Na czym polega i ile trwa leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Czasem to jedyna szansa, aby zapobiec ekstrakcji, czyli usunięciu zęba. Zobacz, na czym polega zabieg i ile trwa.
Polecane
Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to skomplikowany zabieg stomatologiczny, który jest niekiedy jedynym ratunkiem, aby uratować zepsuty ząb przed usunięciem. Na hasło „leczenie kanałowe” wielu pacjentów reaguje bladym strachem. Zupełnie niepotrzebnie.
Zabieg wykonuje się, gdy miazga zęba jest tak zniszczona, że nie da się jej naprawić. Dzieje się tak w przypadku chorób, takich jak próchnica, bądź po urazach mechanicznych. Ząb składa się ze szkliwa, zębiny, miazgi, kanału korzeniowego, nerwów i naczyń krwionośnych. Miazga to bardzo unerwiona tkanka, która wraz z zębiną tworzy tzw. endodontium. Jednym z objawów zapalenia miazgi zęba jest silny ból, nasilający się podczas jedzenia. Może on promieniować nawet do skroni i trudno określić jego źródło. Zakażony ząb powoduje niekiedy zmiany w obrębie dziąsła w postaci obrzęku lub ropnych krostek. Może też różnić się kolorem od pozostałych zębów. Zazwyczaj robi się szary. Im bardziej infekcja będzie postępować, tym większe jest ryzyko, że ząb wypadnie. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco odwiedzać stomatologa i sprawdzać stan uzębienia oraz reagować, gdy tylko pojawi się ból lub inny z powyższych objawów. Bywa, że leczenie kanałowe potrzebne jest mimo braku symptomów. Dzieje się tak w przypadku wykazanego przez zdjęcie RTG zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.
Leczenie kanałowe u dzieci
Niestety w społeczeństwie pokutuje opinia, że mleczaków nie opłaca się leczyć, bo i tak wypadną, a leczenie kanałowe jest stresujące i bolesne dla dziecka. Nic bardziej mylnego. O zęby mleczne powinno się dbać tak jak o stałe. Należy pamiętać, że wszelkie choroby i urazy zębów powodują u malucha duży ból i dyskomfort. Może to mieć negatywny wpływ na sąsiadujące zęby, a nawet w przyszłości – na zęby stałe. Leczenie kanałowe u dzieci jest bardziej skomplikowane niż u dorosłych ze względu na inną budowę mleczaków. Są szerokie, mają zakrzywione kanały i dużo miazgi, co stanowi wyzwanie dla dentysty. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu małych pacjentów.
Leczenie endodontyczne można przeprowadzić, dopiero gdy ząb się w pełni ukształtuje, czyli po mniej więcej roku od wyrżnięcia. Przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego u dzieci jest ich zbyt młody wiek, niedostateczny rozwój korzenia lub przewlekłe stany zapalne w tkankach okołozębowych, np. ropień zęba. Wówczas dentysta może zdecydować o ekstrakcji.
Jak wygląda i ile kosztuje leczenie kanałowe?
W zależności od stopnia zniszczenia miazgi i skomplikowania zabiegu leczenie kanałowe wykonuje się podczas jednej wizyty lub dwóch. Jeśli już kiedyś na danym zębie było przeprowadzane leczenie kanałowe, wówczas konieczna może być też trzecia wizyta. Czas trwania zabiegu zależy od tego, który ząb jest leczony, i trwa od 30 min w przypadku siekaczy do 90 min na zębach trzonowych.
Leczenie kanałowe składa się z następujących etapów:
badanie stomatologiczne i zdjęcie RTG,
koferdam,
opracowanie ubytku,
czyszczenie i kształtowanie,
irygacja,
wypełnienie.
W pierwszej kolejności stomatolog przeprowadza badanie zębów i zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Następnie podaje znieczulenie miejscowe, nakłada na ząb arkusz lateksowy zwany koferdamem. Dzięki temu bakterie nie dostaną się do zęba. W dalszym kroku za pomocą specjalnych wierteł zostaje usunięta uszkodzona miazga. Lekarz określa też długość kanału. Obecnie zazwyczaj dzieje się to z użyciem mikroskopu endodontycznego, który gwarantuje najlepsze efekty. Podczas zabiegu stosuje się irygację, aby na bieżąco pozbywać się bakterii. Wysuszone kanały dentysta wypełnia materiałem biozgodnym, zazwyczaj jest to gutaperka.
Przez kilka dni po zabiegu możesz czuć ból w jamie ustnej. Jest to zupełnie normalne. Możesz go uśmierzać środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece. Jeśli ból będzie trwał dłużej, skonsultuj się z lekarzem.
Na koszt leczenia kanałowego składa się wykonanie zdjęcia RTG, znieczulenia i samego zabiegu. Jest to stosunkowo drogi zabieg. Za leczenie zęba jednokanałowego trzeba zapłacić ok. 500 zł, natomiast w przypadku zęba trzy- lub czterokanałowego to koszt od 800 do nawet 1400 zł. Na NFZ można wykonać jedyne leczenie kanałowe siekaczy i kłów, jednak najczęściej zabiegu wymagają przedtrzonowce i trzonowce, które nie są objęte refundacją.
Jak zapobiec leczeniu kanałowemu?
Leczenie kanałowe to skomplikowany i kosztowny zabieg. W wielu sytuacjach jednak można go uniknąć. Kluczem są odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. Dlatego tak ważne jest mycie zębów po każdym posiłku. Warto je uzupełnić płukaniem jamy ustnej płynem stomatologicznym. Zadbaj też o przestrzenie międzyzębowe. Pomoże Ci w tym nić dentystyczna.
Regularnie odwiedzaj dentystę – nawet jeśli nic Ci nie dolega. Lekarz może wykryć zmianę na wczesnym etapie, dzięki czemu leczenie kanałowe nie będzie potrzebne. Pamiętaj także, aby usuwać kamień nazębny. Możesz to zrobić raz do roku bezpłatnie na NFZ.
Zdrowe zęby to nie tylko kwestia wyglądu, ale też zdrowia. Choroby zębów mogą bowiem mieć wpływ na inne narządy, np. na układ pokarmowy. W skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do udaru mózgu.
- H. Pawlicka, Leczenie kanałowe – postępowanie kliniczne, BESTOM-DENTO, Łódź 2006.
- J.S. Rhodes, Postępy w endodoncji: powtórne leczenie kanałowe i zabiegi chirurgiczne, tłum. M. Brzoza-Drobos, Czelej, Lublin 2009.
- Z. Jańczuk, Diagnostyka i leczenie zmian endodontyczno-periodontologicznych, Czelej, Lublin 2005.
- M. Mikołajczyk, Leczenie endodontyczne dzieci, Forum, Poznań 2013.
- B.S. Chong, Leczenie endodontyczne dzieci, Kwintesencja, Warszawa 2005.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.