Welbi
ZdrowieRegeneracja i wellness 1 min.

Na czym polega zabieg karboksyterapii i kiedy powinno się go wykonać?

Sylwia Brodniewska 12.09.2023Aktualizacja: 28.02.2024

Karboksyterapia polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla. Efekty są widoczne już po jednym zabiegu, ale w wielu przypadkach warto wykonać ich całą serię. Karboksyterapia trwa krótko, stosowana w okolicy oczu zajmuje ok. 10 minut. W przypadku większej powierzchni ciała ten czas się wydłuża. Warto jednak wypróbować ten zabieg na sobie, aby sprawdzić, czy będzie on odpowiedni. Poznaj bliżej karboksyterapię.


karboksyterapia-kiedy-zrobic-jakie-daje-efekty
Pixabay.com

Polecane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
maseczka-z-oleju-kokosowego-na-wlosy-na-twarz
Fitness
2 min.
Maseczka z oleju kokosowego - na włosy, na twarz
28.10.2021
Spis treści
  1. Na czym polega karboksyterapia?
  2. Kosmetyczne wskazania do karboksyterapii
  3. Medyczne wskazania do karboksyterapii
  4. Karboksyterapia – efekty

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia to wszechstronny zabieg, który można wykorzystać na różne partie ciała i twarzy. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się dwutlenek węgla, który jest wprowadzany pod skórę. Dzięki niemu dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, czego efektem jest dotlenienie i odżywienie ciała. Komórki tłuszczowe ulegają lipolizie, czyli następuje rozpad tłuszczu, co sprzyja wyszczuplaniu konkretnych partii ciała.

Aplikacja dwutlenku węgla może być podskórna lub śródskórna, co przekłada się na efekt. Iniekcja śródskórna jest często wykonywana przez trychologów na owłosionej skórze głowy, natomiast podskórna na twarzy. Zabieg ten wymaga precyzyjnego wprowadzenia igły oraz kontrolowanej aplikacji dawek dwutlenku węgla. Karboksyterapia najczęściej jest wykonywana w okolicy oczu lub na brzuchu, a także na głowie.

Kosmetyczne wskazania do karboksyterapii

Karboksyterapia ma wiele zastosowań, dlatego jest uznawana za efektywny i uniwersalny zabieg. Ma wysoką skuteczność na wielu obszarach, w szczególności na twarzy, brzuchu i włosach. Do wskazań należą:

  • cienie i obrzęki pod oczami,

  • nadmierne wypadanie włosów,

  • cellulit,

  • lokalnie nagromadzona tkanka tłuszczowa,

  • rozstępy,

  • mało elastyczna, wiotka skóra.

Ponadto zabieg karboksyterapii jest wskazany w zmniejszaniu blizn potrądzikowych i pooperacyjnych, rozszerzonych naczynkach czy usuwaniu zmarszczek. Może być także wykonywany co kilka miesięcy jako profilaktyka anti-aging. 

Karboksyterapia zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest bardziej napięta i jędrna. Likwiduje zastoje wodne powodujące obrzęki, a także usuwa nagromadzone w organizmie toksyny. Ponadto efekty szczotkowania na sucho będą mocniejsze, jeśli zostanie ono uzupełnione o karboksyterapię. Chcąc kompleksowo zadbać o skórę, warto podejść do niej całościowo i łączyć ze sobą różne metody. 

Medyczne wskazania do karboksyterapii

Karboksyterapia sprawdza się w leczeniu owrzodzeń, przyspieszając powrót do zdrowia. Jest stosowana wspomagająco w leczeniu objawu Raynauda – poprawia ukrwienie palców. Dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla zabieg karboksyterapii może być wykorzystywany do leczenia chorób krążenia, ponieważ tworzy on nowe naczynia krwionośne, a także usprawnia funkcjonowanie tych istniejących. 

Zabieg jest także jednym ze sposobów walki z łysieniem. Karboksyterapia stymuluje wzrost włosów, wpływając na ich zagęszczenie. Przyczyny wypadania włosów i łysienia są różne, dlatego warto dostosować metodę leczenia do rodzaju problemu. Karboksyterapia na włosy może być wykonywana zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Istotne jest także szybsze leczenie ran, głównie tych trudno gojących się. Karboksyterapia stymuluje przepływ krwi przez naczynia, dzięki czemu umożliwia jej prawidłowe krążenie. Połączenie tego zabiegu z zastosowaniem preparatów na bazie osocza krwi daje bardzo dobre efekty terapeutyczne. 

Karboksyterapia – efekty

Karboksyterapia pod oczy jest wykonywana w celu zmniejszenia obrzęków i cieni w tej okolicy. Dzięki niej twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. Skóra staje się jaśniejsza, bardziej dotleniona. Zabieg trwa kilka minut, a bezpośrednio po nim można powrócić do codziennych obowiązków. 

Rozstępy, w szczególności po ciąży, mogą być defektem dla wielu kobiet. Zazwyczaj pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach i pośladkach. Karboksyterapia może zmniejszyć ich widoczność, wygładzić i zagęścić skórę. Zmienia się jej struktura, kolor, dzięki czemu rozstępy nie rzucają się bardzo w oczy. Zabiegowi można poddać każde rozstępy, jednak najlepsze efekty osiąga się, kiedy są one świeże. 

Najczęściej karboksyterapia wykorzystywana jest na cellulit. Jest ona również pomocna w wyszczupleniu konkretnych miejsc na ciele. Zmniejsza widoczność pomarańczowej skórki, a także pozwala pozbyć się złogów tłuszczu, które często gromadzą się na udach, brzuchu i pośladkach. Warto ten zabieg uzupełnić domową pielęgnacją. Dzięki temu efekty będą szybciej widoczne. Codzienny masaż antycellulitowy pomoże w likwidacji skórki pomarańczowej, wygładzi skórę i widocznie ją ujędrni. 

Karboksyterapia jest jednym z zabiegów, które warto wykonać w serii. Ich ilość i częstotliwość ustala się na podstawie rodzaju defektu, jaki chcesz poprawić, trybu życia i pielęgnacji skóry. Osiągając oczekiwany rezultat, warto powtórzyć zabieg raz na trzy miesiące. W niektórych przypadkach można wykonywać karboksyterapię raz w roku, po kilka zabiegów. Plan pielęgnacji ustal jednostkowo ze specjalistą. Należy również wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu, takie jak m.in.:

  • choroby nowotworowe,

  • aktywna opryszczka,

  • niewydolność nerek,

  • choroby płuc,

  • hemofilia,

  • padaczka,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • nieuregulowana cukrzyca.

Zabiegu nie powinno się także wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przyjmowanie niektórych leków również może być przeciwwskazaniem, dlatego przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem.

Źródła
  1. G. Kroumpouzos, G. Arora, M. Kassir, H. Galadari, U. Wollina, T. Lotti, S. Grabbe, Goldust M. Carboxytherapy in dermatology, „Clinical Dermatology”, 2022 May-Jun; 40(3), s. 305–309.
  2. I. Trzyna, Karboksyterapia w schorzeniach skórnych i kosmetyce estetycznej, „Kosmetologia Estetyczna”, 2015, 2, s. 164–166.
  3. H. Zelankova, J. Stracenska, Karboksyterapia – nieinwazyjna metoda w medycynie estetycznej i dermatologii, „Dermatologia Estetyczna”, vol.12, 3/2010, s. 153–160.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Kalkulatory
Kalkulatory
Kalkulator BMIKalkulator ciąży i terminu poroduKalkulator dni płodnychKalkulator kaloriiKalkulator promiliKalkulator snuPrzelicznik kuchenny

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2025 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.