne, i nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziesz je w warzywach i owocach oraz w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Warto sięgnąć po źródła witaminy C, jak czerwona papryka, dzika róża i cytrusy. Uszczelniają one naczynka krwionośne, a dodatkowo podnoszą odporność organizmu.

Pamiętaj, że niektóre produkty mogą pogłębić problemy z cerą. Mam na myśli przede wszystkim potrawy bardzo słone, ostre lub słodkie. Jedzenie typu fast food, dostarczające ogromnych ilości tłuszczu, soli i cukru, nie sprzyja skórze. Może również nasilać stany zapalne.

Źródła
  1. W. Placek, Dieta w chorobach skóry, Czelej, Lublin 2022.
  2. S.N. Jones, Pozbądź się chorób skóry. Sposób na trwałe wyeliminowanie egzemy, łuszczycy, trądziku i trądziku różowatego, Vital, Białystok 2017.
  3. W. Faruga-Lewicka, Kosmetologia w pigułce. Kompendium, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
  4. A. Reina Carolina Vargas, Trądzik, KS OmniScriptum Publishing, 2021.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.