Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaskra dziecięca – objawy i rozpoznanie

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Jaskra u dzieci rozwija się na skutek zaburzeń w rozwoju narządu wzroku. Dochodzi do nich na etapie życia płodowego w konsekwencji mutacji genu. Ze względu na czas wystąpienia objawów klinicznych eksperci wyróżniają cztery podtypy jaskry dziecięcej. W początkowym etapie rozwoju jaskra manifestuje swoją obecność tzw. triadą wczesnych objawów.


jaskra-u-dzieci
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jaskra – co to za choroba?
  2. Przyczyny jaskry u dzieci 
  3. Objawy jaskry u dzieci 
  4. Rozpoznanie i leczenie jaskry dziecięcej

Jaskra – co to za choroba?

Jaskra jest poważną chorobą narządu wzroku. Nieleczona, prowadzi do zaniku komórek siatkówki i postępujących ubytków w polu widzenia. Konsekwencją tego stanu jest utrata wzroku. Jaskra dziecięca częściej dotyka chłopców, którzy stanowią około 70% pacjentów. Schorzenie może rozwinąć się w jednym oku, jednak u około 80% chorych występuje obustronnie [1].

Przyczyny jaskry u dzieci 

Ze względu na czas wystąpienia objawów klinicznych i etap rozpoznania choroby jaskra dziecięca dzielona jest na cztery podtypy:

  1. Jaskra noworodkowa – rozpoznawana jest zaraz po urodzeniu lub najpóźniej do ukończenia 1. miesiąca życia dziecka. 

  2. Jaskra niemowlęca – rozpoznawana jest do ukończenia 1 roku życia dziecka. 

  3. Późno występująca jaskra wrodzona – typ tej jaskry rozwija się lub jest rozpoznawany po ukończeniu przez dziecko 2 lat. 

  4. Jaskra pierwotna wrodzona, ulegająca samoistnej stabilizacji – to jaskra, która na skutek spontanicznego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego rozwija się nagle. Ten typ jaskry stanowi najczęściej diagnozowaną formę choroby. Dotyczy 80% wszystkich przypadków jaskry [1]. 

Przyczyny jaskry u dzieci nie są do końca jasne. Prawdopodobnie choroba rozwija się na skutek wystąpienia zaburzenia narządu wzroku na etapie jego rozwoju w okresie życia płodowego. Za przyczynę tego stanu uznaje się mutację genową. Obecnie naukowcom znane są trzy obszary chromosomowe, w których zachodzą mutacje odpowiedzialne za rozwój choroby. Mutacje te powodują wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, które występuje już na wczesnym etapie życia płodowego, kiedy struktury narządu wzroku nie są w pełni dojrzałe. W konsekwencji narząd wzroku nie ma możliwości prawidłowego rozwoju, co dodatkowo może sprzyjać uszkodzeniu nerwu wzrokowego, a nawet wystąpieniu zmian anatomicznych w gałce ocznej, np. spłaszczeniu rogówki. 

Objawy jaskry u dzieci 

Na skutek obrzęku nabłonka i rogówki dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Stan ten przyczynia się do rozwoju tzw. triady wczesnych objawów, czyli: łzawienia, światłowstrętu i przykurczu powieki. To najbardziej charakterystyczne objawy jaskry obserwowane we wszystkich przypadkach. W grupie objawów eksperci wskazują również na poszerzenie naczyń żylnych na powierzchni powieki górnej, powiększenie średnicy rogówki. Dzieci, które potrafią mówić, zgłaszają ból gałek ocznych. Maluchy ten objaw mogą manifestować przez płacz, częste pocieranie oczu, pobudzenie i niepokój. Objaw białych źrenic natomiast wskazuje na zaćmę. Choroba może rozwinąć się nawet u niemowląt. W niektórych przypadkach zaćma przebiega razem z jaskrą. Podobnie jak jaskra, zaćma jest chorobą narządu wzroku, która nieleczona prowadzi do ślepoty. 

Natomiast w badaniu okulistycznym stwierdzane są następujące objawy: zmniejszenie przezierności rogówki, zmiana grubości rogówki, rozciągnięcie rąbka rogówki, powiększenie gałki ocznej. U niektórych dzieci jaskra pierwotna wrodzona dodatkowo występuje z zaburzeniami ostrości widzenia. Najczęściej diagnozowaną wadą jest krótkowzroczność i astygmatyzm, które są skutkiem nieuregulowanego ciśnienia wewnątrzgałkowego. 

Rozpoznanie i leczenie jaskry dziecięcej

Rozpoznanie jaskry na bardzo wczesnym etapie u dzieci nie jest łatwe. Trudności dostarcza fakt, iż tzw. triada wczesnych objawów rozpoznawana jest również w przebiegu innych chorób oczu, a także infekcji przewodu nosowo-łzowego. Wskazówką do wykonania diagnostyki w kierunku jaskry jest m.in. występowanie choroby w rodzinie, szczególnie w pierwszej linii dziedziczenia. Do okulisty w trybie pilnym warto zgłosić się, jeśli objawy wskazujące na jaskrę występują przewlekle lub mają charakter nasilający się. 

Warto wiedzieć, że każde dziecko przed ukończeniem 2. roku życia powinno przejść kontrolne badanie wzroku. Szczególnym wskazaniem jest występowanie wady wzroku u któregoś z rodziców. Badanie wzroku powinien przeprowadzić okulista dziecięcy. Skierowanie do specjalisty uzyskasz od lekarza rodzinnego. 

A jeśli chcesz skonsultować się z okulistą dziecięcym bez skierowania i w ciągu 3 dni roboczych od momentu rezerwacji wizyty, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Pakiet OCHRONA COMPLEX Polisy Zdrowie Welbi od 119 zł miesięcznie umozliwi Ci:

  • konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu (lekarzem rodzinnym, internistą i pediatrą) w ciągu 24 godzin;

  • konsultację bez skierowania ze specjalistą z listy dostępnych dla danego pakietu – w OCHRONA COMPLEX do wyboru jest 29 specjalistów, w tym okulista dziecięcy, co więcej czas oczekiwania na wizytę do przeważnie nie więcej niż 3 dni robocze,

  • wykonanie ponad 200 różnych badań z listy, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych. 

Ochrona ubezpieczeniowa w ramach Twojej polisy może objąć dziecko do 7 roku życia. Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Leczenie jaskry dziecięcej zależy od wieku wystąpienia i rozpoznania choroby. U dzieci do 2 roku życia podstawową metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Jeśli choroba jest dopiero na początkowym etapie, stosowane jest przede wszystkim leczenie zachowawcze w postaci farmakoterapii. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się w ostateczności, gdy leczenie zachowawcze nie ma skuteczności.

Źródła
  1. D. Matusiak, Objawy i trudności diagnostyczne jaskry pierwotnej wrodzonej, „Ophthatherapy”, 2015, 2(3), s. 170–176.
  2. I. Grabska-Liberek i in., Jaskra pierwotna otwartego kąta i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jako główne przyczyny nieodwracalnej utraty wzroku we współczesnym świecie. Nowe możliwości diagnostyki i terapii, „Postępy Nauk Medycznych” 2019, XXXII (1), s. 42–48.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.