Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Kwasy na przebarwienia - który warto wybrać?

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Kwasy doskonale radzą sobie z przebarwieniami na skórze, które powstały w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, zmian hormonalnych czy starzenia się. Potrafią poradzić sobie z bliznami potrądzikowymi i płytkimi zmarszczkami. Sprawdź, jakie są rodzaje kwasów i które najlepiej działają na problemy skórne.


kwas-na-przebarwienia-jaki-jest-najlepszy
pexels.com

Polecane

grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
  1. Kwas azelainowy na przebarwienia
  2. Kwas glikolowy i mlekowy
  3. Kwas kojowy do usuwania przebarwień
  4. Inne rodzaje kwasów

Kwas azelainowy na przebarwienia

Kwas azelainowy występuje w pszenicy, jęczmieniu i jest wytwarzany przez drożdżaki o nazwie Malassezia furfur, które są częścią flory bakteryjnej skóry. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego często stosowany jest w leczeniu trądziku. Zmniejsza ryzyko infekcji skórnych i hamuje powstawanie blizn. Niweluje nadmierne wytwarzanie sebum, oczyszcza pory, redukuje zaskórniki i ściąga skórę. Kwas azelainowy jest szczególnie polecany w walce z przebarwieniami: hamuje działanie melaniny, dlatego skutecznie rozjaśnia cerę. Wyrównuje koloryt skóry i zapobiega powstawaniu nowych plam. Kwas azelainowy jest bardzo delikatny w działaniu - nie wywołuje podrażnień i reakcji fotoalergicznych. Idealnie sprawdzi się w trakcie pielęgnacji skóry po opalaniu, przyspieszając regenerację naskórka. Niemniej podczas stosowania kuracji należy smarować skórę kremem z wysokim filtrem UVA i UVB. Kwas azelainowy jest polecany osobom ze skórą atopową, rumieniem i trądzikiem różowatym. Nie podrażnia i skutecznie wycisza wszelkie stany zapalne i bakteryjne. Może być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące, szczególnie że w tym okresie mogą pojawiać się trądzik lub melasma ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Zanim jednak kupisz kosmetyk z kwasem azelainowym lub zdecydujesz się na zabieg, warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Kwas glikolowy i mlekowy

Kwas glikolowy należy do grupy kwasów AHA i jest najczęściej używanym kwasem w kosmetyce. Wytwarza się go z trzciny cukrowej poddanej fermentacji lub z jabłek, winogron i agrestu. Jest najbardziej aktywny - bardzo łatwo i głęboko wnika w skórę, działa złuszczająco i nawilżająco. Kwas glikolowy jest dosyć dobrze tolerowany przez skórę i nie powoduje alergii, ale w wysokim stężeniu (używanym głównie w gabinetach kosmetologicznych) może delikatnie podrażniać. Kwas glikolowy polecany jest osobom, którym przeszkadzają:

  • trądzik,

  • łojotok skóry,

  • zmarszczki,

  • blizny,

  • przebarwienia.

Kwas glikolowy w wysokim stężeniu ma silne działanie złuszczające, dlatego bardzo skutecznie usuwa przebarwienia, również pozapalne. W dodatku przyspiesza odnowę komórek i zapobiega powstawaniu nowych plam. Niestety, kosmetyki oraz zabiegi z kwasem glikolowym nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży lub osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne. Delikatniejszym wariantem jest kwas mlekowy - naturalny składnik skóry oraz włosów. W niskim stężeniu nawilża i chroni przed utratą wody, a w wyższym wykazuje działanie złuszczające, dlatego stanowi częsty składnik peelingów chemicznych. Dzięki temu skutecznie rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki, likwiduje blizny i rozstępy. Doskonale radzi sobie z melasmą i jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Idealnie nadaje się do powstrzymywania hiperpigmentacji, dlatego warto stosować go w sezonowej pielęgnacji skóry, aby zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień.

Kwas kojowy do usuwania przebarwień

Uważany za najlepszy kwas depigmentacyjny, czyli usuwający istniejące przebarwienia i zapobiegający powstawaniu nowych. Uzyskiwany jest z grzybów i bakterii z gatunku Aspergillus, rosnących głównie w Japonii. Ogranicza produkcję i działanie tyrozynazy - enzymu uczestniczącego w procesie syntezy melaniny. Dzięki temu skóra nie produkuje nadmiaru barwnika, a w miejscu hiperpigmentacji (czyli plam) staje się jaśniejsza. Jest skuteczny na rozległe i głębokie przebarwienia, czyli takie, z którymi inne produkty złuszczające sobie nie radzą. W gabinetach kosmetycznych kwas kojowy stosuje się często w połączeniu z kwasem mlekowym, ponieważ daje lepsze efekty. Kwas mlekowy głębiej penetruje skórę, dzięki czemu kwas kojowy może działać w warstwach, do których samodzielnie by nie dotarł. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na stosowanie kwasu kojowego w maseczkach, kremie, toniku lub w innym preparacie, musisz przestrzegać zaleceń producenta na opakowaniu. Większość kosmetyków jest bezpiecznych ze względu na odpowiednie stężenie, jednak nieumiejętne ich stosowanie może prowadzić do podrażnień.

Inne rodzaje kwasów

Prócz wspomnianych wcześniej kwasów na rynku dostępne są produkty kosmetyczne zawierające kwasy salicylowe i fitowe. Kwas salicylowy jest najlepszym produktem na zaskórniki. Oczyszcza skórę z łoju i zanieczyszczeń. Ma jednak przeciwwskazania: nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na salicylany, mające suchą i wrażliwą skórę oraz przez kobiety w ciąży. Jeśli zatem spodziewasz się dziecka, uważaj na zawartość kwasu salicylowego w produktach kosmetycznych. Kwas fitowy jest bardziej wszechstronny, a jego działanie zależy od stężenia. Działa rozjaśniająco na przebarwienia, odmładzająco i oczyszczająco. Wyrównuje koloryt skóry, nadając jej młodzieńczego i świeżego wyglądu. Cera po zabiegu z kwasem fitowym jest świetlista, napięta i świeża.

Martwią Cię przebarwienia na skórze i chcesz skonsultować się z dermatologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty z reguły nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze.

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. K. Wołosik, M. Knaś, M. Niczyporuk, Fitokosmetologia, Wydawnictwo Medpharm Polska, Wrocław 2013.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.