Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Laparoskopia – wskazania, przebieg i powikłania operacji laparoskopowej

lek. Agnieszka Żędzian21.07.2023Aktualizacja: 21.07.2023

Laparoskopia jest metodą diagnostyczną stosowaną już od lat 60. XX wieku. Dwie dekady później operacje laparoskopowe zaczęto wykorzystywać również do leczenia wielu schorzeń. Dziś laparoskopia jest powszechnie stosowaną metodą na całym świecie. Służy nie tylko do usuwania wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego, ale również do leczenia niektórych nowotworów, schorzeń ginekologicznych, choroby refluksowej przełyku i otyłości. Dowiedz się, jak przebiega laparoskopia.


laparoskopia-kiedy-nalezy-wykonac-jak-przebiega
Pixabay.com

Polecane

pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
badania-serca-jakie-sa-rodzaje-na-czym-polegaja
Zdrowie
1 min.
Badania serca - jakie są rodzaje? Na czym polegają?
30.07.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
erytrocyty-krwinki-czerwone-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Erytrocyty (krwinki czerwone) - jakie są normy?
31.10.2021
Spis treści
  1. Laparoskopia – co to jest?
  2. Przebieg laparoskopii
  3. Jakie są zalety laparoskopii?
  4. Kiedy należy wykonać laparoskopię?
  5. Jakie są powikłania laparoskopii?

Laparoskopia – co to jest?

Czeka Cię laparoskopia torbieli jajnika? A może zmagasz się z nawracającą kolką żółciową i lekarz zaproponował Ci laparoskopię woreczka żółciowego? Dowiedz się, czym właściwie jest laparoskopia i jak przebiega ten zabieg. Laparoskopia to zabieg wziernikowania jamy brzusznej, opracowany w latach 60. XX wieku. Przez niemal dwie dekady służył jako metoda diagnostyczna chorób jamy brzusznej i miednicy. Z czasem laparoskopię zaczęto wykorzystywać do wykonywania zabiegów operacyjnych. Aktualnie jest to jedna z najczęściej stosowanych metod diagnostyczno-terapeutycznych w chirurgii (np. laparoskopowe usunięcie wyrostka robaczkowego) i w ginekologii (laparoskopia ginekologiczna).

Przebieg laparoskopii

Laparoskopia jest wykonywana najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, iż pozostajesz w głębokim, indukowanym lekami śnie. Dzięki podawanym lekom przeciwbólowym nie odczuwasz również dolegliwości bólowych. Po przygotowaniu pola operacyjnego do jamy brzusznej wprowadzane są:

  • igły Varesa – tępo zakończone igły, przez które do jamy otrzewnej podawany jest gaz. Dzięki temu łatwiejsze jest wprowadzanie narzędzi i ocenienie narządów,

  • trokary – narzędzia, którymi przebija się powłoki brzuszne. Mają one specjalne kanały, przez które w dalszej części lekarz będzie mógł wprowadzać narzędzia,

  • laparoskop – zawiera źródło światła i kamerę, umożliwiającą przeprowadzanie badania/zabiegu pod kontrolą wzroku.

W trakcie laparoskopii operator może nie tylko ocenić narządy jamy brzusznej, ale również pobrać materiał do badania histopatologicznego (np. w przypadku podejrzenia nowotworu) lub wykonać zabieg operacyjny. Następnie lekarz usuwa wszystkie narzędzia i zaszywa otwory, przez które były one wprowadzone.

Jakie są zalety laparoskopii?

W porównaniu z klasyczną operacją jamy brzusznej zabieg laparoskopowy wiąże się z:

  • mniejszym bólem pooperacyjnym,

  • rzadszym występowaniem zakażeń pooperacyjnych,

  • krótszym pobytem w szpitalu,

  • krótszym okresem rekonwalescencji,

  • szybszą możliwością powrotu do pracy zawodowej

Nie zawsze istnieje możliwość wykonania laparoskopii, np. w przypadku masywnego urazu jamy brzusznej. Niekiedy podczas zabiegu laparoskopowego okazuje się konieczne otwarcie jamy brzusznej metodą klasyczną. Przed zabiegiem lekarz poinformuje Cię o wszystkich możliwych komplikacjach. Możesz wykorzystać ten czas na zadanie mu nurtujących Cię pytań na temat planowanego leczenia.

Kiedy należy wykonać laparoskopię?

Zastanawiasz się, jakie choroby są wskazaniem do zabiegu laparoskopowego? Porozmawiaj z lekarzem na temat leczenia laparoskopowego, jeśli zmagasz się z:

  • objawową kamicą pęcherzyka żółciowego – cholecystektomia laparoskopowa, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego tą metodą, jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji. Ile trwa laparoskopia woreczka żółciowego? Zabieg zajmuje zwykle około 60 minut,

  • chorobą refluksową przełyku – laparoskopowa fundoplikacja sposobem Nissena polega na owinięciu dolnej części przełyku fragmentem żołądka. Zapobiega to cofaniu się treści pokarmowej z przełyku do żołądka,

  • chorobą nowotworową przełyku, żołądka lub jelit – usunięcie fragmentu lub całości narządu bywa wykonywane laparoskopowo, jednak decyzję o najlepszym dla Ciebie leczeniu podejmuje chirurg, zwykle po konsultacji z onkologiem,

  • przepukliną pachwinową – podczas laparoskopii zamykany jest ubytek w ścianie jamy brzusznej,

  • otyłością – laparoskopowe operacje bariatryczne cieszą się coraz większą popularnością. Jeżeli zmagasz się z nadmierną masą ciała, a metody zachowawcze nie przynoszą rezultatów, zapytaj lekarza o chirurgiczne leczenie otyłości.

Zabieg laparoskopowy może być także wskazany, jeśli doszło u Ciebie do zapalenia wyrostka robaczkowego, zmagasz się z torbielą jajnika czy mięśniakami macicy. Laparoskopia jajowodów może być wskazana, jeśli masz trudności z zajściem w ciążę, istnieje podejrzenie ciąży pozamacicznej lub masz objawy endometriozy.

Jakie są powikłania laparoskopii?

Podobnie jak każdy inny zabieg chirurgiczny, również laparoskopia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in.:

  • odmy podskórnej – spowodowanej przedostaniem się podawanego gazu do powłok brzusznych,

  • ucisku naczyń krwionośnych (najczęściej żyły głównej dolnej) przez zgromadzony w jamie otrzewnej gaz. Może to być przyczyną spadku ciśnienia tętniczego podczas zabiegu,

  • krwawienia z uszkodzonych naczyń nabrzusznych,

  • krwotoku z uszkodzonych dużych naczyń żylnych lub tętniczych, np. aorty lub żyły głównej dolnej,

  • uszkodzenia jelit – jego ryzyko jest większe, jeśli przebyłeś w przeszłości operację jamy brzusznej i powstały u Ciebie zrosty,

  • zakażenia rany pooperacyjnej.

Jeżeli w miejscu blizny po laparoskopii zauważysz przepuklinę – zgłoś się do lekarza. Być może konieczne będzie ponowne leczenie operacyjne.

  1. Sprawdź również, jak spać po laparoskopii.

Źródła
  1. Noszczyk W., Chirurgia Tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.
  2. Buia A., Stockhausen F., Hanisch E., Laparoscopic surgery: A qualified systematic review, “World Journal of Methodology”, 2015, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4686422/.
  3. Madhok B., Nanayakkara K., Mahawar K., Safety considerations in laparoscopic surgery: A narrative review, “World Journal of Gastrointestinal Endoscopy”, 2022, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8788169/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.