Dlaczego warto wykonywać masaż głowy?
Istnieje wiele rodzajów masażu. Pomagają one zrelaksować się po trudnym dniu, zmniejszyć napięcie mięśni i dolegliwości bólowe. Masaż głowy nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale również hamuje wypadanie włosów, zmniejsza ból głowy czy napięcie karku. Poznaj jego inne właściwości.
Na czym polega masaż głowy?
Masaż głowy możesz wykonać na kilka sposobów. Nie ma jednej metody odpowiedniej dla wszystkich. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z masażem, najlepszym rozwiązaniem będzie uciskanie skóry głowy w odpowiedni sposób.
Masaż rozpocznij od czoła. Następnie kieruj się w stronę karku. Okolice uszu masuj okrężnymi ruchami.
Do masażu możesz wykorzystać suche dłonie, różnego rodzaju oleje do włosów lub wcierki. Możesz wykorzystać czas podczas mycia włosów. Nałóż szampon i wcieraj go dokładnie w skórę głowy.
Wykonuj masaż opuszkami palców, bez odrywania ich od skóry głowy. Ruchy powinny być płynne i delikatne. Jeśli masz długie paznokcie, możesz uszkodzić skórę, dlatego warto je wcześniej skrócić.
Na masaż przeznacz ok. 5 minut. Nie musisz go wykonywać codziennie, wystarczy kilka razy w tygodniu.
Do masażu głowy możesz również wykorzystać odpowiednie akcesoria. Sprawdzi się szczotka z wypustkami, ręczny masażer do głowy lub masażer elektroniczny.
Zalety masażu głowy
Skóra głowy jest mocno unerwiona. Delikatne dotykanie skóry głowy stymuluje mikrokrążenie, dotlenia skórę głowy, pobudza mieszki włosowe do wzrostu. Uciskanie ma również działanie prozdrowotne. Może niwelować migrenę, ból głowy, bóle zatok i zmniejszać stres.
Regularne stosowanie wcierek do włosów może zahamować wypadanie włosów, a także przyspieszyć wzrost nowych. Jest to bardzo dobra terapia uzupełniająca, jeśli zmagasz się z łysieniem. Nie rozwiąże ona całkowicie problemu, ale przyspieszy leczenie. Regularny ucisk pobudza cebulki, dzięki czemu odrastające włosy są mocniejsze.
Kilkuminutowy masaż kilka razy w tygodniu pomaga oczyścić skórę głowy, zmniejszając tym samym produkcję sebum. Dzięki temu włosy wolniej się przetłuszczają. Są również odbite u nasady i łatwiej się układają. Po takich zabiegach włosy są bardziej sprężyste, błyszczące i zdrowsze. Skóra głowy jest lepiej przygotowana do przyjęcia składników odżywczych zawartych w kosmetykach.
Masaż skóry głowy najlepiej wykonywać podczas wieczornej pielęgnacji. Niweluje bowiem napięcie i poprawia samopoczucie po ciężkim dniu. Jeśli wykorzystujesz do jego przeprowadzenia olejki, pamiętaj o umyciu włosów i skóry głowy. Zmywanie oleju może wymagać dwukrotnego mycia głowy.
Jeśli jednak odczuwasz stres przez cały czas, a do tego również masz problemy ze snem, tracisz na wadze i odczuwasz ciągłe zmęczenie, to skonsultuj się z lekarzem. Szybki dostęp do specjalisty ułatwia diagnozę. Korzystając z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Welbi nie czekasz w kolejce, a na wizytę umówisz się nawet tego samego dnia. Poznaj jeden z pakietów dostosowanych do Twoich potrzeb.
Techniki masażu głowy
Istnieje wiele technik masażu głowy, dlatego każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.
Masaż ajurwedyjski
Nazywany jest również masażem indyjskim. Obejmuje nie tylko głowę, ale również inne części ciała. Jego celem jest odżywienie i wzmocnienie włosów, a także odprężenie i zrelaksowanie ciała. Według ajurwedy w organizmie kumuluje się negatywna energia, której trzeba się pozbyć m.in. wykonując masaż. Jak zrobić to skutecznie? Należy uciskać punkty na głowie, twarzy, barkach, szyi i karku. Dla wzmocnienia efektu wykorzystuje się aromaterapię, która działa rozluźniająco, energizująco, kojąco i regenerująco.
Masaż Shiatsu
Ta wywodząca się z Japonii technika masażu nie jest jeszcze popularna w Europie. Polega na uciskaniu głowy samymi kciukami. Naciskane są punkty zwane szlakami energetycznymi. Masaż Shiatsu przypomina akupresurę bez igieł. Przynosi ulgę w silnych napięciach mięśniowych, w szczególności szyi i ramion.
Klasyczny masaż głowy
Najbardziej podstawową odmianą masażu głowy jest metoda klasyczna. Można go wykonać w wielu gabinetach odnowy biologicznej. Polega na delikatnym uciskaniu całej głowy. Najczęściej nie używa się do niego żadnych olejków ani naparów.
Warto wspomnieć, że od niedawna masaż głowy wykonują też fryzjerzy w swoich salonach. Do jego przeprowadzenia często wykorzystywane są różnego rodzaju odżywki do włosów.
Kiedy nie wykonywać masażu głowy?
Chociaż masaż głowy to świetny sposób ma relaks, nie każdy może go u siebie wykonywać. Jeśli Twoje włosy są w słabej kondycji, nadmiernie wypadają, powodując widoczne łysienie, zrezygnuj z tej metody. Odpuść go sobie również wtedy, gdy masz na głowie podrażnienia, uszkodzenia czy rany. W przypadku wzmożonej produkcji sebum sprawdź, czy dodatkowy ucisk głowy nie nasila tego problemu.
- A. Palejko, A.M. Pogorzała, W. Stryła, Medyczne aspekty masażu relaksacyjnego na podstawie doświadczeń własnych, Wydawnictwo WSEIT, „Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii” 2017, s. 157–169.
- D. Mucha, Wpływ masażu klasycznego całego ciała na tętno i ciśnienie krwi, Politechnika Radomska, Katedra Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego, Instytut Fizjoterapii, PPWSZ Nowy Targ 2007, s. 175–179.
- I. Kaczmarczyk–Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w Medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci, t. 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.