account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Domowe sposoby na jęczmień pod okiem

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Kiedy jeszcze nie zauważysz grudkowatej zmiany, ale poczujesz nieprzyjemne dolegliwości w okolicy powieki, niezwłocznie wprowadź leczenie. Domowych sposobów na jęczmień na oku jest wiele. Wśród nich są m.in. okłady, maseczki i masaże. Sprawdź, jak walczyć z jęczmieniem i uniknąć jego nawrotu!


jeczmien-pod-okiem-jakie-sa-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest jęczmień?
  2. Co pomaga na jęczmień pod okiem?
  3. Jakie leki pomagają na jęczmień pod okiem?

Co to jest jęczmień?

Jęczmień to torbielowata zmiana, zlokalizowana na brzegu powieki, najczęściej spowodowana infekcją gronkowcami lub paciorkowcami. Wykwit przybiera zwykle postać grudkowatego ropnia różnych rozmiarów, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie, często również ból i miejscowy dyskomfort, światłowstręt i łzawienie. Jeśli zmiana jest duża i znajduje się po wewnętrznej stronie powieki, może nawet wystąpić tymczasowe pogorszenie wzroku. Jeszcze przed pojawieniem się widocznego guzka możesz doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości w okolicy powiek, zwłaszcza uczucia świądu i kłucia pod skórą.

Opisywany stan zwykle utrzymuje się około 7 dni. Po tym czasie samoistnie znika, ale nieleczony, lubi nawracać. Mimo że zmiana ustępuje, możesz złagodzić przebieg choroby, stosując domowe sposoby na jęczmień pod okiem, szczególnie kiedy jest pojedynczy i nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, np. gorączka. Przede wszystkim bezwzględnie wstrzymaj się od wyciskania ropnia. Dojrzały jęczmień ma wyraźny, żółty czubek, co może jeszcze bardziej kusić do wyciśnięcia. Nie przyspieszysz jednak w ten sposób leczenia i nie złagodzisz dolegliwości związanych z jego obecnością, a możesz sobie tylko zaszkodzić. Torbielowaty wykwit musi dojrzeć i samodzielnie pęknąć. Po perforacji wydostanie się z niego zawartość, a rana zagoi się w ciągu kilku dni. Możesz jednak pomóc mu w dojrzewaniu, stosując rozgrzewające zabiegi na twarz.

Co pomaga na jęczmień pod okiem?

Domowe leczenie jęczmienia obejmuje przede wszystkim rozgrzewające kompresy okolic oczu. Sięgając po ziele świetlika, świeżą pietruszkę, rumianek lub nagietek, możesz stworzyć wywar, w którym namoczysz gazę. Przyłóż ją kilka razy w ciągu dnia na chorą powiekę. Okład utrzymuj na oczach przez 15 minut. Dobroczynne właściwości lecznicze, jakimi charakteryzują się wymienione rośliny, zmniejszają odczyn zapalny, ból i obrzęk, dzięki czemu lepiej zniesiesz obecność jęczmienia, ale jednocześnie przyspieszysz jego dojrzewanie. Możesz również wypróbować okład zrobiony z owiniętego w gazę jaja ugotowanego na twardo.

Na jęczmień pod okiem pomoże delikatny masaż. Nie tylko rozgrzeje powiekę, ale przede wszystkim ułatwi usunięcie zalegającej wydzieliny w guzku. Zabieg tego typu możesz wykonać palcem, patyczkiem higienicznym lub złotą obrączką. Bez względu na metodę, którą wybierzesz, mechanizm działania jest taki sam. Podczas pocierania grudkowatej torbieli dochodzi do udrożnienia ujść gruczołów tarczkowych czy przyrzęskowych, w zależności gdzie znajduje się jęczmień. Masaże mają na celu przyspieszenie dojrzewania, otwarcia się zmiany i wylania ropy. Pamiętaj tylko, żeby masaż wykonywać w kierunku ujścia gruczołów, czyli do krawędzi powieki! To znaczy, że masaż jęczmienia znajdującego się na powiece górnej prowadź z góry na dół, a jęczmień na powiece dolnej masuj od dołu do góry. Przed zabiegiem umyj i wysusz dokładnie ręce! Jako środek poślizgowy zastosuj uniwersalny tłuszcz, np. wazelinę.

Na opuchnięte oczy spowodowane obecnością jęczmienia możesz zastosować lekkie zabiegi kosmetyczne, np. chłodny kompres. Działanie niskiej temperatury ukoi uczucie świądu i przyspieszy miejscowe krążenie.

Jakie leki pomagają na jęczmień pod okiem?

W walce z grudkowatym wykwitem pod okiem możesz wesprzeć się produktami dostępnymi w aptekach. Poproś farmaceutę o maść na jęczmień. W składzie zawiera niezbędne składniki do złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości i jednocześnie przyspieszenia dojrzewania zmiany. Maść możesz stosować już od chwili, kiedy poczujesz pierwsze niepokojące objawy, ale nie zauważysz jeszcze wyraźnego jęczmienia na powiece. Nakładaj produkt również po perforacji zmiany. Usprawni on oczyszczenie miejsca z ropy i gojenie się rany. Uzupełnieniem kuracji mogą być krople do przemywania oczu. To szczególnie ważne w sytuacji jęczmienia wewnętrznego.

Jeśli domowe sposoby na jęczmień na oku przez kilka dni nie przynoszą oczekiwanych efektów, zgłoś się do lekarza. Konieczna może okazać się antybiotykoterapia lub nawet operacja chirurgiczna, gdy zmiany są np. rozsiane, duże i towarzyszą im inne objawy.Poza miejscowym działaniem zatroszcz się o higienę osobistą. Zwróć uwagę na częste i dokładne mycie dłoni, nie tylko w przebiegu leczenia jęczmienia, ale też w ramach profilaktyki. Regularnie wykonuj demakijaż z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków i przyborów pielęgnacyjnych. Unikaj pocierania twarzy i oczu, nawet jeśli ręce wydają się czyste.

Źródła
  1. B. Bowling, Okulistyka kliniczna, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. M.H. Niżankowska, Okulistyka. Podstawy kliniczne, PZWL, Warszawa 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czym-przemywac-oczy-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Czym przemywać oczy? Domowe sposoby na skuteczne zwalczanie problemów z oczami
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.