Keratyna – czym jest, jakie ma właściwości, jakie są jej rodzaje?
Jeśli Twoje włosy są łamliwe, niesforne, plączą się i elektryzują, przetestuj prostowanie keratyną. Sprawdź, jakie efekty daje taki zabieg i czy jest dla Ciebie. Dowiedz się więcej o keratynie!
Co to jest keratyna?
Keratyna jest podstawowym białkiem budulcowym włosów. Warunkuje wygląd włosa na całej jego długości. Odpowiada za kondycję włosa od nasady aż po końce. Stanowi bowiem element tworzący (wraz z innymi związkami organicznymi, takimi jak: aminokwasy i lipidy) tzw. łodygę włosa.
Niedobory keratyny możesz obserwować pod postacią różnorodnych zniszczeń włosów. Ubytki sprzyjają przede wszystkim podatności na złamania włosa, ale i szorstkości, puszeniu się czy elektryzowaniu. Ponadto włosy ubogie w keratynę mają tendencję do plątania się, są też niesforne i utrudniają modelowanie fryzury.
Keratyna stanowi budulec paznokci. Aby mieć zdrowe paznokcie, możesz również wykonywać na nich pewne zabiegi pielęgnacyjne.
Rodzaje keratyny
W zależności od źródła pochodzenia i funkcji keratyna występuje w różnych postaciach. Podział obejmuje m.in.:
keratynę włóknistą, tworzącą korę włosa;
keratynę amorficzną, scalającą strukturę włóknistą i łuski włosów, nadającą im elastyczność i gładkość.
Jeśli dotyczy Cię problem niesfornych i zniszczonych włosów, możesz zdecydować się na tzw. prostowanie keratyną. Włosy po keratynie lepiej się prezentują i ogólnie poprawia się ich kondycja od wewnątrz, ponieważ zabieg polega na głębokim wprowadzeniu w struktury włosa kompleksu składników o działaniu odżywczym za pomocą żelazka fryzjerskiego. W zależności od tego, jaki masz typ włosów i jaki efekt pragniesz osiągnąć, stosuje się różne rodzaje keratyny.
Alfa czy beta?
Niedobory możesz uzupełnić, wykonując np. prostowanie keratynowe. Keratyna do włosów zawiera w swoim składzie oprócz związków keratynowych dodatkowe substancje, umożliwiające osiągnięcie efektu pięknych i zdrowych włosów. Do najbardziej powszechnych należą:
keratyna alfa – oprócz gładkości pozwala uzyskać trwałe (do kilku miesięcy) wyprostowanie włosów, nawet falowanych. Dobroczynnie wpływa na odporność włosów i ich elastyczność;
keratyna beta – ma delikatniejsze działanie, prostowanie nią włosów jest mniej trwałe. Keratyna beta sprawdza się jednak jako zabieg pielęgnacyjny, ponieważ intensywnie odżywia włosy od wewnątrz i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Ze względu na dobroczynne właściwości keratyna do prostowania włosów stanowi składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, w tym: masek, szamponów i odżywek. Występuje w nich w postaci keratyny hydrolizowanej, pozyskiwanej z wełny owczej. Jest bezpieczna dla organizmu człowieka, wolna od szkodliwych związków, takich jak formaldehyd.
Kaszmirowa, brazylijska, czekoladowa i inne
W zależności od efektu, jaki pragniesz osiągnąć, ale i od typu włosów, jakie posiadasz, stosuje się różnorodne keratyny. Różnią się one składem i stężeniem substancji dodatkowych. Niektóre z nich polecane są włosom kręconym, bo podkreślają skręt, inne zaś mogą prostować fale lub nadawać intensywny połysk, a część odpowiada wszystkim rodzajom włosów, bo zapewnia silne odżywienie, ale bez efektu prostowania. Do najchętniej wybieranych keratyn do włosów należą m.in.:
keratyna brazylijska – sprawdza się do prostowania i wygładzania pasm na całej długości. Polega na wprowadzeniu keratyny we włosy za pomocą prostownicy generującej wysoką temperaturę. Zabieg trwa do kilku godzin, w zależności od tego, jak długie i gęste masz włosy. Keratyna brazylijska nie jest polecana wszystkim. Unikaj jej, jeśli masz włosy bardzo suche i zniszczone. Nie przejmuj się jednak – masz alternatywy. Rodzajów keratyny jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie;
keratyna kaszmirowa – intensywnie nawilża i regeneruje włosy bez potrzeby użycia żelazka fryzjerskiego. Możesz z niej korzystać bez względu na stan włosów. Keratyna kaszmirowa jest bezpieczna również dla pasm mocno przesuszonych i zniszczonych;
keratyna diamentowa – oprócz efektu odżywienia nadaje włosom wyjątkowy blask. Jest to możliwe za sprawą wzbogacenia keratyny o pyłek diamentowy. Połączone z włosem drobiny odbijają promienie światła pod różnym kątem;
keratyna winogronowa – to optymalne rozwiązanie dla każdego, zarówno na zniszczone włosy, jak i na niewymagające silnej regeneracji. Zawiera oprócz keratyny także zioła na włosy i olejki roślinne. Możesz się na nią zdecydować również wówczas, jeśli w przyszłości chcesz spróbować brazylijskiej keratyny.
Różne formy keratyny
Keratyna dostępna jest w różnych formach. Umożliwia to wygodną aplikację produktu i sprawne przeprowadzenie zabiegu. Najczęściej spotykane są:
keratyna w płynie – buteleczka z pipetą lub ampułki umożliwiają precyzyjne dozowanie. Krople emulsji możesz dodawać do szamponu, odżywek czy masek stosowanych do codziennej pielęgnacji włosów. Dzięki temu wzmocnisz działanie swoich kosmetyków;
keratyna w sprayu – umożliwia wygodne i sprawne aplikowanie. Aby cieszyć się pięknym wyglądem włosów i poprawić ich samopoczucie, wystarczy, że rozpylisz mgiełkę keratynową na całej długości włosów i wysuszysz głowę suszarką;
keratyna w szamponie – oprócz tego, że dokładnie oczyszcza skórę głowy i włosy, dostarcza im cennych związków odżywczych i ochronnych;
keratyna w maskach i odżywkach – najczęściej mają one formę kremową i są łatwe do stosowania. Aplikuje się je na umyte i wciąż wilgotne włosy oraz pozostawia się na określony czas bez spłukiwania. Keratynę w tej postaci najlepiej stosować 1–2 razy w tygodniu.
Keratyna może stanowić uzupełnienie domowej pielęgnacji włosów, bo gotowe zestawy do prostowania dostaniesz w drogeriach i aptekach. Zabieg jednak wykonuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu i przestrzegaj schematu postępowania, jaki zaleca producent. Na profesjonalne keratynowe prostowanie włosów umówisz się w większości salonów fryzjerskich.
- A. Kołomycew, Jak dbać o włosy, Helion, Gliwice 2014.
- A. Niedziałek, Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Buchmann, Warszawa 2021.
- N. Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, Blondhaircare 2020.
- M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2011, nr 1.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.