Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy krztuśca? W jaki sposób można je łagodzić?

Olga Dąbskalek. Agnieszka Widera30.10.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Objawy krztuśca stanowią przede wszystkim nawracające napady uporczywego kaszlu, niekiedy z bezdechem i zaburzeniami oddechowymi. W zależności od intensywności objawy kokluszu podzielono na trzy fazy: kataralną, napadową, zdrowienia. Choroba jest najniebezpieczniejsza dla małych dzieci.


krztusiec-koklusz-jakie-sa-objawy-choroby
pexels.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest krztusiec?
  2. W jaki sposób objawia się krztusiec?
  3. Jakie mogą być konsekwencje kokluszu?
  4. Jak można łagodzić objawy krztuśca?

Czym jest krztusiec?

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego. Za jej powstanie odpowiada Gram-ujemna bakteria - pałeczka krztuśca. Bakteria produkuje toksynę krztuścową, która prowadzi do obumierania nabłonka wyścielającego drogi oddechowe, w tym zwłaszcza w obrębie górnych dróg oddechowych. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia produkcji śluzu, który staje się gęsty i lepki, oraz do nasilenia odruchu kaszlowego.

Zakazić się możesz na skutek inhalacji „zakaźnego aerozolu”. Krztusiec szerzy się głównie drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt. Rezerwuarem choroby są chorzy ludzie. Czas wylęgania się krztuśca wynosi z reguły 1-2 tygodnie, lecz może zająć i 20 dni. Okres zakaźności to kilka dni przed wystąpieniem kaszlu i do 3 tygodni po pojawieniu się go. Przechorowanie krztuśca zapewnia długotrwałą odporność organizmu, niemniej możliwe jest ponowne zachorowanie.

Choroba dawniej określana była potocznie kokluszem. Dzięki wprowadzeniu do obowiązkowego kalendarza szczepień szczepionki przeciwko krztuścowi znacznie spadła zachorowalność na nią. W Polsce szczepienia przeciw krztuścowi podawane są jednocześnie ze szczepionką na tężec i błonicę. Stosuje się do tego szczepionki skojarzone Di-Per-Te.

W jaki sposób objawia się krztusiec?

Na obraz kliniczny krztuśca składają się trzy następujące po sobie fazy choroby. Oto jakie objawy ma krztusiec na poszczególnym etapie:

  • I faza choroby, nazywana również fazą kataralną - trwa średnio 2 tygodnie. W jej przebiegu obserwuje się znaczne osłabienie organizmu. Rozwija się nieżyt dróg oddechowych - pojawiają się: suchy kaszel, podwyższona temperatura ciała, katar, ból gardła, gorszy apetyt, rozdrażnienie, zmęczenie oraz zapalenie spojówek. W pierwszej fazie choroby objawy krztuśca są podobne do symptomów przeziębienia, co stanowi spore problemy diagnostyczne;

  • II faza choroby, nazywana również fazą napadowego kaszlu - trwa średnio 10 tygodni. Charakterystyczne objawy krztuśca na tym etapie stanowią napadowy kaszel, który z suchego zmienia się w produktywny. Pierwsze napady kaszlu występują głównie nocą. Atakom kaszlu towarzyszą bezdech i tzw. krztuścowe pianie. Po napadzie pobiera się głęboki wdech, który przypomina pianie, a odpowiada za to gwałtowny przepływu powietrza przez zwężoną krtań. Podczas ataku dochodzi nierzadko do zasinienia lub zaczerwienienia twarzy, pojawiają się wybroczyny na twarzy i wylewy do spojówek. W czasie trwania napadu mogą wystąpić wymioty, mimowolne oddanie moczu lub stolca. Pod koniec ataku zazwyczaj odkrztusza się gęstą plwocinę. Objawy krztuśca u dzieci na tym etapie mogą stanowić wyłącznie drgawki uogólnione i bezdechy, wywołane wpływem różnych bodźców słuchowych, świetlnych lub dotykowych;

  • III faza choroby, nazywana również fazą zdrowienia - trwa co najmniej 2 tygodnie, nawet do 4 miesięcy. W tym czasie obserwujemy stopniowe łagodzenie intensywności kaszlu, ale na skutek dodatkowych infekcji czy nadmiernego wysiłku fizycznego może pojawić się ponowne okresowe nasilenie objawów krztuśca.

Polecamy

choroby-zakazne-dzieci-i-doroslych-kto-je-leczy
Telemedycyna

Choroby zakaźne dzieci i dorosłych – do jakiego specjalisty się udać?

Choroby zakaźne to grupa schorzeń wywoływanych przez różne czynniki: toksyny (np. jad kiełbasiany), pasożyty (np. kleszcze), drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby) oraz inne biologiczne czynniki chorobotwórcze. Pewnie kojarzą Ci się z odległymi zakątkami świata i egzotycznymi wakacjami, jednak choroby zakaźne to również doskonale znane w Polsce jednostki chorobowe takie jak grypa, odra czy ospa wietrzna.

Redakcja30.08.2021

Jakie mogą być konsekwencje kokluszu?

Nie tylko objawy kokluszu stanowią zagrożenie dla organizmu. Choroba wiąże się z ryzykiem powikłań. W największym stopniu narażone są na nie niemowlęta do 6. miesiąca życia. Powikłania rozwinąć się mogą w obrębie:

  • układu oddechowego, m.in.:

    • zapalenie płuc;

    • odma opłucnowa - to stan, w którym do jamy opłucnej dostaje się powietrze, podczas gdy w normalnych warunkach nie powinno go tam być. Dochodzi do niego w wyniku uszkodzenia miąższu płucnego. Objawia się m.in. kłującym bólem w klatce piersiowej, suchym kaszlem, dusznością;

    • niedodma - to zaburzenie polegające na zlepianiu się ścian pęcherzyków płucnych, do czego prowadzi niedobór powietrza;

  • układu nerwowego, m.in.:

    • krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego;

    • napady drgawkowe;

    • encefalopatia, czyli uszkodzenie mózgowia z niedotlenienia.

Powikłania kokluszu mogą być wynikiem nadmiernego wysiłku podczas kaszlu. Zalicza się do nich m.in.: urazy mięśniowo-szkieletowe, przepukliny brzuszne i pachwinowe, wylewy spojówkowe, wypadanie odbytnicy.

Jak można łagodzić objawy krztuśca?

Objawy kokluszu mogą być łagodzone na kilka sposobów. Po pierwsze stosuje się leczenie objawowe, które obejmuje zwłaszcza nawadnianie, właściwe odżywianie, przyjmowanie leków rozrzedzających i ułatwiających odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych, zapewnienie stałego dostępu świeżego powietrza (wietrzenie pomieszczeń, nawilżanie powietrza).

Po drugie istotne jest leczenie przyczynowe. Leczenie farmakologiczne opiera się na antybiotykoterapii. Zastosowanie znajdują z reguły: azytromycyna, klarytromycyna, kotrimoksazol. Przy ciężkim przebiegu choroby konieczna okazuje się często wentylacja mechaniczna i pobyt w szpitalu. Hospitalizacji wymagają najczęściej najmłodsi chorzy. Przebieg choroby jest szczególnie ciężki u dzieci do 6. miesiąca życia. W tym okresie ryzyko powikłań i zgonu jest najwyższe.

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące dolegliwości ze strony dróg oddechowych, nie zwlekaj. Niezwłocznie udaj się z nim do pediatry. Lekarz – w zależności od wstępnej diagnozy – skieruje Was do odpowiedniego specjalisty lub samodzielnie zaplanuje leczenie dziecka. 

Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do pediatry, rozważ zakup Polisy Zdrowia Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę zamówisz na Welbi. Jeśli podpiszesz umowę i opłacisz składkę, to już od 69 zł miesięcznie będziesz mieć możliwość umówienia dziecka na wizytę w gabinecie lub skorzystania z e-konsultacji z pediatrą, lekarzem rodzinnym, internistą oraz e-konsultacji z 14 innymi specjalistami. Na wizytę u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej będziesz czekać maksymalnie 1 dzień, a ze specjalistami skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych. W ramach wybranego pakietu otrzymasz też dostęp do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych z listy przygotowanej przez ubezpieczyciela.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
  1. A. Bednarek, Szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych u dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018, s. 120.
  2. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2013, s. 2227–2228.
  3. K. Rosłonkiewicz–Wiechowska, Krztusiec – stara choroba i nowe metody zapobiegania, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2017, t. 11, nr 3, s. 107–113.
  4. E. Szczeklik, A. Szczeklik, Diagnostyka chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1979, s. 123–124.
  5. F. Versteegh, J. Schellekens, A. Fleer, J. Roord, Pertussis: a concise historical review including diagnosis, incidence, clinical manifestations and the role of treatment and vaccination in management, „Reviews in Medical Microbiology” 2005, t. 16, nr 3, s. 79–89.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.