Lekarz rodzinny online – umów się na konsultację!
Jeśli dopadnie Cię nagła infekcja lub zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, w pierwszej kolejności skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Specjalista medycyny rodzinnej postawi wstępną diagnozę, wystawi receptę lub zwolnienie i skieruje Cię na dalsze badania, jeśli okaże się to konieczne. Doskonałym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu online. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza przez internet i jak przygotować się do takiej wizyty.
Umów się na teleporadęWybierz termin i umów wizytę
Kolejki do lekarza rodzinnego w najbliższej przychodni – bez względu na to, czy korzystasz z usług placówki publicznej, czy prywatnej – bywają długie, a czas oczekiwania na wizytę może znacznie opó źnić postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Jeśli zależy Ci na szybkiej konsultacji z lekarzem, skorzystaj z telekonsultacji. Wybierz datę i godzinę wizyty, a spotkanie z lekarzem rodzinnym online może odbyć się nawet w ciągu godziny. A Ty nie musisz wychodzić z domu, aby porozmawiać na temat stanu zdrowia i otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie.
W czym może pomóc lekarz rodzinny online? Konsultacje z możliwością uzyskania e-recepty i e-zwolnienia
Lekarz rodzinny, czyli specjalista medycyny rodzinnej, ma ogólną wiedzę z zakresu interny, pediatrii czy geriatrii, dlatego z jego pomocy korzystają dorośli, dzieci, osoby starsze, a także kobiety w ciąży, które z różnych powodów nie mogą umówić się na wizytę ze swoim lekarzem prowadzącym.
Lekarz rodzinny leczy najczęściej występujące choroby, które nie wymagają konsultacji specjalistycznych, takie jak angina, grypa, zapalenie gardła, ale także np. problemy z ciśnieniem. Do jego zadań należy także zachęcanie pacjentów do działań profilaktycznych oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. To od tego specjalisty możesz otrzymać zaświadczenia niezbędne do otrzymywania różnych świadczeń socjalnych, dłuższe zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego dziecka lub skierowanie na rehabilitację w sanatorium.
Lekarz rodzinny nazywany jest też lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ możesz zgłosić się do niego z każdą wątpliwością na temat stanu swojego zdrowia. Podczas wizyty online lekarz pierwszego kontaktu nie tylko stawia wstępną diagnozę i zleca odpowiednie leczenie, ale także wystawia e-recepty, skierowania na szczegółowe badania (badanie krwi, moczu, USG różnych narządów) lub wizytę u innego specjalisty oraz wystawia e-zwolnienie, jeśli jest to konieczne.
Pamiętaj, że podczas konsultacji online lekarz nie ma możliwości zbadać Cię bezpośrednio, dlatego zadbaj o jak najbardziej szczegółowe przedstawienie objawów.
E-wizyta online u lekarza rodzinnego – jak to działa?
Chcesz um ówić wizytę u lekarza rodzinnego online? To bardzo proste. Za pośrednictwem strony internetowej wybierz dogodną datę i godzinę, a następnie zarejestruj swoją e-wizytę, używając w tym celu prostego formularza, w którym uzupełnisz przede wszystkim dane kontaktowe.
Po rejestracji i opłaceniu konsultacji pozostaje już tylko oczekiwanie na telefon od lekarza rodzinnego, który zadzwoni do Ciebie o umówionej godzinie na podany w formularzu numer kontaktowy. W trakcie rozmowy telefonicznej szczegółowo opisz wszystkie niepokojące objawy dotyczące stanu zdrowia. Na ich podstawie specjalista medycyny rodzinnej wystawi e-receptę i skierowanie na badania, z których będziesz mógł skorzystać zaraz po zakończeniu wizyty. Jeśli z powodu choroby nie możesz pójść do pracy, lekarz wystawi Ci e-zwolnienie, które w ciągu 24–72 godzin znajdzie się u Twojego pracodawcy.
Wybierz termin i godzinę, które Ci odpowiadają.
Zarejestruj się i opłać konsultację.
Zaczekaj, aż lekarz zadzwoni do Ciebie o umówionej porze.
Otrzymasz diagnozę i dalsze zalecenia.
Dlaczego warto skorzystać z wizyty online?
1. Wygoda
Nie musisz przemieszczać się z miejsca zamieszkania do placówki medycznej. Szczególnie, jeśli do lekarza wybierasz się wyłącznie po receptę, skierowanie lub chcesz z nim omówić wyniki badań, docenisz tę formę kontaktu.
2. Oszczędność czasu
Telewizytę odbędziesz w domowym zaciszu i umówisz ją w kilka minut – bez kolejek i dojazdów.
3. Bezpieczeństwo
Jeśli nie chcesz stać w kolejce z innymi chorymi, rozważ telewizytę. Unikniesz w ten sposób ryzyka zakażenia się zarazkami, których może być pełno w poczekalni.
4. E-wizyta jeszcze tego samego dnia
Możesz skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przez całą dobę, a także w niedzielę i święta. A co najważniejsze – możesz połączyć się z lekarzem nawet w ciągu godziny!
5. Stały monitoring zdrowia
E-wizyty to komfortowy sposób, aby monitorować choroby przewlekłe, np. cukrzycę. Umożliwia uzyskanie szybkiej porady lub recepty online na leki przyjmowane na stałe. Pamiętaj tylko, aby przed wizytą przygotować dokumentację medyczną z historią twojej choroby.
Zalety telemedycyny
Unikasz kolejek i dojazdów
Konsultujesz się z lekarzem nawet w ciągu godziny
Masz dostęp do specjalistów bez skierowań
Cena e-wizyty już od 79 zł
Często zadawane pytania
Z jakimi dolegliwościami warto udać się do lekarza rodzinnego? Co mogę omówić w trakcie konsultacji?
Lekarz rodzinny leczy najczęściej występujące choroby, które nie wymagają konsultacji specjalistycznych. Należą do nich m.in. grypa, angina czy zapalenie gardła. W praktyce oznacza to, że możesz udać się do niego, jeśli dopadnie Cię nagła infekcja. Ponadto do lekarza rodzinnego możesz zwrócić się niemal z każdą wątpliwością na temat aktualnego stanu zdrowia. Po wstępnym zdiagnozowaniu problemu lekarz pierwszego kontaktu skieruje Cię do poradni specjalistycznej, gdzie otrzymasz pełną diagnostykę i będziesz mógł rozpocząć odpowiednie leczenie.
Jeśli pojawią się objawy, które świadczą o poważnych stanach, takich jak udar mózgu, zawał serca czy wstrząs anafilaktyczny, nie czekaj na konsultację online, ale natychmiast wezwij pogotowie.
Czy lekarz rodzinny online może wystawić receptę lub zwolnienie lekarskie?
Lekarz rodzinny podczas telekonsultacji wystawia e-recepty i e-zwolnienia lekarskie (potocznie L4). Wszystkie dokumenty znajdziesz na Portalu Pacjenta w zakładce „Moje wizyty”. Jeśli podczas teleporady zostanie wystawiona recepta, otrzymasz SMS-em 4-cyfrowy kod, na podstawie którego możesz wykupić lek w aptece. Twoje e-zwolnienie jest widoczne dla pracodawcy najpóźniej 72 godziny od momentu wystawienia.
Czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na badania?
Lekarz medycyny rodzinnej wystawia skierowania na badania, które pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia, a także ułatwiają dalszą diagnostykę. Należą do nich m.in.:
badania krwi
badania moczu i kału
RTG klatki piersiowej
USG narządów
Ile kosztuje wizyta u lekarza rodzinnego online?
Cena wizyty u internisty online to mniej niż 100 zł. Zazwyczaj kształtuje się ona w przedziale 79 - 110 zł. Wyższa cena obowiązuje w weekendy i dni świąteczne.
Jak mogę opłacić konsultację u lekarza rodzinnego online?
Konsultację internistyczną online należy opłacić z góry za pomocą bezpiecznej transakcji. Możesz dokonać szybkiego przelewu internetowego DotPay lub zapłacić BLIKIEM.
Jak przygotować się do telekonsultacji z lekarzem rodzinnym?
Przed wizytą u lekarza rodzinnego online zanotuj wszystkie pytania, jakie chcesz zadać lekarzowi. Pamiętaj, aby szczegółowo opisać każdy niepokojący objaw i poinformować lekarza o aktualnych wynikach badań i lekach przyjmowanych na stałe. Miej pod ręką NIP swojego pracodawcy, który przyda się podczas wystawiania e-zwolnienia lekarskiego. Do wystawienia e-recepty będzie potrzebny Twój numer PESEL. Pamiętaj, że lekarz będzie kontaktował się z Tobą telefonicznie, więc musisz zadbać, aby Twoje urządzenie było sprawne i naładowane.