account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.

Kalendarz pylenia – co to takiego i co można w nim znaleźć?

Marta Drzazga28.07.2022Aktualizacja: 08.10.2023

Kalendarz pylenia roślin – drzew, traw, zbóż – powinna mieć pod ręką każda osoba uczulona, która zmaga się z alergią wziewną. Jest to narzędzie, które zawiera informacje na temat stężenia konkretnego alergenu w danym miesiącu. Przeważnie mają one formę tabeli, których najbardziej wiarygodnymi autorami są ośrodki uniwersyteckie lub instytucje państwowe takie jak Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Dzięki kalendarzowi alergik nie tylko zyskuje większą wiedzę na temat pylenia roślin, lecz także dostaje wyraźny sygnał, kiedy trzeba ograniczyć spacery po lasach i parkach. Sprawdź, gdzie można znaleźć kalendarze pylenia i jakie informację się w nich znajdują.


kalendarz-pylenia-co-to-jest-rodzaje-kalendarzy
pixabay

Polecane

jak-wygladaja-testy-na-alergie-pokarmowe
Zdrowie
1 min.
Testy na alergie pokarmowe – jak wyglądają i w jaki sposób się do nich przygotować?
14.05.2021
objawy-nietolerancji-glutenu-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie
1 min.
Objawy nietolerancji glutenu u dzieci i dorosłych
21.01.2022
alergia-na-gluten-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Alergia na gluten - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na lateks - jakie są objawy? Jak leczyć?
28.10.2021
Spis treści
  1. Kalendarz pylenia – co to takiego i gdzie go znaleźć?
  2. Kalendarz pylenia roślin – jak wygląda?
  3. Kalendarz pylenia – co pyli na wiosnę?
  4. Kalendarz pylenia – co pyli w lecie?
  5. Kalendarz pylenia – co pyli jesienią?
  6. Kalendarz pylenia – co pyli zimą?

Kalendarz pylenia – co to takiego i gdzie go znaleźć?

Kalendarz pylenia roślin to narzędzie, z którego mogą korzystać naukowcy, jednak znacznie częściej przydaje się on alergikom. Za nieprawidłową reakcję układu odpornościowego – a tym właśnie jest każda alergia – odpowiadają najczęściej związki organiczne pochodzenia roślinnego. Są to więc pyłki roślin: drzew, krzewów, traw czy zbóż. Alergia wziewna, którą wywołują, daje szereg uciążliwych objawów, takich jak alergiczny nieżyt nosa, łzawienie oczu czy duszności. Kalendarz pylenia to swojego rodzaju „ściągawka” dla alergika, dzięki której wie, w jakich okresach roku stężenie substancji uczulającej jest największe i kiedy trzeba zachować większą czujność podczas spacerów po parku lub lesie. 

W Internecie znajdziesz wiele tego rodzaju rozpisek. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z jednej z nich, sprawdź, czy pochodzi z wiarygodnego źródła. Warto korzystać przede wszystkim z kalendarzy publikowanych przez ośrodki uniwersyteckie zajmujące się medycyną lub biologią. Dobrym źródłem informacji są także instytucje państwowe takie jak polski oddział Światowej Organizacji Alergii czy Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.

Kalendarz pylenia roślin – jak wygląda?

Kalendarz pylenia ma najczęściej formę tabeli, w której wyróżnione są miesiące oraz konkretne odmiany roślin (np. brzoza, topola, leszczyna, jesion, dąb). Za pomocą wybranego koloru (np. czerwonego) zaznaczone są w niej okresy pylenia danego drzewa czy trawy. Im intensywniejszy kolor, tym większego stężenia alergenu trzeba spodziewać się w danym okresie. Tego rodzaju rozpiski różnią się między sobą w zależności od regionu – np. w zachodniej części Polski, gdzie jest najcieplej, drzewa i trawy najwcześniej rozpoczynają okres pylenia. Z kolei na wschodzie kraju oraz na wybrzeżu, gdzie temperatury są niższe, rośliny zaczynają pylić ok. 10 dni później niż zazwyczaj. Kalendarze pylenia są na bieżąco aktualizowane, aby każda uczulona osoba mogła jak najdokładniej zabezpieczyć się przed określoną substancją. Zidentyfikowanie alergenów, które unoszą się w powietrzu, to trudne zadanie. Dlatego, zanim rozpoczniesz korzystanie z kalendarza, koniecznie wykonaj testy alergiczne. 

Kalendarz pylenia – co pyli na wiosnę?

Wiosna to okres, za którym alergicy nie przepadają. W powietrzu występuje wtedy wysokie stężenie pyłków drzew i traw. W marcu pylą takie drzewa jak topola, olcha czy jesion oraz pyłki traw. Kwiecień to okres intensywnego pylenia topoli, dębu, jesionu, wierzby i brzozy. Pyłki brzozy to bardzo popularny alergen. Co ciekawe, uczulenie na jabłka i brzozę to alergie krzyżowe, w których dwa różne czynniki wywołują tę samą reakcję organizmu. Maj to czas najintensywniejszego pylenia dębu, jesionu oraz brzozy. W powietrzu pojawiają się także pyłki traw, które mogą wywołać łzawienie oczu i wodnisty katar. Pod koniec kalendarzowej wiosny zaczyna kwitnąć pokrzywa, szczaw i babka. 

Kalendarz pylenia – co pyli w lecie?

Objawy alergii nasilają się wraz ze wzrostem temperatury. Nic więc dziwnego, że na początku kalendarzowego lata dolegliwości alergiczne stają się wyjątkowo uciążliwe. W czerwcu pylą trawy, szczaw, pokrzywa i babka. Lipiec to czas pylenia chwastów, a w szczególności bylicy, która jest wyjątkowo alergizującą rośliną. Sierpień w kalendarzu pylenia roślin upływa pod znakiem pokrzywy, komosy i ambrozji. W tym czasie alergię wziewną mogą wywoływać także grzyby pleśniowe. Koniec kalendarzowego lata przynosi problem zarodników pleśni, które w dużym stężeniu znajdują się w powietrzu. Jedną z głównych ról wciąż odgrywa ambrozja, której najbardziej uczulające odmiany występują właśnie w Polsce. 

Kalendarz pylenia – co pyli jesienią?

Wrzesień i październik to ostatnie momenty pylenia ambrozji. Okres jesienno-zimowy jest dość łaskawy dla alergików. Jednak wciąż powinni oni uważać na inne alergeny, które występują w powietrzu przez cały rok. Do głosu dochodzą wtedy takie substancje uczulające jak kurz, roztocza, pleśń czy sierść zwierząt. W tym czasie również mogą przydać się leki na alergię bez recepty

Kalendarz pylenia – co pyli zimą?

Wydaje się, że zima to pora roku wolna od pyłków. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ w styczniu zaczyna pylić leszczyna, a zaraz po niej olcha. Co więcej, oba uczulenia często bywają ze sobą powiązane. Im cieplejsza zima, tym wyższe stężenie pyłków w powietrzu. Przełom zimy i wiosny to czas, w którym trzeba przygotować się na pylenie jesionu, olchy, topoli oraz wielu gatunków traw, które są wymienione w każdym kalendarzu pylenia roślin.

Źródła
  1. Ł. Durajski, Alergie. Fakty i mity, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. G. McLain, Alergie – kalendarz pylenia roślin w Polsce, Wydawnictwo Amber, Warszawa 2001.
  3. D. Myłek, Oswoić alergie: skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić, Stowarzyszenie Larix, Warszawa 2020.
  4. K. Obtułowicz, Alergologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
alergia-na-kota-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
2 min.
Alergia na kota - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.