Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jelitówka – co to jest i co jeść przy chorobie?

Olga Dąbska14.03.2024Aktualizacja: 14.03.2024

Jelitówka to ostra biegunka, za powstanie której odpowiadać mogą wirusy, bakterie, pasożyty. Tzw. grypa żołądkowa ma samoograniczający się przebieg i ustępuje zazwyczaj w ciągu kilku dni. Przeczytaj, co zrobić, aby złagodzić nieprzyjemne objawy jelitówki.


jelitowka-objawy-jak-postepowac-w-czasie-choroby
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest jelitówka? Przyczyny grypy żołądkowej
  2. Jakie są objawy jelitówki?
  3. Do jakiego lekarza się zgłosić?
  4. Co na jelitówkę? Jak zwalczać grypę żołądkową?
  5. Co jeść przy jelitówce?

Czym jest jelitówka? Przyczyny grypy żołądkowej

Jelitówka zwana jest również grypą żołądkową i nieżytem żołądkowo-jelitowym. Z uwagi na to, że stanowi częsty problem wśród osób wyjeżdżających za granicę do krajów o niższych standardach higienicznych, określana bywa biegunką podróżnych. To ostra biegunka wywołana przez bakterie, pasożyty czy wirusy. Jedną z częstszych przyczyn uciążliwych dolegliwości wśród dzieci są rotawirusy, a w przypadku osób dorosłych – norowirusy. 

Jelitówka określana jest przez ekspertów chorobą brudnych rąk. Możesz zarazić się nią, dotykając najpierw brudnych przedmiotów zanieczyszczonych patogenami, a następnie okolicy twarzy. Do zarażenia grypą żołądkową równie często dochodzi na skutek spożycia skażonej żywności lub wody. Chorzy mogą zarażać na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów i nawet do kilku tygodni po ich ustąpieniu. O zarażenie łatwo w dużych skupiskach ludzi i przy obniżonej odporności czy problemami ze strony przewodu pokarmowego.

Eksperci zwracają uwagę, że jelitówka to powszechny problem zwłaszcza wśród dzieci – z uwagi na niską świadomość higieniczną nie przestrzegają zasad higienęy. Mają też niewykształconą w pełni mikroflorę jelitową – czyli dobre bakterie – które zasiedlają przewód pokarmowy i zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie. 

Jakie są objawy jelitówki?

W jelitówce rozwija się ostry stan zapalny przewodu pokarmowego. Charakterystyczne są dla niego następujące dolegliwości: 

  • wyższa niż zwykle temparatura ciała,

  • ogólne złe samopoczucie i osłabienie,

  • brak siły,

  • bóle głowy,

  • wymioty, 

  • wzdęcia, 

  • biegunka wodnistymi stolcami (rzadko krwawymi), 

  • nudności, 

  • brak apetytu, 

  • kurczowy ból brzucha, 

  • częste uczucie parcia na stolec. 

Objawy jelitówki u dorosłych nieznacznie różnią się od tych pojawiających się u dzieci. W przypadku najmłodszych dodatkowo wystąpić mogą:

  • kolka, 

  • ulewanie, 

  • apatia, 

  • rozdrażnienie, 

  • płaczliwość. 

U części małych dzieci mogą wystąpić objawy ze strony górnych dróg oddechowych. Eksperci zwracają uwagę, że jelitówka przybiera różny obraz kliniczny – możliwe są nawet przypadki bezobjawowe czy bardzo intensywne, które będą wiązały się z koniecznością pobytu w szpitalu.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli podejrzewasz grypę żołądkową u siebie lub członka swojej rodziny, to nie zwlekaj i zgłoście się do lekarza rodzinnego lub internisty. Komfortowym rozwiązaniem są np. konsultacje online. Dzięki nim zasięgniesz porady specjalisty bez wychodzenia z domu. 

Jeśli zależy Ci na szybkiej wizycie, bez czekania w długich kolejkach, rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach pakietów Polisy Zdrowie Welbi przygotowanych przez TU Zdrowie możesz zyskać dostęp do wysokiej jakości usług medycznych.

Już od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarza rodzinnego, internisty i pediatry. Co więcej, na wizytę będziesz czekać nie dłużej niż 1 dzień. Oprócz tego w ramach miesięcznej składki będziesz mieć możliwość e-konsultacji z 14 specjalistami. Każdy z trzech proponowanych pakietów umozliwia także wykonanie określonych badań bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W pakiecie OCHRONA PLUS to 120 badania laboratoryjne, 65 obrazowych i 5 czynnościowych.

Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę”, wypełnij formularz i umów się na rozmowę z doradcą TU Zdrowie, dostawcy usług w ramach Polisy Zdrowie Welbi. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Pamiętaj, że częste wypróżnienia wiążą się z ryzykiem odwodnienia i zaburzeń elektrolitycznych. W przypadku pojawienia się tych powikłań jelitówki konieczna jest szybka interwencja medyczna, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych i schorowanych. Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 112 lub 999. 

Co na jelitówkę? Jak zwalczać grypę żołądkową?

Jelitówka mija samoistnie. Z reguły po kilku dniach przestaniesz doświadczać jej objawów. Aby zminimalizować ich intensywność i przyspieszyć proces zdrowienia, podejmij leczenie grypy żołądkowej. Polega ono przede wszystkim na:

  • nawodnieniu. Pij niegazowaną wodę mineralną, napoje elektrolitowe, słabe herbaty czy napary ziołowe;

  • przyjmowaniu probiotyków, które poprawiają przebieg choroby, wpływając korzystnie na stan jelit. Najczęściej stosowane są produkty zawierające Lactobacillus casei i Saccharomyces boulardii

Przy uciążliwym bólu brzucha lekarz przepisze Ci leki przeciwbólowe. Przeczytaj w naszym poradniku, co jest pomocne na ból żołądka. Gdy temperatura ciała przekracza 38°C sięgnij po lek przeciwgorączkowy. Skonsultuj z lekarzem najlepszy dla Ciebie środek. Zbijaj podniesioną temperaturę zimnymi okładami. 

Pamiętaj, aby w przebiegu jelitówki nie przyjmować środków zmniejszających liczbę wypróżnień. Odpowiedzialne za grypę żołądkową patogeny mogą namnażać w jelitach, w związku z tym dzięki częstym wypróżnianiem szybciej pozbędziesz się ich z organizmu. 

Lekarze zwracają uwagę na dobre efekty stosowania smektynu dwuoktanościennego. Środek ten powleka błonę śluzową jelit i ogranicza jej podrażnienie. W przypadku zdiagnozowania podłoża bakteryjnego choroby lekarz może przepisać antybiotyki. Bardzo ważnym elementem leczenia jelitówki jest odpoczynek. 

Aby zminimalizować ryzyko szerzenia się zakażenia na bliskich zadbaj o higienę podczas wykonywania codziennych czynności, a najlepiej na kilka dni izoluj się.

Co jeść przy jelitówce?

W trakcie choroby i na kilkanaście dni po jej zakończeniu wyeliminuj ze swojego jadłospisu produkty przetworzone, tłuste, pikantne, nasilające perystaltykę jelit, alkohol, mocną kawę i herbatę, napoje gazowane. Zrezygnuj również z nabiału i produktów bogatych w cukry, ponieważ mogą one nasilić nieprzyjemne dolegliwości. 

Zadbaj o lekkostrawną dietę. Powinny się w niej znaleźć: banany, kleik ryżowy, biszkopty i sucharki, gotowana marchew, gotowane i ubite ziemniaki. Wraz z ustępowaniem objawów jelitówki wprowadzaj do jadłospisu kolejne produkty spożywcze. Najlepiej zacznij od gotowanych warzyw i chudego mięsa. Bezwzględnie unikaj długich przerw w jedzeniu. Regularne odżywianie zapobiega niedoborom energetycznym i sprzyja regeneracji nabłonka jelitowego, a tym samym przyśpiesza zdrowienie.

Źródła
  1. E. Łoś-Rycharska, M. Czerwionka-Szaflarska, Biegunki rotawirusowe – dlaczego warto im zapobiegać, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2011, t. 6, nr 2, s. 60–68.
  2. Z. Rudkowski, Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.
  3. I. Woch, E. Jakubowska-Pietkiewicz, Rotawirusy jako najczęstsza przyczyna ostrej biegunki infekcyjnej u dzieci – zakażenie, leczenie i profilaktyka, „Klinika Pediatryczna” 2019, t. 27, nr 3, s. 337–340.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.