Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Kształt brzucha w ciąży – jak się zmienia i czy wpływa na płeć dziecka?

Olga Dąbska19.01.2023Aktualizacja: 25.06.2023

Rosnący brzuch to najbardziej charakterystyczny objaw ciążowy Kształt brzucha ulega zmianom w zależności od ułożenia się dziecka czy etapu zaawansowania ciąży. Na temat kształtu brzucha w ciąży powstało wiele mitów. Jednym z bardziej znanych jest rozpoznawanie płci dziecka po tym, jak wygląda brzuch mamy. Dowiedz się więcej na temat kształtu brzucha w ciąży i czynników go determinujących.


ksztalt-brzucha-w-ciazy-od-czego-zalezy
pixabay.com

Polecane

bole-kosci-w-ciazy-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Przyczyny i objawy bólu kości w ciąży
10.05.2022
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
piersi-w-ciazy-jak-sie-zmieniaja-jak-wygladaja
Zdrowie
1 min.
Piersi w ciąży - jak się zmieniają? Jak wyglądają?
31.10.2021
Spis treści
  1. Co mówi kształt brzucha w ciąży? Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka
  2. Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?
  3. Kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka
  4. Kiedy zmienia się kształt brzucha w ciąży przed porodem?

Co mówi kształt brzucha w ciąży? Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka

Nierzadko, czy to w sieci, czy w bezpośrednich rozmowach, spotkać można się z informacjami na temat zależności kształtu ciążowego brzucha od płci dziecka. Rzekomo spiczasty kształt i niskie położenie brzucha zwiastuje chłopca. Co więcej, ciężarna, która urodzi syna, ma nieznaczne rozszerzenie talii i boków. Z kolei duże i rozlane brzuchy, ale i znaczne zaokrąglenie na twarzy, duży wzrost wagi w ciąży i problemy ze skórą, oznaczają, że urodzi się dziewczynka. Nic bardziej mylnego. To, jak wygląda brzuch w ciąży, w żaden sposób nie wpływa na płeć dziecka. Tego, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, dowiedzieć się można wyłącznie na podstawie badania ultrasonograficznego.

Mimo że płeć dziecka ustalona jest po zapłodnieniu, to można ją poznać na znacznie późniejszym etapie ciąży. Doświadczeni specjaliści są w stanie zidentyfikować płeć dziecka podczas badania USG w 12. tygodniu ciąży. Konieczne jest wykonanie wówczas badania w projekcji strzałkowej. Płeć potwierdza się z reguły w 18.–22. tygodniu ciąży. Chodź i to badanie nie zawsze daje 100% pewności. Możliwe, że słyszałaś o sytuacji, gdy podczas porodu okazało się, że płeć dziecka jest inna, niż przewidywano w badaniach USG. Błędy w rozpoznawaniu mogą wynikać m.in. z położenia dziecka, umiejscowienia pępowiny, umiejętności lekarza czy jakości sprzętu.

Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?

Nie ma jednego powszechnie przyjętego kanonu, jeśli chodzi o wygląd brzucha kobiet w ciąży. Jest to sprawa bardzo indywidualna, na którą wpływa wiele czynników. Kształt brzucha zależy przede wszystkim od budowy ciała sprzed ciąży. Zauważono, że szczupłe kobiety mają tendencję do spiczastego i stosunkowo niewielkiego brzucha ciążowego. Na początku ciąży niekiedy trudno zauważyć, że spodziewają się dziecka. W przypadku kobiet o nieco wydajniejszych kształtach brzuch w ciąży jest bardziej wydatny i zaokrąglony. Naturalnie będzie on większy w przypadku ciąży mnogiej. Warto też wspomnieć, że te panie są w nieco większym stopniu narażone na rozstępy w ciąży. Aby im zapobiec, każda przyszła mam powinna stosować odpowiednie preparaty o działaniu przeciwrozstępowym. 

Kolejnymi czynnikami wpływającymi na wygląd ciążowego brzucha są wielkość dziecka i ilość wód płodowych. Oczywiste jest, że sporych rozmiarów dziecko spowoduje, że przyszła mama będzie miała duży ciążowy brzuch. Podobnie jest z wodami płodowymi. Nawet jeśli dziecko jest drobne, ale otacza je spora ilość wód płodowych, to kobieta będzie miała okrągły brzuch. Ilość wód płodowych zależy w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych. Szacuje się, że pod koniec 3. miesiąca ciąży ich ilość wynosi około 100 ml. Natomiast na przełomie 8. i 9. miesiąca objętość wód płodowych może sięgać 1,5 l.

Kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka

Kształt brzucha w ciąży w dużym stopniu determinowany jest sposobem położenia dziecka. Położenie płodu to inaczej stosunek jego osi długiej do osi długiej macicy mamy. Wymienić można trzy główne pozycje, jakie przyjmuje dziecko w brzuchu mamy. Są to pozycje:

  • poprzeczna – położenie płodu, w którym długa oś płodu przebiega pod kątem prostym w stosunku do długiej osi matki,

  • skośna – położenie płodu, w którym długa oś płodu przebiega pod kątem skośnym w stosunku do długiej osi matki,

  • prosta – położenie fizjologiczne, w którym główka dziecka znajduje się we wchodzie miednicy mamy.

W przypadku pozycji poprzecznej i skośnej kształt brzucha w ciąży jest szeroki i okrągły. Kiedy dziecko przyjęło położenie proste, brzuch kobiety jest nieco mniejszy, bardziej podłużny i mniej okrągły.

Podkreślić trzeba, że położenie dziecka w brzuchu mamy nie jest stałe. Zazwyczaj między 34. a 36. tygodniem płód przestaje się przemieszczać i przyjmuje pozycję do porodu. Na ogół jest to ułożenie głową w dół, które uważa się za optymalne, jeśli chodzi o przebieg porodu. Inaczej nazywa się je ułożeniem podłużnym główkowym bądź potylicowym. Ułożenie do porodu i schodzenie główki przyszłe mamy zauważają zazwyczaj pod postacią obniżania się brzucha.

Nie tylko samo położenie płodu, ale i jego ruchy wpływają na wygląd ciążowego brzucha. Pierwsze ruchy dziecka kobieta odczuwa około 16.-20. tygodnia ciąży. Początkowo są one delikatne i porównywane do uczucia przelewania, bulgotania czy charakterystycznych „bąbelków”. Wraz z przybieraniem dziecka na masie stają się bardziej intensywne i mogą wpływać na chwilowy kształt brzucha ciężarnej. Na skutek ruchów dziecka może on ulec chwilowemu wybrzuszeniu lub spłaszczeniu w niektórych miejscach.

Kiedy zmienia się kształt brzucha w ciąży przed porodem?

Już od drugiego trymestru kobieta może zauważać niekiedy twardy brzuch w ciąży. Oznacza on, że ciało przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Delikatne twardnienie jest objawem skurczów Braxtona-Hicksa. W odróżnieniu od skurczów porodowych są one znacznie mniej bolesne i nieregularne. Porównać je można bardziej do skurczów menstruacyjnych. Organizm w ten sposób trenuje przed porodem. Skurcze porodowe powinny pojawić się po 38. tygodniu ciąży. Odczuwalne są jako rozległe bóle w okolicy krzyżowej, lędźwiowej i w podbrzuszu.

Zupełnie naturalna nawet na miesiąc przed porodem jest zmiana kształtu brzucha. W ten sposób organizm również przygotowuje się do akcji porodowej. Kiedy dziecko układa się już do wyjścia na świat, główne wybrzuszenie obserwowane jest w dolnych partiach brzucha mamy. Kobieta może odczuwać w związku z tym większe niż dotychczas parcie na pęcherz moczowy i uczucie rozpierania w kroczu. U wieloródek i kobiet w ciąży mnogiej nie zawsze dochodzi do obniżenia brzucha przed porodem.

Źródła
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2020.
  2. D. Sieroń, M.N. Opiłka, A. Sulewski, Ginekologia i położnictwo, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.