Kardiolog: jak może pomóc Ci online?
Telemedycyna to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele korzyści. Odczuć mogą je zwłaszcza pacjenci. Łatwy dostęp do specjalistów i konsultacji lekarskich to jej kluczowe zalety. Warto zdecydować się na tę formę kontaktu z lekarzem również, gdy jesteś pod stałą opieką specjalisty. Jednym z nich może być kardiolog. Czy telewizyta u kardiologa ma sens? Sprawdź, kiedy może okazać się pomocna.
Polecane
Wizyta u lekarza online – z jakimi objawami należy zgłosić się do kardiologa?
Kardiolog to lekarz, który zajmuje się schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej zgłaszają się do niego osoby, które odczuwają ból w klatce piersiowej. Jakie inne objawy mogą być powodem wizyty u kardiologa? Będzie to m.in.:
kołatanie serca,
nierówne bicie serce,
duszności,
zawroty głowy,
nadciśnienie tętnicze,
omdlenia.
Do kardiologa warto wybrać się również, gdy odczuwasz przewlekłe zmęczenie, a inne jego przyczyny zostały wyeliminowane. Jeśli termin oczekiwania na wizytę u kardiologa jest wydłużony, to możesz najpierw umówić się na telewizytę, aby skonsultować Twoje objawy.
Jak przebiega porada lekarska online z kardiologiem?
Konsultacja lekarska online z kardiologiem to dobre rozwiązanie, gdy podejrzewasz u siebie problemy związane z układem sercowo-naczyniowym, a czas oczekiwania na wizytę stacjonarną u specjalisty wynosi nawet kilka tygodni. Korzystając z e-porady w ramach Welbi zaoszczędzisz dużo czasu. Po pierwsze, nie musisz umawiać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać skierowanie do kardiologa. Po drugie, dzięki teleporadzie od ręki otrzymasz skierowania na wszystkie konieczne badania.
Podczas telewizyty możesz zadawać lekarzowi pytania. Rozmowa trwa najczęściej około 15 minut. Po zakończeniu e-wizyty w Panelu pacjenta znajdziesz:
najważniejsze informacje o diagnozie,
e-skierowanie,
e-receptę,
ewentualne e zwolnienie lekarskie*.
*Oczywiście, o ile lekarz zdecyduje, że któryś z tych dokumentów jest niezbędny w przebiegu Twojego leczenia.
O czym trzeba pamiętać przed teleporadą z kardiologiem?
Na wizytę u kardiologa przygotuj się tak samo, jak gdyby odbywała się ona w gabinecie lekarskim. Co to oznacza? Zastanów się dokładnie, jakie objawy Ci dokuczają, a także postaraj się zapisać ich częstotliwość czy też godziny występowania bądź inne okoliczności, w których się pojawiają (np. duszności po wysiłku fizycznym). Jeśli wykonywałeś wcześniej jakieś badania, to dołącz je w Panelu pacjenta (np. w postaci zdjęć). Przygotuj również listę leków, które zażywasz, a także krótki opis dotychczasowego leczenia. Wówczas będziesz mieć pewność, że nie zapomnisz o istotnych informacjach podczas e-wizyty.
Konsultacja kardiologiczna online to istotny etap profilaktyki
Jeśli cierpisz na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, to powinieneś być pod opieką specjalisty. W tym przypadku konsultacja kardiologiczna online zapewni Ci dostęp do kontaktu z lekarzem nawet w pilnej sytuacji. Miej jednocześnie na uwadze, że zwłaszcza w pewnym wieku warto zadbać o profilaktykę. Regularna wizyta u lekarza (np. raz w roku) może pozwolić wychwycić pewne zmiany chorobowe na wczesnym etapie. Zanim udasz się do specjalisty, możesz skonsultować potrzebę takiej wizyty i wykonania badań na telewizycie.
Porada kardiologiczna online może okazać się także pomocna, gdy zażywasz leki na stałe i potrzebujesz kolejnej recepty. Pamiętaj jednak, że decyzję czy wystawić Ci receptę, podejmuje lekarz – aby potwierdzić, czy rzeczywiście musisz zażywać pewne leki, może poprosić Cię o zaświadczenie lub dokumentację z przebiegu Twojej choroby.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.