Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jednoczesny ból głowy i oczu – co może oznaczać?

lek. Agnieszka Żędzian13.12.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Ból głowy jest jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się na wizytę do lekarza. Na podstawie jego lokalizacji i objawów towarzyszących często można postawić wstępną diagnozę choroby, która odpowiada za wystąpienie dolegliwości. Niekiedy bólowi głowy towarzyszy ból gałek ocznych. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny jednoczesnego bólu głowy i oczu.


jednoczesny-bol-glowy-i-oczu-co-moze-oznaczac
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Ból głowy i oczu – co to jest?
  2. Ból głowy i oczu – co może go powodować?
  3. Klasterowy ból głowy
  4. Migrena
  5. Jaskra
  6. Zapalenie zatok
  7. Choroby kręgosłupa szyjnego
  8. Jednoczesny ból głowy i oczu – do kogo się zgłosić?

Ból głowy i oczu – co to jest?

Ból głowy może dotyczyć każdej okolicy głowy. Dolegliwości obejmują całą głowę lub tylko jej część, np. czubek głowy czy okolicę czoła. Bywa także, że bólowi głowy towarzyszy jednoczesny ból oczu. Określenie przyczyny dolegliwości umożliwia włączenie skutecznego leczenia. Jeśli zmagasz się z silnym lub nawracającym bólem głowy, nie zwlekaj! Umów się na konsultację z lekarzem już dziś.

Ból głowy i oczu – co może go powodować?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Ogromne znaczenie w procesie diagnostycznym ma charakter dolegliwości i objawy towarzyszące. Czy ból głowy i oka występuje u Ciebie po jednej stronie? Czy ma charakter ciągły czy przerywany? Dolegliwości nasilają się podczas zmiany pozycji ciała? Towarzyszy im katar, uczucie zatkanego nosa lub łzawienie oczu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pozwolą lekarzowi na postawienie wstępnego rozpoznania przyczyny jednoczesnego bólu głowy i oczu. Sprawdź, co może być przyczyną Twoich dolegliwości.

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy występuje dość rzadko, u około 0,1% populacji. Choroba trzykrotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, a szczyt zachorowań przypada na 30. rok życia. Do jej objawów należą:

  • silny, napadowy, jednostronny ból głowy obejmujący oczodół, policzek i niekiedy okolicę potyliczną głowy. Czas trwania napadu wynosi od 15 minut do 3 godzin i powtarza się kilka razy dziennie;

  • zaczerwienienie spojówki oka i łzawienie (u 90% chorych);

  • uczucie zatkania nosa lub wyciek wodnistej wydzieliny z nosa (u 84% osób);

  • obrzęk powieki lub połowy twarzy (u 59% pacjentów);

  • opadnięcie powieki;

  • zwężenie źrenicy;

  • jednostronna nadwrażliwość na światło i/lub dźwięk.

Do czynników wyzwalających napad bólu należą: spożycie alkoholu, stres, wysoka temperatura otoczenia, oglądanie telewizji czy stosunek seksualny. Dokładna przyczyna występowania klasterowych bólów głowy nie jest do końca znana. Naukowcy sądzą jednak, że występowanie napadów bólu często ma związek z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w okolicy nerwu trójdzielnego i podrażnieniem jego włókien. Czynnikiem ryzyka zachorowania jest płeć męska, wiek poniżej 30. roku życia, nadużywanie alkoholu, przebyty uraz lub operacja mózgu oraz występowanie klasterowych bólów głowy u członków najbliższej rodziny.

Polecamy

neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna

Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?

Sprawne działanie układu nerwowego decyduje o zdrowiu fizycznym i psychicznym. Kieruje on pracą narządów wewnętrznych i analizuje bodźce, które docierają do organizmu. Odpowiada także za prawidłowy przebieg procesów poznawczych, takich jak zapamiętywanie czy uczenie się. Jeśli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony systemu nerwowego, warto umówić się na e-wizytę do neurologa.

Redakcja19.10.2021

Migrena

Migrena jest dość często występującą chorobą. W przeciwieństwie do klasterowego bólu głowy, dotyka niemal trzykrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Bólowi głowy w przebiegu migreny może towarzyszyć jednoczesny ból oczu. Objawy utrzymują się od kilku godzin do 2–3 dni. Niekiedy są poprzedzone tzw. objawami prodromalnymi (np. zaburzeniami czucia czy mroczkami przed oczami). Mówi się wówczas o migrenie z aurą. Bólowi głowy i oczu w przebiegu migreny towarzyszą zwykle nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Napad bólu bywa wywołany stresem, zmianami hormonalnymi (np. podczas menstruacji czy ciąży), głodzeniem, intensywnym zapachem, spożyciem wina czy paleniem papierosów.

Jaskra

Jaskra jest przewlekłą chorobą, która w najgorszym przypadku prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i utraty wzroku. W jej przebiegu występuje podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Ponieważ często nie daje objawów, bywa nazywana „cichym złodziejem wzroku”. Jeśli dojdzie u Ciebie do ostrego napadu jaskry, pojawi się u Ciebie silny ból głowy i oka z jednoczesnym pogorszeniem ostrości widzenia. Być może zauważysz także obecność „tęczowych kół” wokół obserwowanych osób i przedmiotów. Nie ignoruj tych objawów i niezwłocznie zgłoś się do okulisty.

Zapalenie zatok

Częste bóle głowy i oczu mogą być również objawem zapalenia zatok. Ostre zapalenie zatok jest najczęściej wywołane infekcją wirusową, rzadziej bakteryjną lub grzybiczą. Niekiedy bywa spowodowane narażeniem na alergeny wziewne i substancje drażniące, w tym dym tytoniowy. Do jego objawów należą:

  • ból lub ucisk w obrębie głowy, w tym w okolicy oczodołów,

  • uczucie zatkanego nosa,

  • katar,

  • zaburzenia węchu,

  • stan podgorączkowy lub gorączka,

  • ból zębów,

  • osłabienie, bóle mięśni i stawów,

  • ból uszu.

Ból głowy często nasila się podczas schylania. Diagnoza ostrego zapalenia zatok jest zwykle stawiana na podstawie obrazu klinicznego i nie wymaga wykonywania dodatkowych badań. Choroba ma w większości przypadków przebieg samoograniczający (ustępuje samoistnie) i nie ma konieczności stosowania antybiotyku.

Choroby kręgosłupa szyjnego

Zastanawiasz się, czy możliwy jest jednoczesny ból głowy i oczu od kręgosłupa? Tak, jest. Ból głowy jest częstym objawem u osób, które zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa szyjnego, np. chorobą zwyrodnieniową. Choroby kręgosłupa szyjnego mogą również prowadzić do nadmiernego pobudzenia nerwów współczulnych. W efekcie dochodzi do wystąpienia mniej typowych objawów – bólu oczu, zespołu suchego oka, zaburzeń widzenia czy rozszerzenia źrenic.

Jednoczesny ból głowy i oczu – do kogo się zgłosić?

Zmagasz się z silnym bólem głowy i oczu? Dolegliwości często nawracają? Nie bagatelizuj tego problemu i zgłoś się do lekarza rodzinnego. Brak odpowiedniego leczenia w przypadku niektórych chorób, np. jaskry, może grozić wystąpieniem powikłań, w tym utraty wzroku. Na podstawie wywiadu (przede wszystkim opisywanych przez Ciebie objawów) i badania fizykalnego lekarz będzie w stanie postawić wstępną diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie. Jeśli uzna to za konieczne, skieruje Cię do okulisty, neurologa, ortopedy lub innego specjalisty.

Źródła
  1. Ruschel M., Jesus O., Migraine Headache, “StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560787/.
  2. Kandel S., Mandiga P., Cluster Headache, “StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544241/.
  3. Leung K. i in., Cervicogenic visual dysfunction: an understanding of its pathomechanism, “Medicine and Pharmacy Reports”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9924804/.
  4. Battisti A., Modi P., Pangia J., Sinusitis, “StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470383/.
  5. Dietze J., Blair K., Havens S., Glaucoma, “StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538217/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.