Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak rozpoznać i leczyć konflikt udowo-panewkowy?

Agata Oleszkiewicz27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Konflikt udowo-panewkowy bywa przyczyną choroby zwyrodnieniowej biodra, dlatego dobrze, aby już przy pierwszych objawach zgłosić się do lekarza. Diagnoza przewiduje głównie badania obrazowe, a leczenie wiele technik fizjoterapeutycznych. Sprawdź, po czym poznać to schorzenie i jak wygląda jego terapia!


konflikt-udowo-panewkowy-diagnoza-terapia
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest i na czym polega konflikt udowo-panewkowy?
  2. Jakie objawy daje konflikt udowo-panewkowy?
  3. Rozpoznanie konfliktu udowo-panewkowego
  4. Badania obrazowe na konflikt udowo-panewkowy
  5. Do jakiego lekarza się zgłosić?
  6. Konflikt udowo-panewkowy – leczenie

Co to jest i na czym polega konflikt udowo-panewkowy?

Konflikt udowo-panewkowy polega na tworzeniu się zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym. Najczęściej rozwija się jednostronnie, ale bywa też obustronny. Obrąbek stawowy, element stawu, który ulega zwykle największym uszkodzeniom w przebiegu schorzenia, dotyczy przede wszystkim osób w młodym wieku i do tego aktywnych fizycznie.

Na pojawienie się konfliktu udowo-panewkowego stawy biodrowe są narażone najbardziej w 3. i 4. dekadzie życia, a jeśli Twój organizm ma pewne predyspozycje (np. genetyczne, zdrowotne czy związane ze stylem życia), konflikt udowo-panewkowy może nawet pojawić się szybciej, bo już w 2. dekadzie życia. Młody wiek stanowi tu istotny czynnik, gdyż stawy biodrowe są wówczas silnie eksploatowane. Niebezpieczeństwo powstania konfliktu udowo-panewkowego prowokują przede wszystkim dyscypliny intensywnie angażujące do ruchu i przeciążające biodra, np. sporty związane z bieganiem, skakaniem czy narciarstwem.

Jakie objawy daje konflikt udowo-panewkowy?

Charakterystycznym i dominującym objawem konfliktu udowo-panewkowego jest ból stawu biodrowego. Jego intensywność bywa różna i nie zawsze taka sama u każdej osoby nim obciążonej, ale dolegliwość ta zwykle pojawia się stopniowo i wzmaga się w ciągu kolejnych kilku tygodni czy miesięcy (podobnie możesz odczuwać objawy osteoporozy po mikrozłamaniach).

Ból w przebiegu konfliktu udowo-panewkowego lokalizuje się w okolicy krętarza większego, czyli obszaru nogi, najbardziej wysuniętego w bok. Ból jest tym większy, w im większym zgięciu ustawiona jest noga, i dodatkowo zależy od rotacji wewnętrznej podczas ruchu (np. gdy noga znajduje się w lekkim przykucnięciu ze skierowaniem kolana na lewo). Również w pośladku powszechne jest odczuwanie bólu.

Ból, początkowo tępy i sporadyczny, staje się ciągły, dlatego wpływa na jakość chodzenia i ogólną aktywność w ciągu dnia. Możesz zauważyć z czasem trudności w czynnościach wymagających np. kucania, jak wsiadanie do samochodu czy na fotel, ale kłopotów może także przysporzyć Ci wchodzenie po schodach czy wstawanie z krzesła, zwłaszcza po dłuższym siedzeniu.

Objawy konfliktu udowo-panewkowego sprzyjają trudnościom w chodzeniu i zmianom pozycji. Czasem możesz odnosić wrażenie ciągnięcia za sobą nogi obciążonej zmianami zwyrodnieniowymi, co może także mieć wpływ na poczucie równowagi, a nawet sprzyjać upadkom.

Rozpoznanie konfliktu udowo-panewkowego

Lekarz dokonuje rozpoznania na podstawie wielu zebranych informacji. Jednym z pierwszych badań jest tzw. wywiad. Lekarz poprosi Cię o opisanie dolegliwości, przedstawienie historii choroby, okoliczności występowania objawów czy trybu życia, ponieważ konflikt tego typu nie ma przyczyn urazowych. Ze względu na to, że powoduje on objawy podobne do wielu innych schorzeń stawowych, należy go różnicować. W tym celu wykorzystuje się np. testy funkcjonalne.

Testy funkcjonalne lekarz może przeprowadzić w gabinecie bądź skierować Cię do fizjoterapeuty. Istnieje kilka testów, które pozwalają potwierdzić konflikt udowo-panewkowy, w tym np.:

  • test zderzenia przedniego – w leżeniu na plecach osoba badająca zgina Twój staw kolanowy do 90° i rotuje go do wewnątrz, a następnie wykonuje przywiedzenie. Jest to najbardziej czuły i dokładny test funkcjonalny na konflikt udowo-panewkowy. Wynik jest dodatni, jeśli ruch wywołuje ból;

  • test Drehmanna – osoba badająca poleca Ci położyć się na plecach i umieścić stopę badanej nogi na przeciwnym kolanie, po czym wywiera nacisk na kolano nogi badanej. Wynik jest dodatni, jeśli nacisk wywołuje ból;

  • test zderzenia tylnego – to badanie, które polega na położeniu się na plecach na brzegu kozetki od strony nogi badanej i wykonaniu przez osobę badającą odwiedzenia tej nogi i rotacji zewnętrznej. Wynik jest dodatni, jeśli ruch wywołuje ból.

Jednym z podstawowych badań jest też ocena asymetrii kończyn dolnych. Wystarczy, że położysz się na plecach, a osoba badająca dokona pomiarów. Jeśli biodro ma konflikt udowo-panewkowy, można zaobserwować skrócenie i nadmierną rotację nogi nim obciążonej.

Pamiętaj przy tym, że testy funkcjonalne nie są wystarczające do potwierdzenia konfliktu udowo-panewkowego. Dopełniające są badania obrazowe, które muszą korelować z odczuwanymi przez Ciebie objawami.

Badania obrazowe na konflikt udowo-panewkowy

Jednym z ważnych badań jest zdjęcie rentgenowskie (RTG). Dzięki niemu można ocenić kąty pomiędzy liniami elementów osi kości udowej względem umiejscowienia jej w panewce stawu biodrowego. Normy ich wartości różnią się ze względu na płeć. Dla kobiet jest ona zwykle większa niż dla mężczyzn.

Istotnych informacji dostarcza rezonans magnetyczny (MRI). Nie tylko pokazuje on, że konflikt udowo-panewkowy zaistniał, ale pozwala ocenić skalę zmian zwyrodnieniowych i ich dokładną lokalizację. Nierzadko to badanie przeprowadza się z tzw. kontrastem dla lepszego zobrazowania chrząstek stawowych i ustawienia ich oraz innych elementów w stawie. Rezonans wspólnie z innymi badaniami pozwala także zaobserwować wiele innych niekorzystnych zmian postępujących w kościach, np. zwapnienie kości.

Tomografia komputerowa (TK) może być badaniem uzupełniającym. Dostarcza dodatkowych informacji na temat położenia przestrzennego panewki stawu biodrowego.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Leczenie konfliktu udowo-panewkowego może prowadzić ortopeda (lekarz, do którego należy zgłosić się z objawami złamania i innymi urazami oraz różnorodnymi kłopotami z układem ruchu).

Jeśli obserwujesz u siebie objawy, które mogą mieć związek z konfliktem udowo-panewkowym, nie zwlekaj – skonsultuj się z lekarzem! A jeśli nie lubisz czekać w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ortopeda),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Zamów ofertę na Welbi, żeby poznać szczegóły polisy. Nie czekaj! Z usług w ramach wybranego pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu składki.

Konflikt udowo-panewkowy – leczenie

Terapia konfliktu udowo-panewkowego obejmuje wiele technik. Podstawową jest postępowanie nieoperacyjne. Rehabilitacja konfliktu udowo-panewkowego rozpoczyna się od modyfikacji aktywności życiowej, ze szczególnym ograniczeniem ruchów sprzyjających postępowi zmian zwyrodnieniowych. Rezygnacja ze sportu często nie jest jednak do zaakceptowania dla młodych osób, dlatego uzupełnieniem leczenia w trakcie fizjoterapii oraz w okresach zaostrzenia objawów jest farmakoterapia przeciwzapalna. Wspierająco możesz stosować witaminy na kości i inne uzupełniające suplementy, ale to ustal dokładnie ze swoim lekarzem.

Ćwiczenia na konflikt udowo-panewkowy są dobierane indywidualnie. Zwykle ich realizacja jest wskazana po ustąpieniu ostrych dolegliwości bólowych.

Operację konfliktu udowo-panewkowego proponuje się sportowcom o znacznym postępie zmian i z uciążliwymi dolegliwościami. Jej istotą jest usunięcie uszkodzonych części obrąbka stawowego bądź chrząstki stawowej i wykonanie czynności naprawczych.

Źródła
  1. J. Czubak i in., Nowe poglądy na temat pochodzenia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego związanej z konfliktem udowo-panewkowym, „Ortopedia” 2010, nr 6.
  2. M. Mielnik i in., Konflikt udowo-panewkowy jako przyczyna dolegliwości bólowych stawu biodrowego u młodych dorosłych pacjentów. Sposoby diagnozowania i leczenia z zastosowaniem technik artroskopowych, „Chirurgia Polska” 2015, nr 17.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.