account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć: rano, po południu czy wieczorem?

Marta Wielgosz30.05.2022Aktualizacja: 04.10.2022

Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo pożądana. Dzięki niej możesz poprawić kondycję, a także pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Jeśli decydujesz się na trening, pozostaje ci wybór godziny jego wykonania. Kiedy najlepiej ćwiczyć i na co wpływają poszczególne pory dnia?


kiedy-najlepiej-cwiczyc-o-jakiej-porzed-dnia
pexels

Polecane

twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
swieca-jak-wykonac-to-cwiczenie-krok-po-kroku
Fitness
2 min.
Świeca - jak wykonać to ćwiczenie krok po kroku?
29.10.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
Spis treści
  1. Od czego zależy, kiedy jest najlepsza pora na trening?
  2. O jakiej porze najlepiej ćwiczyć? Zalety porannego treningu
  3. Najlepsza pora na ćwiczenia: kto powinien ćwiczyć po południu?
  4. Kiedy najlepiej ćwiczyć? Korzyści z wieczornego treningu

Od czego zależy, kiedy jest najlepsza pora na trening?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej robić trening, ustal, o jakiej porze masz na to czas i energię. Wiele zależy więc od twojego planu dnia. W sytuacji, gdy bardzo późno kończysz pracę, możesz nie być w stanie wykonać wieczornych ćwiczeń. Nawet jeśli je zrobisz, twój organizm będzie jeszcze bardziej zmęczony i zestresowany. I odwrotnie – jeśli masz dużo obowiązków rano, trening o tej porze prawdopodobnie nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

W takiej sytuacji, zamiast rozważać, o której godzinie najlepiej ćwiczyć, po prostu rób to wtedy, kiedy faktycznie masz czas. Staraj się jednak wykonywać treningi zawsze mniej więcej o tej samej porze. Taki harmonogram nie tylko pozwala lepiej się zmotywować, lecz także przyzwyczaja ciało do wysiłku o konkretnych godzinach, co przynosi wymierne korzyści.

Jeśli jednak masz ten komfort, że bez problemu możesz sobie wybrać porę treningu, zastanów się, jakie są twoje cele. Kwestia tego, o jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć, zależy bowiem od tego, jaką aktywność podejmujesz i co chcesz osiągnąć.

O jakiej porze najlepiej ćwiczyć? Zalety porannego treningu

Kiedy najlepiej ćwiczyć – rano czy wieczorem? Wiele osób to zwolennicy porannych treningów. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim aktywność fizyczna o tej porze dodaje energii na cały dzień i poprawia nastrój za sprawą uwolnionych podczas treningu endorfin. Ponadto, rano metabolizm działa o wiele lepiej. Dzięki temu nie musisz martwić się nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Co więcej, za sprawą podwyższonego poziomu hormonów (głównie testosteronu), możesz ją doskonale redukować. Jeśli więc zastanawiasz się, o jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć, aby schudnąć, postaw na poranną aktywność. Warto wykonywać taki trening w godzinach 6.00–8.00. Dzięki temu proces przemiany materii będzie pobudzony jeszcze długo po jego zakończeniu. Pamiętaj jednak, że z porannej aktywności powinieneś zrezygnować, jeśli masz problemy z sercem.

Z samego rana w twoim organizmie jest też więcej kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Ma to zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony sprzyja to treningowi, który ma na celu rozbudowę masy mięśniowej. Te mięśnie, które uległy mikrouszkodzeniom podczas porannych ćwiczeń, bardziej zwiększają swoją objętość w trakcie regeneracji. Podwyższony kortyzol może także pozytywnie wpływać na proces odchudzania. Jego minusem jest jednak większy stres, który powoduje rozdrażnienie i problemy z koncentracją.

Kiedy decydujesz się na poranną aktywność, pojawia się też pytanie o to, kiedy najlepiej ćwiczyć – przed czy po jedzeniu? Chudnięciu sprzyja trening na czczo. To właśnie wtedy widoczny jest wpływ kortyzolu na zmniejszanie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego ćwiczenie bez śniadania oddziałuje na poziom insuliny, która również przyczynia się do redukcji. Pamiętaj jednak, aby w przypadku treningu na czczo postawić na wysiłek o umiarkowanej intensywności i czasie trwania. Zbyt mocna i długa aktywność może wpłynąć negatywnie na twoje samopoczucie. Nie wykonuj jej bez jedzenia także wtedy, gdy podczas ćwiczeń po prostu źle się czujesz. Taki wysiłek na czczo nie jest też polecany osobom bez doświadczenia treningowego.

Najlepsza pora na ćwiczenia: kto powinien ćwiczyć po południu?

Kiedy najlepiej ćwiczyć, jeśli zależy ci na wzmocnieniu ciała? W takiej sytuacji zalecane są wczesne godziny popołudniowe. Optymalnie powinieneś rozpocząć trening o 14.00. Możesz wtedy wykonywać rozmaite ćwiczenia wzmacniające oraz pozwalające rozbudować i wyrzeźbić mięśnie. O tej porze dnia ciało jest bowiem dobrze rozgrzane, co nie tylko zmniejsza ryzyko pojawienia się kontuzji, lecz także zwiększa efektywność treningu. Oprócz tego po południu mięśnie są najsilniejsze, co również pozytywnie wpływa na rezultaty aktywności fizycznej. Sprawia to, że możesz ćwiczyć intensywniej i dłużej niż rano. O tej porze postaw więc m.in. na ćwiczenia na mięśnie nóg, ramion, brzucha oraz pleców o charakterze siłowym.

Kiedy najlepiej ćwiczyć? Korzyści z wieczornego treningu

Rozważając, o jakiej porze najlepiej ćwiczyć, nie możesz zapominać o korzyściach, jakie płyną z wieczornych treningów. Właśnie wtedy zauważalny jest znaczący wzrost poziomu hormonu wzrostu w organizmie. Przynosi to wiele korzyści – pozytywnie oddziałuje na redukcję tkanki tłuszczowej i przyrost masy mięśniowej, a także poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu. Dzięki temu wieczorny trening jest niezwykle efektywny, bez względu na to, jakie są twoje cele. O tej porze dnia dobrze sprawdzą się więc m.in. ćwiczenia w ramach pilatesu, joga, interwały, ćwiczenia na siłowni dla kobiet i mężczyzn oraz w zasadzie każda inna aktywność.

Wieczór stanowi też dobrą odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej trenować, ponieważ wtedy ponownie aktywny jest metabolizm (nieco mniej niż rano, ale bardziej niż w ciągu dnia), a wytrzymałość organizmu wzrasta. Rośnie również temperatura ciała, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka odniesienia kontuzji.

Ponadto, wieczorny trening przynosi świetne odprężenie oraz pozwala pozbyć się negatywnych emocji i rozładować nagromadzony w ciągu dnia stres. Zapewnia to także spokojny sen, jeśli nie ćwiczysz bardzo intensywnie chwilę przed położeniem się do łóżka. Pamiętaj jednak, że wieczorem spalisz nieco mniej tkanki tłuszczowej. W momencie, w którym pójdziesz spać, twoja przemiana materii gwałtownie zwolni.

Źródła
  1. H. Chtourou, N. Souissi, The Effect of Training at a Specific Time of Day: A Review, „Journal of Strength and Conditioning Research” 2012, nr 26 (7).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.