Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jakie efekty daje kąpiel w krochmalu?

Agata Muchowska29.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Bolesne odparzenia, atopowe zapalenie skóry albo swędząca wysypka to problem wielu dzieci i ich rodziców. W tej sytuacji najlepiej spróbować naturalnych sposobów. Jednym z nich jest kąpiel w krochmalu. Ukoi skórę i złagodzi nieprzyjemne dolegliwości.


kapiel-w-krochmalu-dla-dziecka-dla-doroslego
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Spis treści
  1. Kąpiel w krochmalu – czy warto ją brać?
  2. Dla kogo przeznaczona jest kąpiel w krochmalu?
  3. Na co pomoże kąpiel w krochmalu?
  4. Efekty kąpieli w krochmalu

Kąpiel w krochmalu – czy warto ją brać?

Krochmal to nic innego jak mieszanka skrobi roślinnej z wodą. Konsystencją przypomina kisiel. Zalety krochmalu znały już nasze prababcie. Kojarzysz go pewnie ze sztywnych prześcieradeł i firanek. Ma on jednak wiele zastosowań. Używany jest m.in. w:

  • przemyśle spożywczym,

  • przemyśle włókienniczym,

  • przemyśle papierniczym,

  • przemyśle kosmetycznym,

  • przemyśle farmaceutycznym,

  • w gospodarstwach domowych.

Krochmal ma właściwości konserwacyjne, dzięki czemu bielizna oraz inne tkaniny są mniej podatne na zabrudzenia i działanie szkodliwych drobnoustrojów, pasożytów, bakterii czy alergenów. Łatwiej dzięki temu zachować czystość. W czasach, gdy środki higieniczne były drogie i trudno dostępne, krochmal był nieodłącznym elementem każdego gospodarstwa domowego.

Krochmal znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Kąpiele w krochmalu łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry. Przemywanie twarzy wacikiem z krochmalem pomaga w leczeniu trądziku niemowlęcego oraz likwiduje świąd skóry. To jednak nie wszystkie zastosowania tego produktu.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Dla kogo przeznaczona jest kąpiel w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu to popularna metoda pielęgnacyjna stosowana u dzieci, jednak mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku. Dzieci, zwłaszcza niemowlęta, często miewają problemy skórne związane z noszeniem pieluszek albo alergiami. Powszechne wśród niemowląt jest także atopowe zapalenie skóry. To reakcja uczuleniowa na alergeny znajdujące się w powietrzu lub w pokarmie. Objawia się zaczerwienieniem, suchością i świądem skóry oraz częstymi zakażeniami bakteryjnymi. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na kolanach, łokciach, twarzy i szyi.

Dzieci często cierpią z powodu uczulenia na płyn do płukania. Niektóre z płynów zawierają drażniące substancje zapachowe i chemiczne, mogące podrażnić delikatną skórę malucha. Rozwiązaniem tych problemów jest kąpiel w krochmalu. Wystarczy kilka łyżeczek skrobi roślinnej zmieszać z zimną wodą, a następnie przelać do wanny. Dla uzyskania najlepszego efektu zabieg można powtarzać co kilka dni.

Na co pomoże kąpiel w krochmalu?

Wrażliwa, zaczerwieniona, podrażniona i swędząca skóra – jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny borykacie się z takimi problemami, zastosujcie kąpiel w krochmalu. Jego dobroczynne właściwości łagodzą nieprzyjemne objawy problemów skórnych. Doskonale sprawdzą się u osób z cerą wrażliwą.

Cera wrażliwa jest najbardziej podatna na przesuszenie lub uszkodzenia i wymaga szczególnej pielęgnacji. Wsparciem mogą być zabiegi z wykorzystaniem krochmalu. Wystarczy nanieść odrobinę krochmalu na wacik i przetrzeć nim twarz. Po kilku zabiegach powinnaś zobaczyć wyraźną różnicę. Kąpiel w krochmalu możesz zastosować, jeśli borykasz się z delikatną i swędzącą skórą. Krochmal pomaga niezależnie od tego, co jest bezpośrednim powodem dolegliwości. Sprawdza się przy otarciach, uczuleniach, odparzeniach i wszelkich chorobach skóry. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie uczula i jest ogólnodostępny. Skrobię roślinną znajdziesz bowiem w każdym sklepie. Jest to doskonała i tania alternatywa dla drogich produktów kosmetycznych. Stosowanie kąpieli z krochmalu daje potwierdzone dermatologicznie efekty.

Efekty kąpieli w krochmalu

Kąpiel w krochmalu powinna być stałym elementem pielęgnacji niemowląt. Ich skóra jest bardzo delikatna, a układ odpornościowy jeszcze nie został w pełni ukształtowany. Może dochodzić więc do częstych reakcji alergicznych w kontaktach z różnymi produktami, np. z proszkiem do prania czy płynem do płukania. Dziecko z racji noszenia pieluch oraz częstego przebywania w pozycji leżącej jest też narażone na odparzenia. Produkty kosmetyczne lub apteczne są bardzo drogie i nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. Warto w takich sytuacjach sięgnąć po sprawdzone, a przede wszystkim naturalne, sposoby. Kąpiel w krochmalu łagodzi świąd skóry, pieczenie, zaczerwienienia oraz ból. Dodatkowo nie uczula i może ją stosować każdy. Nawet jeśli Twoje dziecko nie choruje na atopowe zapalenie skóry lub odparzenia, możesz włączyć kąpiele w krochmalu do jego codziennej pielęgnacji. Dzięki nim zadbasz nie tylko o zdrowie swojego maluszka, ale także o jego komfort. A zdrowe dziecko, to szczęśliwe dziecko.

Źródła
  1. B. della Porta, Sekrety zdrowia. Zdrowie bez leków, MediaCom Press, 2020.
  2. J. Gillbro, Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady, Wydawnictwo Kobiece, 2020.
  3. M. Tyszko, Pielęgnacja naturalna, Natuli, 2020.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.