Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Kardiomiopatia – co to jest? Rodzaje i objawy kardiomiopatii

Olga Dąbska25.02.2023Aktualizacja: 25.02.2023

Kardiomiopatia to choroba serca, za której powstanie odpowiadać może szereg czynników. Typowe są dla niej zmiany morfologiczne i czynnościowe w obrębie mięśnia sercowego. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Dowiedz się, jakie są rodzaje kardiomiopatii oraz jakie objawy towarzyszą tej chorobie serca. Sprawdź, na czym polega leczenie kardiomiopatii.


kardiomiopatia-co-jest-objawy-leczenie
pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Spis treści
  1. Kardiomiopatia – co to jest?
  2. Rodzaje kardiomiopatii – krótka charakterystyka 
  3. Jakie są objawy kardiomiopatii?
  4. Kardiomiopatia – jak ją leczyć?

Kardiomiopatia – co to jest?

Kardiomiopatię najogólniej określić można jako grupę chorób mięśnia sercowego, które mają różnorodną etiologię (tzn. wywołują je rozmaite przyczyny) i skutkują nieprawidłową pracą serca. Niegdyś funkcjonował podział na kardiomiopatie pierwotne, w których serce było jedynym narządem objętym patologią, i kardiomiopatie wtórne, w których dysfunkcje serca były wynikiem choroby ogólnoustrojowej. Obecnie Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (The European Society of Cardiology – ESC) dzieli kardiomiopatie na podtypy uwarunkowane genetycznie/występujące rodzinnie oraz bez podłoża genetycznego/rodzinnego, niezależnie od obecności choroby pozasercowej.Liczba pacjentów z rozpoznaniem kardiomiopatii stale rośnie, za co w dużej mierze odpowiadają coraz bardziej czułe metody badań.

Rodzaje kardiomiopatii – krótka charakterystyka 

Specjaliści wyróżnili różne rodzaje kardiomiopatii. Najczęściej występującą spośród nich jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Typowe jest dla niej poszerzenie lewej lub prawej komory serca, czemu towarzyszy zaburzenie czynności skurczowej. Nazywana bywa również kardiomiopatią zastoinową lub przekrwienną. W większości przypadków nie są znane przyczyny jej powstania. Choć chorobę tę wywołać mogą m.in.: wirusowe zapalenie mięśnia sercowego, sarkoidoza, leki cytostatyczne, alkohol, dystrofie mięśniowe, HIV, kokaina, choroba Wilsona, stłuszczenie wątroby.Przyjmuje się, że roczna zapadalność na kardiomiopatię rozstrzeniową wynosi około 5–8 przypadków na 100000.

Jednym z częstszych rodzajów kardiomiopatii jest kardiomiopatia przerostowa, w której dochodzi do zwiększenia grubości ściany lewej komory serca. Tę kardiomiopatię wymienia się wśród głównych przyczyn nagłych zgonów sercowych. Inaczej nazywana jest kardiomiopatią zaporową. Do jej powstawania prowadzą mutacje genów warunkujących wytwarzanie białek budujących serce, które pełnią funkcję elementów kurczliwych, strukturalnych lub regulatorowych.

Inne rodzaje kardiomiopatii to m.in.:

  • kardiomiopatia restrykcyjna, w której częstotliwość pracy serca może być w normie, ale jego sztywne ściany utrudniają odpowiednie napełnianie krwi, w efekcie przepływ krwi jest mniejszy, a u chorych rozwinąć się może niewydolność serca; kardiomiopatia ta inaczej nazywana jest ograniczającą lub zaciskającą, do jej powstania predysponują m.in.: włóknienie po radioterapii, naciek białaczkowy lub chłoniakowy, sarkoidoza;

  • arytmogenna kardiomiopatia prawokomorowa, w której przebiegu dochodzi do stopniowego zastępowania włókien mięśniowych przez tkankę włóknistą i tłuszczową, patologiczne zmiany obserwuje się przeważnie w obrębie prawej komory serca; ma podłoże genetyczne, ale nie jest jasne, co prowadzi do powstania nieprawidłowości genetycznych odpowiedzialnych za jej rozwój;

  • kardiomiopatie niesklasyfikowane, w tym np.: choroby mitochondrialne, dysfunkcja skurczowa z minimalną rozstrzenią, fibroelastoza (zwłóknienie wsierdzia).

Jakie są objawy kardiomiopatii?

Objawy kardiomiopatii są do siebie zbliżone mimo różnego charakteru choroby. Zalicza się do nich m.in.:

  • nieregularny rytm serca;

  • ból w klatce piersiowej;

  • osłabienie, szybszą męczliwość;

  • kołatanie serca;

  • nadmierną potliwość;

  • zawroty głowy;

  • obniżoną wrażliwość na wysiłek fizyczny, zadyszkę i duszność przy wysiłku;

  • mroczki przed oczami;

  • omdlenia i stany bliskie omdleniu;

  • u małych dzieci szarzenie wokół ust.

Wiele przypadków kardiomiopatii przebiega przed długi okres bezobjawowo. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których postępujące uszkodzenie serca rozłożone jest w czasie, co pozwala na uruchomienie wielu mechanizmów kompensacyjnych. Kardiomiopatie z czasem mogą prowadzić do postępującej niewydolności serca. Tym samym są czynnikiem ryzyka tzw. nagłych incydentów sercowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Kardiomiopatia – jak ją leczyć?

Rozpoznaniem i leczeniem kardiomiopatii zajmuje się kardiolog. To specjalista z zakresu układu krążenia, który podpowie Ci, jak dbać o serce. Diagnostyka omawianej choroby opiera się głównie na badaniu echokardiograficznym, które pozwala na ocenę budowy i czynności serca. Poza tzw. echem serca w rozpoznaniu stosowane są m.in.: RTG klatki piersiowej, badanie elektrokardiograficzne (EKG), próba wysiłkowa, badania laboratoryjne, a przy niepewności diagnostycznej bardziej specjalistyczne badania obrazowe – tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Lekarz zlecić może w ciężkich przypadkach biopsję mięśnia sercowego. Dokładny zakres diagnostyki jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych pacjenta.

Leczenie kardiomiopatii zależy od stopnia uszkodzenia serca. Jeśli pozwala na to stan chorego, prowadzone jest leczenie zachowawcze, którego podstawę stanowi farmakoterapia. Wśród stosowanych leków wymienia się zwłaszcza: leki z grupy β-blokerów, leki przeciwarytmiczne, przeciwciśnieniowe, moczopędne, przeciwzakrzepowe, suplementy z wysoką zawartością potasu. Uzupełnieniem jest prowadzenie prozdrowotnego stylu życia – aktywność ruchowa i dieta. Adekwatny do możliwości chorego zestaw ćwiczeń pozwala na wzrost przepływu krwi przez serce i poprawia funkcjonowanie śródbłonka mięśnia sercowego. W ciężkich przypadkach konieczne bywa leczenie zabiegowe. Przykładowo chorym wszczepiany jest kardiowerter-defibrylator serca. Jego zadaniem jest przywrócenie prawidłowej pracy serca w sytuacji zaistnienia zaburzeń. U chorych z krańcową niewydolnością serca i nasilonymi objawami jedyną szansą może być przeszczepienie mięśnia sercowego.

Źródła
  1. J. Brieler, M.A. Bredden, J. Tucker, Cardiomyopathy: an overview, „American Family Physician” 2017, t. 96, nr 10, s. 640–646.
  2. K.J. Lindley, A.K. Verma, L.A. Blauwet, Peripartum cardiomyopathy: progress in understanding the etiology, management, and prognosis, „Heart Failure Clinics” 2019, t. 15, nr 1, s. 29–39.
  3. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, t. I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.