Przepuklina pooperacyjna – groźne powikłanie
Za przepuklinę pooperacyjną uważa się nieprawidłowe położenie w obrębie narządów wewnętrznych, objawiające się ich przemieszczeniem poza miejsce pierwotnej, fizjologicznej lokalizacji. Przy tym schorzeniu dochodzi do powstania wyczuwalnego pod skórą guza, któremu towarzyszą inne objawy.
Czym jest przepuklina pooperacyjna?
Przepuklina pooperacyjna to stan chorobowy spowodowany ubytkiem, który wytworzył się w miejscu nacięcia wykonanego w trakcie operacji lub zabiegu inwazyjnego. Wystąpienie takiej niebezpiecznej okoliczności jest spowodowane przemieszczeniem się narządów przez ścianę brzucha.
Objawy przepukliny pooperacyjnej
Objawy przepukliny pooperacyjnej mogą się różnić w zależności od tego, jaka operacja została przeprowadzona. W przypadku wystąpienia przepukliny w brzuchu można doświadczyć dolegliwości bólowych w tym miejscu. Natomiast w przypadku gdy dolegliwość obejmuje pachwiny, wówczas ból może występować podczas chodzenia. W przypadku uwięźnięcia przepukliny mamy do czynienia ze stanem zagrażającym życiu. Ogólnie osoba borykająca się z problemem przepukliny pooperacyjnej może doświadczać:
dziwnego odczucia pod skórą,
trudności w poruszaniu się i podnoszeniu przedmiotów,
bólu w miejscu operowanym.
Jeśli doświadczasz dolegliwości mogących sugerować przepuklinę pooperacyjną, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub chirurgiem.
Przeczytaj także: Jak wygląda przepuklina u dzieci? Rozpoznanie, leczenie
Przyczyny przepukliny pooperacyjnej
To, co przyczynia się do powstania przepukliny pooperacyjnej, to naturalny proces gojenia się organizmu, który obejmuje naprawę uszkodzonej tkanki przez wytworzenie tkanki bliznowatej. Proces bliznowacenia nierzadko prowadzi do wybrzuszenia lub uwypuklenia ściany brzucha. Najczęściej przyczyną powstawania przepukliny pooperacyjnej jest nadmierne rozciągnięcie osłabionej ściany brzucha po operacji. W wielu przypadkach jednak stan ten może nie zostać zauważony przez kilka tygodni, a nawet miesięcy po zabiegu. W niektórych przypadkach może się rozwinąć bezpośrednio po operacji lub w ciągu kilku dni. Pozostałe przyczyny powstawania przepukliny pooperacyjnej to:
otyłość lub nadwaga,
słabe mięśnie ściany brzucha,
uraz brzucha powstały podczas operacji,
osłabienie ściany brzucha w wyniku poprzednich operacji w obrębie brzucha,
przewlekłe zaparcia przy oddawaniu stolca,
słabe ukrwienie tkanek w obrębie brzucha.
Co zwiększa ryzyko powstania przepukliny pooperacyjnej?
Przepukliny to bardzo częsta przypadłość po przebytych operacjach lub zabiegach inwazyjnych. Do zwiększenia ryzyka rozwoju przepukliny możemy zaliczyć:
otyłość,
stosowanie używek (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu),
występowanie przewlekłych zaparć,
rodzinne skłonności do rozwoju przepuklin.
Przeczytaj także: Przepuklina udowa – wygląd, przyczyny, leczenie
Jak leczy się przepuklinę pooperacyjną?
Leczenie przepukliny pooperacyjnej zależy przede wszystkim od lokalizacji i wielkości. Większe przepukliny najczęściej wymagają przeprowadzenia operacji. W przypadku konieczności leczenia chirurgicznego naprawa takiej przepukliny polega na wykonaniu małego nacięcia przez lekarza przykładowo w pępku. Po nacięciu wykonuje on uważne zamknięcie ubytku, tak aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący efekt kosmetyczny. W sytuacji, gdy pacjent boryka się ze znacznie zwiększonym defektem, przed zamknięciem otworu w ścianie brzucha można zastosować protezę siatkową, aby ją wzmocnić. Taki zabieg przeprowadza się na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym.
Inne metody leczenia przepukliny pooperacyjnej to:
stosowanie paska okalającego brzuch i podtrzymującego go podczas wysiłku lub kaszlu,
operacja metodą laparoskopową.
Przepuklina pooperacyjna – powikłania
Wśród najczęstszych powikłań pooperacyjnych wyróżnia się właśnie przepuklinę. Występuje ona u około 10% osób poddanych operacji. Ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej jest wprost proporcjonalne do wzrostu rozmiaru rany pooperacyjnej.
Przepuklina pooperacyjna może wystąpić w różnych miejscach ciała. Może być wewnętrzna lub zewnętrzna. Wewnętrzna może wystąpić w dowolnym miejscu w jamie brzusznej i polega na przemieszczeniu się narządów z jednej jamy ciała do drugiej. Przepuklina zewnętrzna powstaje w miejscu zmniejszonego oporu w ścianie brzucha.
Aby uniknąć przepukliny pooperacyjnej, należy bezwzględnie zaprzestać wykonywania ciężkiej pracy fizycznej przez mniej więcej 1–2 miesiące po operacji.
Przeczytaj także: Przepuklina kresy białej – jak wygląda, jak ją leczyć?
- M. Korenkov, A. Paul, S Sauerland i in., Classification and surgical treatment of incisional hernia. Results of an experts’ meeting, „Langenbecks Arch. Surg.” 2001, nr 386, t.1, s. 65–73.
- B.K. Poulouse, J. Shelton, S. Philips i in., Epidemiology and cost of ventral hernia repair: making the case for hernia research, „Hernia” 2012, nr 16, s. 179–183.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.