Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Leptospiroza – przyczyny, objawy i leczenie

Marta Drzazgalek. Wiktor Trela13.12.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Leptospiroza to choroba zakaźna wywołana przez bakterie Leptospira. Przenoszą ją dzikie lub udomowione zwierzęta, a najłatwiej zarażają się nią osoby, które na co dzień mają z nimi kontakt – weterynarze, rolnicy czy rybacy. Często do zakażenia dochodzi także podczas czynności rekreacyjnych, takich jak np. trekking. Choroba dotyczy przede wszystkim krajów tropikalnych i subtropikalnych, gdzie styczność z bakterią miało 80% społeczeństwa. Objawy są podobne do grypy – wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni – a sama choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny, choć jej powikłania mogą być bardzo poważne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o leptospirozie i jak ją leczyć.


leptospiroza-u-ludzi-co-to-jest-diagnostyka
Pixabay.com

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Leptospiroza – co to za choroba? Gdzie występuje?
  2. Jak można zarazić się leptospirozą?
  3. Objawy leptospirozy
  4. Jak wygląda leczenie leptospirozy?
  5. Powikłania leptospirozy
  6. Leptospiroza – czy jest na nią szczepionka? 

Leptospiroza – co to za choroba? Gdzie występuje?

Leptospiroza to choroba zakaźna o podłożu bakteryjnym. Wywołują ją krętki Leptospira, które można spotkać we wszystkich częściach świata, z wyjątkiem strefy polarnej. Najczęściej występują w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, z reguły w porze deszczowej, a w strefie umiarkowanej pojawiają się stosunkowo rzadko. Potwierdzają to statystyki: w krajach egzotycznych z tą chorobą miało styczność 80% społeczeństwa, w USA ok. 15–30%, a w Polsce notowane są pojedyncze przypadki zachorowań. Oprócz klimatu znaczenie mają też warunki sanitarne – im są one gorsze, tym większe staje się ryzyko zakażenia leptospirozą.

Badacze sugerują, że w związku z ociepleniem klimatu częstotliwość zachorowań może się zwiększyć.

Jak można zarazić się leptospirozą?

Leptospiroza – podobnie jak wiele innych chorób wywołanych przez bakterie – jest przenoszona przez zwierzęta. Jej nosicielami są przedstawiciele różnych gatunków: ssaki, ptaki, płazy i gady. Człowiek zaraża się nią poprzez uszkodzony naskórek lub błony śluzowe, które miały kontakt z płynami ustrojowymi chorego zwierzęcia lub wodą czy glebą zanieczyszczoną odchodami tych zwierząt. W wielu krajach jest to po prostu choroba zawodowa dotycząca:

  • weterynarzy;

  • rolników;

  • rybaków;

  • rzeźników;

  • górników;

  • żołnierzy;

  • pracowników budowlanych. 

Do zakażenia może dojść także podczas czynności typowo rekreacyjnych, takich jak trekking, nurkowanie lub inne sporty wodne. Szczególną sytuacją, w której występuje ryzyko epidemii, jest powódź. 

Objawy leptospirozy

Leptospiroza to infekcja bakteryjna, która rozpoczyna się w momencie, kiedy do ludzkiego organizmu przedostają się krętki drobnoustrojów Leptospira i zaczynają krążyć w krwiobiegu. To właśnie wtedy pojawiają się gorączka oraz inne objawy, które na pierwszy rzut oka przypominają grypę. U 90% chorych występują następujące symptomy:

  • ból głowy;

  • dreszcze;

  • kaszel;

  • ból gardła;

  • ból mięśni;

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, biegunka;

  • brak apetytu;

  • wysypka;

  • przyspieszona akcja serca;

  • obniżone ciśnienie krwi.

Zazwyczaj omawiane objawy trwają 5–7 dni i ustępują samoistnie. Zdarzają się jednak sytuacje, że po okresie poprawy ma miejsce zaostrzenie i postęp choroby. Dochodzi wtedy do niewydolności nerek i wątroby, żółtaczki, krwiomoczu czy krwioplucia. Aby zidentyfikować przyczynę tych dolegliwości, lekarz zleca badanie mikrobiologiczne polegające na hodowli bakterii z krwi, moczu lub tkanek, czyli tzw. posiew. 

Jak wygląda leczenie leptospirozy?

W przypadku leptospirozy o łagodnym przebiegu stosuje się leczenie objawowe – środki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, tabletki na ból gardła, ziołowe płukanki czy syropy na kaszel. Leptospiroza przypominająca zwykłą infekcję wirusową nie wymaga nawet podania antybiotyku. Jeśli jednak objawy przybierają na sile, działaj szybko i zdecydowanie. Gdy pojawiają się krwotoki i niepokojące bóle w klatce piersiowej, nie czekaj, ale zgłoś się do szpitala. W placówce medycznej zostanie wykonanych wiele badań i rozpocznie się antybiotykoterapia. Jeżeli pojawiły się powikłania, konieczne będzie wdrożenie leczenia wspomagającego, które obejmuje wsparcie wątroby czy nerek, czyli organów najbardziej narażonych na uszkodzenie. Wskazane mogą okazać się też konsultacje neurologiczne lub kardiologiczne.

Pamiętaj, że doskonałym uzupełnieniem dla zaleceń lekarza będzie leczenie sprawdzonymi domowymi sposobami. Zobacz, jakie są domowe sposoby na nudności.

Powikłania leptospirozy

Leptospiroza przypomina grypę i zazwyczaj ma przebieg łagodny, jednak jej powikłania mogą być bardzo poważne. Mowa tu przede wszystkim o chorobie Weila, w której dochodzi do niewydolności nerek, wątroby i innych narządów. Jej symptomy są bardzo poważne i obejmują m.in.: niewydolność oddechową, silne bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, skąpomocz. Śmiertelność w przypadku wystąpienia tych powikłań wynosi ok. 10%. Innym skutkiem ubocznym leptospirozy mogą być choroby oczu, na które wskazują zaczerwienione spojówki oraz stan zapalny w obrębie naczyniówki i siatkówki oka. 

Leptospiroza – czy jest na nią szczepionka? 

Jedną z metod zapobiegania leptospirozie może być szczepienie zwierząt. Powszechną praktyką jest szczepienie psów, które mogą przenosić bakterie, a ponadto same ciężko przechodzą leptospirozę. Ludzie muszą sięgać po inne metody profilaktyczne: zabezpieczać skórę i błony śluzowe w czasie kontaktu ze zwierzętami lub unikać styczności z nimi; nie korzystać z kąpielisk, które potencjalnie mogą być siedliskiem bakterii czy zachowywać szczególną ostrożność podczas wycieczek w strefie tropikalnej. Czasem stosuje się profilaktyczne dawki antybiotyku, jednak nie jest to powszechna praktyka.

Źródła
  1. M. Szewczyk, Diagnostyka bakteriologiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019.
  2. A. Boroń-Kaczmarska i in., Choroby zakaźne i pasożytnicze, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
  3. K. Dzierżanowska-Fangrat, Leczenie chorób infekcyjnych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.