Czym jest laminowanie włosów galaretką? Dowiedz się, jak je wykonać w domu
Laminowanie włosów stanowi sposób na ochronę włosów przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zbyt wysoka temperatura prostownicy czy suszarki, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi lub złymi warunkami pogodowymi. Taki zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym, ale także w domu. Jednym ze sposobów jest laminowanie włosów galaretką.
- Czym jest laminowanie włosów galaretką?
- Laminowanie galaretką za pomocą maski
- Laminowanie włosów galaretką – jaki kolor wybrać?
- Laminowanie galaretką – jak działa? Co zawiera galaretka?
- Jak długo utrzymują się efekty laminowania galaretką i jak często można je stosować?
- Na co zwracać uwagę podczas laminowania włosów galaretką?
Czym jest laminowanie włosów galaretką?
Laminowanie galaretką to sposób, który podbił serca wielu włosomaniaczek. Metoda ta jest tania i prosta, a do tego rzeczywiście przynosi efekt. Galaretkowanie włosów, bo tak też jest nazywany ten zabieg, poprawi ich kondycję, wygładzi je, sprawi, że będą błyszczące i łatwe w rozczesywaniu. Efekt ten zawdzięczamy przede wszystkim zawartym w żelatynie proteinom i cukrowi, który wspiera nawilżanie włosów. Laminowanie włosów galaretką sprawi, że będą one:
pełne blasku,
wygładzone,
dociążone,
odżywione,
miękkie w dotyku,
sypkie,
mniej puszące się.
Laminowanie włosów w salonie fryzjerskim to koszt rzędu kilkuset złotych. Jeśli nie chcesz wydawać takiej sumy, możesz wykonać zabieg w domu przy użyciu galaretki. Jest to prosta i szybka metoda. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Laminowanie włosów galaretką można wykonać na kilka sposobów. Pamiętaj jednak, żeby przed zabiegiem dobrze umyć włosy. Najlepiej unikać szamponów z silikonami.
Laminowanie galaretką za pomocą maski
Jednym ze sposobów laminowania jest połączenie gęstej galaretki z maską, najlepiej emolientową. Dzięki niej substancje pielęgnujące i proteiny zawarte w galaretce zostaną „zamknięte”. Do przygotowania takiej mieszanki będą potrzebne:
2 łyżki galaretki,
2 łyżki gorącej wody,
2 łyżki odżywki.
Galaretkę należy rozpuścić w wodzie i dokładnie wymieszać. Kiedy odrobinę wystygnie, należy dodać do niej odżywkę emolientową. Następnie całość trzeba nanieść na włosy od ucha po końcówki, a potem najlepiej owinąć włosy folią i nałożyć czepek lub ręcznik. Po około 30 minutach mieszankę należy dokładnie spłukać. Po zabiegu na włosy można nanieść odrobinę olejku. Można także laminować włosy galaretką z olejem i maską. Potrzebne będą:
2 łyżki galaretki,
2 łyżki gorącej wody,
1 łyżka oleju,
maska emolientowa.
Tężejącą galaretkę nakłada się na włosy. Następnie należy na nie nanieść odrobinę oleju odpowiedniego dla typu włosa – np. olej kokosowy będzie dobry dla włosów niskoporowatych, oliwa z oliwek dla średnioporowatych, a olej lniany dla wysokoporowatych. Potem na całej długości włosów (od ucha do końcówek) rozprowadza się maskę emolientową. Włosy należy owinąć foliowym czepkiem i ręcznikiem i odczekać około 20 minut, a następnie dokładnie spłukać.
Laminowanie włosów galaretką – jaki kolor wybrać?
Dla osób o ciemnych włosach wybór koloru galaretki nie powinien mieć znaczenia – nie grożą im żadne przebarwienia. Dla pewności można sięgnąć po galaretkę w kolorze zielonym.
W przypadku osób o jasnych włosów, które wykonały np.rozjaśnianie włosów rumiankiem, kolor czerwony może pozostawić refleksy, a niebieska galaretka może „ostudzić” blondy. W przypadku jasnego koloru włosów polecane są żółte galaretki. Dla osób o rudych i brązowych włosach idealna będzie galaretka pomarańczowa i truskawkowa. Laminowanie włosów galaretką można wykonywać zarówno na włosach prostych, jak i kręconych.
Laminowanie galaretką – jak działa? Co zawiera galaretka?
Galaretka zawiera kilka składników, które mają dobroczynny wpływ na włosy. Przede wszystkim ma proteiny (zasługa żelatyny), które są budulcem włosów i paznokci. Białka regenerują kosmyki, uzupełniają ich strukturę, a także tworzą na nich warstwę ochronną. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste laminowanie włosów galaretką, a tym samym dostarczanie im zbyt dużej dawki białka, może doprowadzić do ich przeproteinowania. Wówczas stają się one szorstkie i sztywne, mogą się także puszyć się i elektryzować. Jeśli wiesz, że Twoje włosy nie lubią protein, zrezygnuj z tego zabiegu.
Kolejny dobroczynnym dla włosów składnikiem galaretki jest cukier. To humektant, czyli element odpowiedzialny za nawilżanie. Wiąże wodę we włosach, dzięki czemu nie są suche i łamliwe.
Galaretka ma w swoim składzie także kwas cytrynowy. Odpowiada on zachelatowanie włosów. Dzięki niemu usuwana jest z nich nadbudowa powstała z osadów z twardej wody, a także resztek kosmetyków stosowanych podczas codziennej pielęgnacji i stylizacji.
Jak długo utrzymują się efekty laminowania galaretką i jak często można je stosować?
Efekty laminowania galaretką zwykle znikają po około trzech myciach. Trudno określić, jak często można wykonywać zabieg, bo to zależy od kondycji włosów. Zazwyczaj zaleca się, by robić to co około pięć myć, ale nie jest to regułą. Warto pamiętać, że najważniejsze jest zachowanie równowagi PEH i obserwowanie włosów. Zabieg powinien być wykonany wtedy, kiedy jest potrzebny. Jeśli zauważysz, że Twoje włosy są pozbawione blasku i szorstkie, wówczas laminowanie galaretką może przynieść oczekiwany rezultat.
Na co zwracać uwagę podczas laminowania włosów galaretką?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że proteiny zawarte w żelatynie powinny być „domknięte” we włosie, dlatego należy dobrze dobrać maskę bądź odżywkę, którą zastosujemy do zabiegu. Najlepiej sprawdzają się odżywki i maski emolientowe. Należy unikać produktów proteinowych (mogą doprowadzić do wspomnianego wcześniej przeproteinowania włosów), a także humektantowych (zbyt intensywne nawilżenie może doprowadzić do puszenia się włosów).
Przy laminowaniu włosów galaretką warto pamiętać o foliowym czepku i ręczniku – założenie ich zapobiega stężeniu galaretki na włosach pod wpływem niskiej temperatury otoczenia, dzięki czemu nie zrobi się skorupa. Dodatkowo wysoka temperatura w takim turbanie będzie sprzyjać wnikaniu kolagenu w głąb włosa (łuski będą otwarte).
- C. Musiał, Trychologia kosmetologiczna i lekarska, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Gdańsk 2022.
- M. Gorszewska, Sekret zdrowych włosów: twoja indywidualna terapia trychologiczna, Poligraf, Brzezia Łąka 2021.
- A. Niedziałek, Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Buchmann, Warszawa 2021.
- J. Arct, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.