account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Co można przygotować na lekką kolację? Sprawdzone pomysły | Welbi

Żaneta Michalak19.05.2021Aktualizacja: 07.10.2023

Bardzo często mówi się o tym, że kolacja jako ostatni posiłek w ciągu dnia powinna być lekkostrawna. Oznacza to, że najlepiej w jej ramach wybrać danie, które zostanie łatwo strawione. Dzięki temu można liczyć na wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawiona jakość snu oraz lepsze samopoczucie. Co lekkiego można zjeść na kolację?


lekka-kolacja-co-przygotowac-sprawdzone-pomysly
pexels.com

Polecane

jak-zrobic-nalesniki-z-maki-kukurydzianej
Odżywianie
2 min.
Jak przygotować smaczne i zdrowe naleśniki kukurydziane? Sprawdzone przepisy
19.05.2021
zupa-dyniowa-z-jakimi-dodatkami-ja-podawac
Odżywianie
2 min.
Zupa dyniowa - z jakimi dodatkami ją podawać?
27.07.2021
warzywa-na-parze-jak-gotowac-sprawdzone-przepisy
Odżywianie
2 min.
Jak gotować warzywa na parze. Sprawdź niezawodne przepisy
19.05.2021
platki-zytnie-przepis-na-zdrowe-sniadania
Odżywianie
1 min.
Płatki żytnie – dlaczego warto je jeść i jak je przygotować?
27.05.2022
Spis treści
  1. Co można zjeść na lekką kolację?
  2. Pomysły na lekką kolację
  3. Lekka kolacja – przepisy

Co można zjeść na lekką kolację?

Przede wszystkim lekka kolacja nie może być tłusta. Postaw na złożone, pełnowartościowe węglowodany, pochodzące z kasz albo ryżu. Zadbaj, by w ostatnim posiłku w ciągu dnia znalazły się warzywa oraz źródło białka. Poza tymi makroskładnikami ważne są również witaminy i pełen zestaw składników mineralnych, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Zoptymalizowany posiłek zagwarantuje prawidłowy wypoczynek w nocy.

Pomysły na lekką kolację

Warto przestrzegać pewnych podstawowych zasad podczas wybierania produktów na kolację. Lekkie jedzenie oznacza, że porcje nie mogą być zbyt obfite. Duża kaloryczność spowoduje bowiem, że jakość snu będzie zdecydowanie niższa, a my budzimy się niewyspani i zmęczeni. Organizm nie ma szans na poradzenie sobie z nadwyżką kalorii dostarczonych wraz z jedzeniem. Niskoenergetyczna, zdrowa kolacja może być sycąca i jednocześnie nieprzeciążająca układu pokarmowego.

Lekka kolacja na diecie oczywiście wyklucza jakiekolwiek ciężkostrawne produkty. Zjedzenie czegoś ciężkiego grozi nie tylko pogorszeniem jakości wypoczynku i problemami z zaśnięciem, ale też znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się koszmarów. Zrezygnować powinno się w związku z tym z potraw smażonych, bogatych w cukry oraz tłustych.

Wskazane są ciepłe posiłki. Lekkie kolacje na ciepło polecane są w szczególności jesienią oraz zimą, a także osobom się odchudzającym. Obróbka termiczna sprawia, że posiłki łatwiej się trawią, w związku z czym organizm jest mniej obciążony nocą. W ramach obróbki termicznej dozwolone jest stosowanie pieczenia z bardzo niską ilością tłuszczu, gotowania albo duszenia. Absolutnie niewskazane jest natomiast smażenie. Polecanym rodzajem dania na ciepło jest między innymi lekkostrawna zupa z różnego rodzaju warzyw. Osoby na diecie chętnie wybierają też warzywa na parze z dodatkiem gotowanego mięsa lub ryby. Jakie ryby są najzdrowsze? Warto wybierać zwłaszcza te młode, o niedużych rozmiarach i najlepiej z lokalnych łowisk. Wówczas można mieć większe zaufanie do ich jakości.

Lekkie posiłki dietetyczne koniecznie trzeba dostosować do swoich indywidualnych preferencji. Zdrowa i lekka kolacja powinna spełniać potrzeby osób, które cierpią na jakieś schorzenia. Osoby, które mają problemy z zasypianiem, powinny przed snem zjeść posiłek obfitujący w magnez – tutaj polecamy zwłaszcza dania z kaszy, np. jaglanej, bulgur czy białej gryczanej. Zrezygnuj z zielonej oraz czarnej herbaty i pod żadnym pozorem nie popijaj posiłku kawą – są to bowiem napoje pobudzające. Zamiast nich zdecydowanie trafniejszym wyborem będą wyciszające napary ziołowe, np. z melisy i mięty.

Lekka kolacja – przepisy

Lekkie posiłki mogą być przygotowywane z jaj. Idealna kolacja to na przykład delikatny omlet z warzywami (papryką, pomidorami, szparagami, cukinią). Jeśli jednak preferujesz pieczone dania, możesz wybrać, chociażby, ryż pieczony z jabłkami, który ewentualnie polejesz jogurtem. Jeśli natomiast celem jest szybkie posilenie się, wystarczy zrobić sobie kanapki z razowego pieczywa z wędliną lub twarogiem i warzywami. Świetnym wzbogaceniem diety jest dziki ryż, stanowiący w ramach kolacji bogate źródło węglowodanów złożonych. Najlepiej komponuje się on z warzywami, takimi jak cebula, papryka czy marchewka (w lekkostrawnym odżywianiu najlepiej wybrać tę ostatnią). Dobrym rozwiązaniem są ponadto kanapki z pastami roślinnymi. Doskonale sprawdzają się tu produkty wykonane z roślin strączkowych, np. z fasoli, soczewicy, i roślin korzeniowych. Ale uwaga – każdy z nas może mieć odmienną wrażliwość układu pokarmowego na strączki i choć są one niebywale zdrowe, to w przypadku zdiagnozowanych problemów z układem pokarmowym lepiej je ograniczyć.

Lekką kolację stanowi warzywna sałatka z serem pleśniowym. Do jej przygotowania potrzebne są:

  • 2 małe sałaty rzymskie,

  • kilka plasterków sera pleśniowego,

  • kilka suszonych pomidorów pokrojonych w paski,

  • natka pietruszki,

  • łyżka oliwy,

  • pieprz i sól.

Sposób przygotowania:

Sałatę rzymską umyj i osusz, następnie przekrój na pół i posmaruj oliwą oraz oprósz delikatnie solą. Połówki sałaty połóż na grillu i z każdej strony grilluj do zarumienienia się. To liściaste warzywo nie traci koloru ani chrupkości pod wpływem wysokich temperatur. Po zdjęciu go z grilla połóż je na talerzu i posyp drobno pokrojonym serem pleśniowym, suszonymi pomidorami i natką pietruszki. Jeśli masz bardzo wrażliwy układ pokarmowy, możesz zrezygnować z grillowania sałaty i podać ją na świeżo. Jak widać, lekkostrawne kolacje mogą być niezwykle łatwe w przygotowaniu.

Lekkie dania to zaledwie połowa sukcesu. Kluczowa jest również pora jedzenia kolacji. Zbyt późna skutkuje problemami z zaśnięciem, obciążeniem narządów wewnętrznych i dyskomfortem, który nie tylko utrudnia zasypianie, ale jest po prostu nieprzyjemny. Zjedzenie zbyt obfitej kolacji o zbyt późnej porze grozi rozregulowaniem zegara biologicznego, przez co pojawić się może niechęć do jedzenia śniadań. Optymalna pora na ostatni posiłek przypada 2–3 godziny przed udaniem się na spoczynek. Jest to jednak kwestia indywidualna i osoby chorujące na cukrzycę bądź choroby układu pokarmowego otrzymują w tym zakresie inne rady od dietetyka.

Źródła
    Author Żaneta Michalak picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
    Odżywianie
    2 min.
    Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
    19.05.2021
    sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
    Odżywianie
    2 min.
    Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
    19.05.2021
    uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
    Odżywianie
    1 min.
    Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
    28.10.2021
    woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
    Odżywianie
    1 min.
    Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
    19.05.2021
    Popularne w kategorii Odżywianie
    sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
    Odżywianie
    2 min.
    Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
    27.07.2021
    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
    Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
    Pakiety medyczne
    Konsultacja lekarska online
    Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
    arrow-link
    Zobacz więcej

    Kim jesteśmy

    Artykuły o zdrowiu

    ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
    Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

    © 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

    Social media

    • facebook logo
    • instagram logo

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.