account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Czy kąpiele siarkowe korzystnie wpływają na zdrowie?

Paulina Bulek28.10.2021Aktualizacja: 03.10.2022

Kąpiele siarkowe są zabiegami bardzo korzystnymi dla zdrowia. Wspierają proces leczenia wielu chorób. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba dobierać je według zaleceń lekarza specjalisty. Wtedy możesz w pełni skorzystać z ich dobroczynnych właściwości, bez szkody dla swojego organizmu.


kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
unsplash.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym są kąpiele siarkowe i jakie mają właściwości?
  2. Jakie są wskazania do stosowania kąpieli siarkowych?
  3. Jakie są przeciwwskazania do kąpieli siarkowych?
  4. Czy można przeprowadzić kąpiel siarkową w domu?

Czym są kąpiele siarkowe i jakie mają właściwości?

Kąpiele siarkowe są jednymi z najpopularniejszych kąpieli leczniczych. Kąpiel odbywa się poprzez zanurzenie ciała w solance siarczkowej o temperaturze około 36 stopni Celsjusza. Zabieg trwa mniej więcej 15 minut. Można zanurzyć całe ciało lub wybraną jego część, np. rękę lub nogę.

Wykorzystywana do kąpieli solanka siarczkowa jest źródłem wielu cennych makro- i mikroelementów. Znajdziesz w niej m.in. brom, bor, jod i fluor, a także aktywne związki siarki.

Kąpiele siarkowe są najczęściej zalecane przez lekarzy w sanatoriach. Lekarz z reguły przepisuje około 10 zabiegów, które odbywają się 3 lub 4 razy w tygodniu. Kąpiele siarkowe oddziałują silnie na organizm, w związku z czym konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta i jego schorzeń.

Po każdej kąpieli zaleca się, by poleżeć przez kilkadziesiąt minut. Prysznic można wziąć dopiero po 2 lub 3 godzinach od kąpieli siarkowej. Trzeba dać czas aktywnym związkom siarki na działanie i przeniknięcie przez skórę.

Pozytywny wpływ jednej serii kąpieli siarkowych utrzymuje się około 8 do 12 miesięcy. Dlatego zaleca się, by taką kurację powtarzać raz w roku.

Jakie są wskazania do stosowania kąpieli siarkowych?

Kąpiele siarkowe będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli zmagasz się z chorobami o podłożu reumatycznym, chorujesz na osteoporozę czy przechodzisz rekonwalescencję po złamaniach lub urazach kości bądź uszkodzeniach stawów. Kąpiel siarkowa wspomaga tworzenie się chrząstki stawowej i przyspiesza procesy regeneracyjne kości. Poczujesz się lepiej po kąpieli siarkowej, kiedy zmagasz się z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa i stawów, z dyskopatią i rwą kulszową. Zmniejsza też ona odczuwanie bólu.

Jeśli męczą Cię problemy skórne, to kąpiele siarkowe przyniosą Ci ulgę. Po kąpieli Twoja skóra stanie się miękka, gładka i bardziej elastyczna. Tego typu zabiegi działają na skórę antybakteryjnie, dlatego dobrze leczą łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, egzemę, trądzik, zmiany łojotokowe i grzybicę.

Kąpiele siarkowe mają korzystne działanie m.in. w przypadku zmagania się z miażdżycą, cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu i dną moczanową. Zaleca się je także przy niektórych problemach kobiecych, np. przy bolesnym miesiączkowaniu. Podnoszą one również odporność organizmu, obniżają napięcie nerwowe i zmniejszają zmęczenie organizmu.

Jakie są przeciwwskazania do kąpieli siarkowych?

Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości kąpieli siarkowych mają one też przeciwwskazania do stosowania. Nie możesz brać w nich udziału, jeśli:

  • masz uczulenie lub nadwrażliwość na związki siarki,

  • chorujesz na nadczynność tarczycy,

  • jesteś po zawale serca,

  • zmagasz się z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym,

  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią,

  • cierpisz na zaburzenia rytmu serca,

  • przechodzisz właśnie ostrą infekcję wirusową lub bakteryjną,

  • chorujesz na chorobę zakaźną,

  • masz stan ogólnego wyniszczenia organizmu,

  • cierpisz na ostrą chorobę wieńcową,

  • zmagasz się z zaawansowanym zapaleniem żył,

  • chorujesz na gruźlicę,

  • cierpisz na niewydolność krążenia,

  • zmagasz się z chorobą nowotworową,

  • masz gorączkę.

Kąpiele siarkowe powinny być dobrane indywidualnie do Twojego schorzenia i stanu organizmu. Dlatego nie możesz stosować ich bez porozumienia ze specjalistą. Ważne jest, by to właśnie on dobrał dla Ciebie odpowiednie stężenie związków siarki, liczbę zabiegów i ich częstotliwość.

Czy można przeprowadzić kąpiel siarkową w domu?

Jeżeli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, to możesz bez problemu przygotować swoją własną kąpiel siarkową w domowym zaciszu. Bez problemu kupisz sól siarczkową do kąpieli w aptece lub za pośrednictwem Internetu.

Zwróć uwagę na to, by sól siarczkowa, którą kupisz, była wysokiej jakości i z odpowiednimi certyfikatami. Sprawdź jej pochodzenie i zawartość związków siarki. Najlepszym rozwiązaniem będzie siarka do kąpieli w formie płynnej, koniecznie z atestem. W sprzedaży Dostaniesz 10-litrowe kanistry z wodą siarkową.

Do wanny nalej wody o temperaturze od 36 do 37 stopni Celsjusza i dolej do niej odpowiednią ilość wody siarkowej tak, aby uzyskać pożądane stężenie siarki.Po wejściu do wanny i zanurzeniu ciała w kąpieli siarkowej pozostań w niej przez 15 minut.

Nie zapomnij o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Kiepska wentylacja może spowodować Twoje omdlenie, w wyniku czego możesz zbyt długo przebywać w kąpieli siarkowej, ryzykując za mocne zaczerwienie się skóry.

Gdy zakończysz kąpiel, postaraj się odpocząć. Nie bierz prysznica przez 2–3 godziny, aby mógł zadziałać dobroczynny wpływ siarki i innych mikroelementów zawartych w soli siarkowej. Nie powtarzaj zabiegu częściej niż 2–3 razy w tygodniu, chyba że lekarz da Ci inne zalecenia.

Źródła
  1. Owczarek J., Korczak M., Właściwości lecznicze wód siarczkowych, Acta Balneologica, 2014.
  2. Kąpiel siarczkowa dobra dla skóry i nie tylko https://www.ekologia.pl/zdrowie/zabiegi-lecznicze/kapiel-siarczkowa-dobra-dla-skory-i-nie-tylko,27196.html dostęp 26.05.2021 r.
  3. Costantino M., Sulphur mud-bath treatment in osteoarthrosis: therapeutic activity and efficiency on the quality of life, La Clinica Terapeutica, 2006.
  4. Costantino M i in.,Sulphur mineral water and SPA therapy in osteoarthritis, Therapie, 2012.
  5. Fraioli A. i in., Efficacy of Spa Therapy, Mud-Pack Therapy, Balneotherapy, and Mud-Bath Therapy in the Management of Knee Osteoarthritis. A Systematic Review, BioMed Research International, 2018.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
maseczka-z-aspiryny-jakie-daje-efekty-jak-ja-zrobic
Fitness
1 min.
Maseczka z aspiryny - jakie daje efekty? Jak ją zrobić?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.