Krezka to nie tylko błona, ale przede wszystkim organ wewnętrzny!
Sądzisz, że wszystkie organy ludzkiego ciała są znane i tylko poszerza się wiedza na temat ich funkcji? W takim razie sporym zaskoczeniem będzie dla Ciebie, że dopiero kilka lat temu pojawił się w atlasach anatomicznych nowy organ – krezka. Dotychczas sądzono, że to po prostu błona, która osłania organy wewnętrzne i niejako je od siebie oddziela. Tymczasem okazuje się, że krezka ma jednolitą strukturę, a więc jest organem. Na poznanie jej wszystkich funkcji przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Czym jest krezka?
Mianem trzewia określało się niegdyś wnętrzności ludzkiego ciała. Stąd też jama otrzewnowa jest terminem odnoszącym się do przestrzeni między błonami, nazywanymi otrzewną ścienną i otrzewną trzewną (będącą kontynuacją tej ściennej). Innymi słowy – jama otrzewnowa znajduje się między błoną wyścielającą od wewnątrz jamę brzuszną oraz błoną otaczającą narządy wewnętrzne.
Jednym z ważnych elementów jamy otrzewnowej (obok otrzewnej ściennej, otrzewnej trzewnej, płynu surowiczego oraz narządów wewnątrzotrzewnowych) jest krezka. Stanowi jednolitą całość, dlatego od niedawna nazywana jest organem wewnętrznym, a nie tylko częścią jamy otrzewnowej.
Krezka ma postać wypustek z dwóch warstw otrzewnej trzewnej (tej samej, która pokrywa narządy wewnętrzne w jamie brzusznej). Wypustki owe wyraźnie oddzielają się od ściany jamy brzusznej i otaczają niektóre z organów. Niejako zawieszone są na nich jelita.
Jakie są funkcje krezki?
Krezka pełni przede wszystkim funkcję podtrzymującą. To na jej wypustkach niejako zawieszone są jelita. Do tego stabilizuje niektóre organy wewnętrzne i niczym rusztowanie przytwierdza je do ścian jamy otrzewnowej.
Z pewnością nie jest to jedyna funkcja krezki. Na poznanie jej roli przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wszak dopiero niedawno uznano ją za organ i jako taki stała się obiektem szczególnego zainteresowania badaczy.
Tętnice krezkowe – jaka jest ich rola?
Dolna i górna tętnica krezkowa to ważne odgałęzienie aorty w jamie brzusznej. Ich rolą jest zaopatrywanie jelit w krew. Gdy więc dojdzie to zatoru krezki jelita, powstaje niedokrwienie, a w skrajnych przypadkach – nawet martwica. Nie jest to jednak to samo zaburzenie, co niedrożność jelit.
Zator krezki rodzi poważniejsze konsekwencje w razie nieudzielenia pomocy medycznej. W tym wypadku bowiem zawartość jelitowa może rozlać się po jamie otrzewnowej, co skutkuje natychmiastowym rozwojem stanu zapalnego i zagraża bezpośrednio nie tylko zdrowiu, ale już i życiu.
Węzły chłonne krezki – za co odpowiadają?
W krezce poza naczyniami krwionośnymi znajdują się też naczynia limfatyczne. Ich zadaniem jest zaopatrywanie jelit w chłonkę. Natomiast węzły chłonne jako element układu limfatycznego filtrują limfę z kosmków jelitowych.
Ich powiększenie, potwierdzone badaniem USG, najczęściej wiąże się z bólami brzucha oraz z gorączką i jest spowodowane patologiami, takimi jak:
zapalenie wyrostka robaczkowego,
zapalenie trzustki,
wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
infekcje wirusowe (np. wirusowe zapalenie wątroby i powiększenie organu).
Dolegliwości w obrębie jamy brzusznej mogą wynikać ze schorzeń wielu organów. Sygnałami alarmowymi są: silny ból brzucha, gorączka, nudności i wymioty. Wymagają one konsultacji ze specjalistą i wdrożenia odpowiednich metod terapeutycznych. Zyskaj dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, która da Ci możliwość skorzystania z usług medycznych bez czekania w długich kolejkach. Kup jeden z trzech pakietów Polisy Zdrowie Welbi, żeby mieć możliwość:
skonsultowania się z lekarzem rodzinnym, internistą lub pediatrą w 24 godziny,
konsultacji ze specjalistą (w tym z gastroenterologiem, chirurgiem naczyniowym) bez skierowania, w ciągu przeważnie 3 dni roboczych od momentu umówienia wizyty,
wykonania badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z obszernej listy, np. USG jamy brzusznej, morfologii, badania kału czy gastroskopii (lista badań dostępnych w poszczególnych pakietach znajduje się w Katalogu Świadczeń),
wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD.
Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak zmieniają się funkcje krezki wraz z rozwojem człowieka
Już w czwartym tygodniu ciąży u płodu rozwija się jelito pierwotne i już na tym etapie jest ono podtrzymywane przez krezkę. Gdy płód rośnie – wydłuża się i poszerza jelito pierwotne. Aby zmieściło się ono w jamie brzusznej, zaczyna przybierać zwojową formę (tworzy pętle). W pewnym momencie przez ruchy jelit część elementów układu pokarmowego przesuwa się w głąb jamy brzusznej i zrasta z otrzewną ścienną. Na tym etapie te części układu pokarmowego zyskują położenie pozaotrzewnowe i tracą krezkę. Są to:
dwunastnica,
okrężnica wstępująca i zstępująca,
odbytnica.
Te części układu pokarmowego, które pozostają w jamie otrzewnowej i nie zrastają się z otrzewną ścienną, nadal zachowują swoją krezkę. Są to:
żołądek,
jelito czcze,
jelito kręte,
okrężnica poprzeczna,
okrężnica esowata.
Jakie są części krezki?
Mimo że krezka jest jednolitą całością, to tak jak w przypadku każdego innego organu można wyróżnić jej części. Podstawowy podział uwzględnia struktury wewnątrz jamy otrzewnowej:
sieć mniejsza jest częścią podtrzymującą żołądek,
krezka jelita cienkiego jest częścią podtrzymującą jelito czcze i jelito kręte,
krezka okrężnicy poprzecznej jest częścią podtrzymującą okrężnicę poprzeczną,
krezka okrężnicy esowatej jest częścią podtrzymującą okrężnicę esowatą.
- J. Hansen, Anatomia Nettera do kolorowania, Edra Urban&Partner, Wrocław 2021.
- M. Biernacki, K. Wroński i in., Trudności diagnostyczne pseudotorbieli krezki okrężnicy esowatej imitujące guz jelita grubego – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, „Nowa Medycyna” 2016, nr 2, s. 49–53.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.