Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kataplazma w kosmetyce – co to jest? Jak stosować?

Marta DrzazgaSylwia Brodniewska09.01.2024Aktualizacja: 09.01.2024

Kataplazma to okład z różnego rodzaju ziół, który stosuje się na skórę lub włosy. Dawniej sięgano po tę praktykę również w celu leczenia stanów zapalnych czy łagodzenia objawów kolki nerkowej. Dziś kataplazma przygotowuje do wielu zabiegów kosmetycznych – zmiękcza naskórek lub rozszerza ujścia gruczołów łojowych, aby można było łatwiej pozbyć się zaskórników. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać dobroczynne właściwości ziół w swoim domowym SPA. Sprawdź, co warto wiedzieć o kataplazmie.


kataplazma-wlasciwosci-zastosowanie-w-kosmetyce
Pixabay.com

Polecane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
majeranek-na-kaszel-napar-herbata-syrop
Zdrowie
1 min.
Majeranek na kaszel – sposoby wykorzystania i działanie
30.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest kataplazma?
  2. Jakie właściwości ma kataplazma?
  3. Zastosowanie kataplazmy w kosmetyce
  4. Kataplazma ziołowa na skórę
  5. Kataplazma na włosy
  6. Kataplazma w medycynie naturalnej
  7. Jak przygotować kataplazmę w domu?

Co to jest kataplazma?

Słowo kataplazma pochodzi z języka greckiego (gr. katáplasma) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „plaster”. Jest to ciepły lub zimny okład, do którego przygotowania wykorzystuje się:

  • len,

  • rumianek,

  • żywokost,

  • rozmaryn,

  • szałwię,

  • macierzankę,

  • skrzyp,

  • pokrzywę,

  • kozieradkę,

  • nagietek,

  • lipę,

  • prawoślaz.

Oprócz roślin w woreczkach można zamknąć również płatki owsiane, otręby pszenne, a także kaszę, sól, owies czy rozgniecione ziemniaki. Wybór mieszanki zależy od problemu skórnego, kondycji włosów czy dolegliwości, której chcesz się pozbyć. Praktykę tę często stosowano dawniej – kataplazma była lekarstwem na stany zapalne (w szczególności ropne) i łagodziła dolegliwości bólowe związane m.in. z kolką nerkową, żółciową lub poparzeniami. Współczesna medycyna – ze względu na swój dynamiczny rozwój – przestała korzystać z takich metod leczenia na szerszą skalę. Dziś kataplazmę spotkasz przede wszystkim w gabinetach kosmetycznych, które wykorzystują naturalne metody upiększania, ale możesz też samodzielnie przygotować okłady i wykorzystać je jako element domowego SPA.

Jakie właściwości ma kataplazma?

Kataplazma działa przede wszystkim na skórę. Zmiękcza naskórek, natomiast śluz wytwarzany przez niektóre zioła powoduje, że na skórze wytwarza się tzw. okluzja. Jest to  powłoka, dzięki której woda zatrzymuje się w naskórku, a substancje aktywne zawarte w mieszance ziołowej mają szansę, aby przeniknąć do głębszych warstw skóry. 

Okłady ziołowe działają też:

  • antybakteryjnie,

  • ściągająco,

  • przeciwzapalnie,

  • nawilżająco,

  • pobudzająco i rozgrzewająco.

Kataplazma w zależności od zastosowanych ziół, ogranicza wydzielanie sebum, dbając przy tym o odpowiednie nawilżenie skóry. Dlatego doskonale sprawdzi się zarówno w pielęgnacji cery tłustej, jak i suchej skóry pod oczami.

Zastosowanie kataplazmy w kosmetyce

Kataplazma znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce jako naturalny sposób na skórę (twarz i inne części ciała), a także doskonała odżywka na włosy. 

Kataplazma ziołowa na skórę

Okłady z ziół można stosować na skórę twarzy, a także na inne części ciała. W gabinetach kosmetycznych kataplazma to etap przygotowawczy przed zabiegami takimi jak manualne oczyszczanie skóry twarzy. Okład zmiękcza skórę i sprawia, że staje się ona bardziej rozgrzana, plastyczna i podatna na efekty zabiegu. Dzięki wilgotnym i ciepłym okładom rozszerzają się ujścia gruczołów łojowych, co znacznie ułatwia ich oczyszczanie. 

Mieszanki dostosowane są do rodzajów skóry (suchej, tłustej, trądzikowej i z niedoskonałościami). Z dobroczynnych właściwości kataplazmy nie powinni natomiast korzystać posiadacze skóry bardzo wrażliwej oraz naczynkowej. Przeciwwskazaniem do nakładania ziołowych masek jest też atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz czyraki i inne poważne dermatozy, które muszą być pod kontrolą lekarza.

Pamiętaj, że niektóre zioła mogą wywoływać reakcję alergiczną, dlatego sprawdzaj, jak reaguje Twoja skóra. W razie potrzeby skorzystaj z porady dermatologa i wykonaj próby uczuleniowe.

  • Masz problem z pękającymi naczynkami i pajączkami? Sprawdź, na czym polega zamykanie naczynek!

Kataplazma na włosy

Ziołowe maski doskonale działają na włosy i skórę głowy. Odpowiednio dobrane mieszanki wspomagają nawilżenie włosów, wzmacniają cebulki, pobudzają do wzrostu i hamują ich wypadanie. Sprawdzą się tu zioła na włosy takie jak kozieradka czy pokrzywa. Ziołową papkę nakłada się bezpośrednio na skórę głowy bez użycia gazika lub woreczka, podobnie jak w przypadku kataplazmy na ciało. Pamiętaj, aby po zabiegu dokładnie spłukać włosy.

Kataplazma w medycynie naturalnej

Mimo że nowoczesna medycyna konwencjonalna nie korzysta już z kataplazmy, okłady ziołowe są wciąż częścią medycyny naturalnej. Polecane są w leczeniu stanów zapalnych skóry, przeziębienia, zapalenia zatok, dolegliwości bólowych dotyczących mięśni i stawów, brzucha, uszu oraz oczu. Stosuje się je w celu leczenia obrzęków i łagodzenia uciążliwych objawów kaszlu. Dla przykładu prawidłowo zastosowany okład z ziemniaków może rozrzedzać wydzielinę i działać wykrztuśnie. 

Jak przygotować kataplazmę w domu?

Aby przygotować kataplazmę w domu:

  • wybierz zioła, które są dostosowane do Twojego rodzaju skóry – suszone mieszanki znajdziesz w aptece;

  • mieszankę zalej niewielką ilością wrzątku; mieszaj i rozgniataj, aby uzyskać jednolitą masę;

  • otrzymaną papkę ułóż na gazie lub włóż do bawełnianego woreczka;

  • połóż na skórę twarzy lub inne partie ciała. 

Przed nałożeniem okładu skontroluj temperaturę kataplazmy. Nie powinna być zbyt wysoka. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia. Jeśli nie masz pewności, jaka mieszanka będzie odpowiednia dla Twojej skóry, skonsultuj się z dermatologiem online!

Źródła
  1. P. Machałek, Magia polskich ziół, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.
  2. A. Blackthorn, Botaniczne eliksiry, ziołowe napary, magiczne herbaty i ogniste trunki, Wydawnictwo Znak, Kraków 2021.
  3. S.H. Buhner, Antybiotyki ziołowe, Wydawnictwo Biały Wiatr, Rzeszów 2019.
  4. M. Krauze-Baranowska, Fitofarmaceutyki, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.