account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Na czym polega jonizacja powietrza?

Agata Muchowska24.01.2022Aktualizacja: 24.01.2022

Zachowanie balansu między jonami dodatnimi i ujemnymi to ważny element Twojego zdrowia. Jeśli równowaga zostanie zaburzona, będziesz bardziej podatna na wpływ wirusów, bakterii, grzybów i alergenów. Dowiedz się, jak poprzez jonizację możesz poprawić jakość powietrza.


jonizacja-powietrza-co-to-jest-co-daje
unsplash.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
Spis treści
  1. Czym jest jonizacja powietrza?
  2. Jonizacja w walce z zanieczyszczeniami powietrza
  3. Jonizacja powietrza jednym ze sposobów na poprawę oddychania

Czym jest jonizacja powietrza?

Powietrze poza tlenem i wodorem pełne jest innych elementów. Wśród nich znajdują się jony dodatnie i ujemne. Jony dodatnie to kationy, ujemne zaś nazywane są anionami. Za powstawanie jonów w powietrzu odpowiadają m.in. wyładowania atmosferyczne i urządzenia elektryczne. Jony ujemne, czyli te, które powstają po burzy, mają doskonały wpływ na Twój organizm. Nie bez powodu mówi się, że burza oczyszcza atmosferę. Bezpośrednio po niej zauważysz poprawę samopoczucia i przypływ energii. Jony ujemne przyśpieszają metabolizm, sprzyjają walce z astmą i schorzeniami układu oddechowego.Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku jonów dodatnich, wytwarzanych m.in. przez komputer, pralkę, lodówkę, drukarkę i wszelkie inne sprzęty elektryczne, które znajdują się w pobliżu. Produkowane przez nie jony dodatnie mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Sprzyjają namnażaniu się bakterii, grzybów, wirusów, drobnoustrojów i alergenów. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu naładowanym jonami dodatnimi powoduje bóle głowy, senność i złe samopoczucie. Ma to negatywny wpływ na wydajność Twojej pracy.Jonizacja powietrza polega na przywróceniu równowagi między jonami dodatnimi i ujemnymi. Jednym ze sposobów jest zainwestowanie w zieleń. Rośliny oczyszczające powietrze absorbują zanieczyszczenia, przez co redukują liczbę anionów. Dodatkowo neutralizują formaldehyd, wytwarzany przez kleje do mebli, pył z drukarki i dym papierosowy. Już kilka roślinek w biurze lub w domu wystarczy, aby poprawić jakość powietrza.

Jonizacja w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Zanieczyszczenia powietrza to plaga współczesności. Zewsząd atakują nas smog, metale ciężkie i dwutlenek węgla. Te z kolei sprzyjają namnażaniu się wirusów, bakterii i grzybów, które wdychamy. Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych, m.in.:

  • udaru,

  • przyspieszonego starzenia układu nerwowego,

  • alzheimera,

  • zawału,

  • astmy,

  • raka płuc,

  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,

  • bezpłodności.
    Warto więc dla zdrowia naszego i naszych bliskich zadbać o jak najlepszą jakość powietrza. Ma to szczególny wpływ w przypadku noworodków, u których dopiero rozwijający się układ odpornościowy nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi szkodliwymi substancjami. Może to powodować alergie, częste infekcje, a w konsekwencji nawet choroby przewlekłe.Jednym ze sposobów walki o zdrowy oddech jest jonizacja powietrza. Jony ujemne przyciągają pozytywnie naładowane wirusy, bakterie, drobnoustroje i grzyby i ładują je ujemnie, przez co stają się nieszkodliwe dla organizmu. Dobrym sposobem na samodzielne jonizowanie powietrza jest wietrzenie pomieszczeń tuż po burzy. Wtedy liczba anionów jest bowiem największa. Burze jednak nie pojawiają się zbyt często.Jeśli zależy Ci na maksymalnym efekcie w krótkim czasie, możesz zainwestować w profesjonalny jonizator. Obecnie na rynku znajdziesz mnóstwo tych sprzętów. Są one dostępne w wielu rozmiarach i w różnych kwotach.Jeśli jesteś fanką naturalnych rozwiązań, wybierz rośliny oczyszczające powietrze. Dzięki procesowi fotosyntezy większość roślin wykazuje działanie jonizujące. Im więcej ich znajdzie się w Twoim otoczeniu, tym czystszym powietrzem będziesz oddychać. Jednym z kwiatów, który sprawdzi się w tej sytuacji, jest znana ze szkolnych lat paprotka. Wykazuje ona doskonałe właściwości filtrujące powietrze, a także pozwala zneutralizować toksyny, wydzielane przez urządzenia elektryczne, chemiczne kleje i pyły.

Jonizacja powietrza jednym ze sposobów na poprawę oddychania

Od prawidłowego oddechu zależy Twoje zdrowie. Dlatego tak ważne jest dbanie o dobrą jakość powietrza. Pomogą w tym jonizatory. Możesz kupić urządzenie do jonizacji powietrza albo postawić na naturalne sposoby. Do naturalnych jonizatorów zaliczamy:

  • rośliny doniczkowe,

  • nieoszlifowane bursztyny,

  • lampy solne.
    Nieoszlifowane bursztyny należy postawić blisko sprzętów elektrycznych. Zmienią one ładunek wytwarzany przez te urządzenia na ujemny, dzięki czemu ograniczą obecność wirusów, bakterii, grzybów i alergenów w powietrzu. Lampy solne to niedroga alternatywa dla jonizatorów ze sklepu. Sól kumuluje jony dodatnie, dzięki czemu w pomieszczeniu znajduje się ich mniej. Naturalnym sposobem na nawilżenie powietrza w pokoju jest umieszczenie w nim roślin. Im jest ich więcej, tym lepiej. Już po kilku tygodniach powinnaś poczuć różnicę w oddychaniu. Twój oddech będzie głębszy, będziesz miała więcej energii i rzadziej łapała infekcje.

Źródła
  1. W. Nowikow, Wpływ jonizacji powietrza jako wielkości charakteryzującej klimat na samopoczucie człowieka, Sympozjum „Radiostacja 89”, Bydgoszcz 2011.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.