Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kapilaroskopia – co to za badanie?

Paulina Buleklek. Agnieszka Żędzian15.06.2023Aktualizacja: 09.10.2023

Kapilaroskopia jest techniką badawczą, dzięki której w nieinwazyjny sposób można ocenić, jak wygląda mikrokrążenie w organizmie człowieka. Badanie to ma zastosowanie w wielu chorobach reumatologicznych, ale bywa bardzo pomocne także w diagnostyce chorób internistycznych.


kapilaroskopia-ile-trwa
Pixabay.com

Polecane

badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
Spis treści
  1. Kapilaroskopia – co to jest?
  2. Jakie są wskazania do przeprowadzenia kapilaroskopii?
  3. Na czym polega i jak przebiega kapilaroskopia?
  4. Jak przygotować się do badania kapilaroskopii?
  5. Gdzie wykonać badanie kapilaroskopii?

Kapilaroskopia – co to jest?

Technika kapilaroskopii była znana już od połowy XX wieku. Została jednak wprowadzona na szeroką skalę dopiero w roku 2013, kiedy wprowadzono wideokapilaroskopy. Dzięki tym urządzeniom można w bardzo dokładny sposób obejrzeć stan naczyń włosowatych. Badanie ma charakter nieinwazyjny i nic nie stoi na przeszkodzie, by wielokrotnie je powtarzać.

Kapilaroskopia pozwala na zobaczenie naczyń kapilarnych w powiększeniu za pomocą mikroskopu świetlnego. Podczas badania podświetla się je światłem zimnym. Można także zapisać uzyskany obraz za pomocą wideokapilaroskopu. Badanie pozwala na określenie nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych.

Badanie przeprowadza się najczęściej w:

  • okolicy wałów paznokciowych palców, tam gdzie paznokcie graniczą ze skórą,

  • okolicy dziąseł i warg,

  • okolicy spojówek.

Kapilaroskopię najczęściej przeprowadza się w okolicy przypaznokciowej, gdyż w tym miejscu kapilary są ułożone równolegle do skóry, a nie tak jak w większości organizmu prostopadle do powierzchni skóry. Dzięki temu jest dużo łatwiej obejrzeć naczynia kapilarne i przepływające przez nią krwinki czerwone. Aby lepiej widzieć przepływ krwi, podczas badania stosuje się dożylne podanie fluorescencyjnego znacznika, dzięki któremu lepiej widać przepływ krwinek pod mikroskopem.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia kapilaroskopii?

Kapilaroskopię przeprowadza się w przypadku diagnostyki i oceny przebiegu chorób reumatologicznych. Najczęściej dotyczy ono chorób mieszanych i tych niezróżnicowanych w obrębie tkanki łącznej, a także w przypadku wystąpienia młodzieńczego zapalenia skórno-mięśniowego. Badanie przeprowadza się także u osób z objawami Raynauda. Polega on na tym, że pod wpływem oddziaływania zimna dochodzi do zblednięcia, następnie zasinienia, a potem zaczerwienienia skóry palców. Kapilaroskopia znajduje także zastosowanie diagnostyczne u osób zmagających się z objawami cukrzycy, łuszczycą, łuszczyca skóry głowy, a także schorzeniami naczyń obwodowych i reumatyzmem. 

Na czym polega i jak przebiega kapilaroskopia?

Jeśli masz mieć wykonaną kapilaroskopię, przyjdź do gabinetu około 20 minut przed umówioną godziną badania. To ważne, by temperatura Twojego ciała wyrównała się do temperatury panującej w miejscu przeprowadzanego badania.

Poinformuj lekarza prowadzącego badanie o wszystkich przyjmowanych lekach, a w szczególności o tych mogących mieć wpływ na mikrokrążenie. Przed rozpoczęciem badania personel nałoży olejek immersyjny w miejscu kapilaroskopii. Dzięki niemu naskórek będzie mieć lepsza przejrzystość i naczynia krwionośne będą lepiej zobrazowane. Mikroskop daje możliwość od 10- do 200-krotnego powiększenia kapilarów. Dodatkowo podświetlenie zimnym światłem nie powoduje ich rozszerzenia, a pozwala na dokładniejsze przeprowadzenie badania. Trwa ono najczęściej około 20 minut. W trakcie kapilaroskopii bada się okolice wałów paznokciowych obu rąk, z pominięciem kciuków.

Prawidłowy wynik badania pokazuje dobrze zbudowane naczynia kapilarne z ramienia tętniczego, ramienia żylnego i odcinka szczytowego. U zdrowej osoby bez chorób reumatologicznych na 1 mm2 znajduje się od 10 do 30 pętli naczyniowych. Podczas badania można także ocenić prędkość, z jaką przepływają krwinki czerwone, stopień wypełnienia naczyń i to, czy występują w naczyniach jakieś zmiany patologiczne.

Osoba ze zmianami chorobowymi będzie miała źle zbudowane pętle naczyń kapilarnych. Mogą one być nieregularne, porozgałęziane, kręte i poszerzone. Niekiedy podczas badania można stwierdzić obszary, które są pozbawione naczyń kapilarnych. Określa się je wtedy mianem tzw. obszarów awaskularyzacji.

Jak przygotować się do badania kapilaroskopii?

Kapilaroskopia jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Należy jednak przygotować się do niego odpowiednio. Z racji tego, że przeprowadza się je najczęściej na wałach paznokciowych, w okresie od 2 do 4 tygodni przed zabiegiem nie należy wykonywać żadnych zabiegów kosmetycznych na paznokcie. Nie należy w tym czasie: 

  • malować paznokci, 

  • stosować zmywacza do paznokci,

  • wycinać skórek,

  • obgryzać paznokci,

  • robić manicure.

Można za to obcinać paznokcie, ale tak by nie uszkodzić skórek. Na 6 godzin przed kapilaroskopią nie powinno się pić alkoholu, kawy, mocnej herbaty, a także palić papierosów. Tuż przed badaniem należy przebywać w pomieszczeniu, w jakim panuje temperatura zbliżona do tej, w której będzie odbywało się badanie. Warto się też wyciszyć i zrelaksować, tak by wpływ stresu nie zakłócał przebiegu badania.

Gdzie wykonać badanie kapilaroskopii?

Kapilaroskopię przeprowadza się w przychodniach specjalistycznych lub w gabinetach reumatologicznych wyposażonych w urządzenie do przeprowadzenia badania.

Źródła
  1. O. Kowal-Bielecka, A. Kuryliszyn-Moskal, Kapilaroskopia [w:] Wielka Interna – Reumatologia., Medical Tribune Polska, Warszawa, 2016.
  2. V. Opoka-Winiarska, S. Jeka, Atlas praktycznej kapilaroskopii w reumatologii., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2021.
  3. A. Wiśniewska i in., Rola kapilaroskopii w rozwoju wiedzy o mikrokrążeniu., Choroby Serca i Naczyń., nr 11(3), 2014.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-imbir-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Imbir – podnosi czy obniża ciśnienie krwi? Właściwości imbiru
17.09.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.