Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Lifting twarzy – kto i kiedy powinien go wykonać?

Sylwia Brodniewska 01.03.2023Aktualizacja: 01.03.2023

Starzenie się sprawia, że skóra staje się mniej jędrna i elastyczna. Pojawiają się zmarszczki i traci się owal twarzy. Istnieje wiele metod, które sprawiają, że skóra odzyskuje jędrność i młodszy wygląd. Niekiedy jednak konieczne jest wykonanie bardziej inwazyjnego zabiegu, takiego jak lifting twarzy. Pozwala on na odmłodzenie nawet o kilkanaście lat. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i kto powinien się na niego zdecydować.


lifting-twarzy-co-to-jest-na-czym-polega
pixabay.com

Polecane

jaki-jest-wplyw-halasu-na-zdrowie-czlowieka
Zdrowie
2 min.
Jaki jest wpływ hałasu na zdrowie człowieka?
17.09.2021
jaki-jest-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie
Zdrowie
1 min.
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
17.05.2021
jak-dbac-o-serce-profilaktyka-i-zdrowe-nawyki
Zdrowie
3 min.
Jak dbać o serce? Profilaktyka i zdrowe nawyki
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
Spis treści
  1. Na czym polega lifting twarzy?
  2. Kiedy warto zdecydować się na zabieg?
  3. Efekty liftingu twarzy
  4. Jak przedłużyć efekty liftingu twarzy?

Na czym polega lifting twarzy?

Już po 25 roku życia zaczynają zanikać włókna kolagenowe, dzięki którym skóra jest sprężysta, jędrna i elastyczna. Wraz z wiekiem zaczyna opadać owal twarzy, pojawiają się zmarszczki, a skóra traci swoją elastyczność. Największa utrata gęstości skóry najczęściej ma miejsce około 40 roku życia, dlatego wiele osób, które przekroczyły ten próg, poszukuje rozwiązań mających na celu odmłodzenie skóry, zmniejszenie zmarszczek i poprawę owalu twarzy. 

Należy jednak pamiętać, że kwestia starzenia się jest indywidualna. Wpływa na nią wiele czynników, jak palenie papierosów, brak stosowania filtrów przeciwsłonecznych podczas opalania, niewystarczająca ilość snu, a także predyspozycje genetyczne. Niekiedy samo wykonywanie zabiegów kosmetycznych czy medycyny estetycznej nie daje zadowalających efektów. Rozwiązaniem może być lifting twarzy. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na nacięciu i naciągnięciu skóry tak, aby poprawić rysy twarzy, przywrócić jej owal i wygładzić zmarszczki. U niektórych osób konieczne jest usunięcie nadmiaru skóry, ale o tym decyduje lekarz przeprowadzający zabieg. Lifting twarzy jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i wiąże się z przynajmniej jednodniowym pobytem w szpitalu. 

Kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Obecnie medycyna estetyczna ma do zaoferowania wiele zabiegów dużo mniej inwazyjnych niż lifting. Można zdecydować się na wampirzy lifting, który widocznie odmładza skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek, a także poprawia jej gęstość i koloryt.  Nie wymaga narkozy, a jedynie znieczulenia miejscowego w postaci kremu. Polega na ostrzykiwaniu konkretnej okolicy własnym, wcześniej pobranym, osoczem. Osoby, które nie lubią zabiegów przy użyciu igieł, mogą wybrać termolifting twarzy za pomocą fal radiowych lub podczerwieni. Coraz więcej osób, w szczególności kobiet, decyduje się na korektę nosa, która jest przeprowadzana w znieczuleniu i może wyraźnie zmienić wygląd twarzy. 

Na lifting twarzy warto się zdecydować, kiedy chce się wyeliminować efekty starzenia się skóry. Pomimo że już osoby około 30 roku życia mogą zaobserwować pierwsze zmiany w wyglądzie, lifting twarzy wybierają najczęściej kobiety w wieku 45–65 lat. Najłatwiej jest zauważyć u nich zmianę w wyglądzie twarzy. Na zabieg chirurgiczny decydują się również osoby, u których nie ma efektów po innych metodach z serii anti-aging, takich jak botoks na czoło czy kurze łapki lub zabiegi iniekcyjne. 

Efekty liftingu twarzy

Chirurgiczny lifting twarzy sprawia, że wypełnianie zmarszczek nie będzie koniecznie, ponieważ jest to zabieg jednorazowy. W wyjątkowych przypadkach, kiedy pozwala na to stan zdrowia, można go powtórzyć. Można również wykonać mini lifting twarzy, który polega na nacięciu skóry w kilku miejscach obok ucha i naciągnięciu skóry. Dzięki temu zmarszczki zostają spłycone, a skóra staje się bardziej napięta. Na ten rodzaj zabiegu decydują się osoby, które nie chcą wiele zmieniać lub młodsze kobiety, które utraciły jędrność skóry w wyniku różnych czynników. 

Na efekty liftingu twarzy należy poczekać około 2–3 tygodni – kiedy zagoją się blizny, zostaną ściągnięte szwy i opatrunki. Po zabiegu twarz jest opuchnięta, zaczerwieniona, może piec i boleć. Pojawiają się również zasinienia, przez co ciężko ocenić efekt zabiegu. Należy również pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny, który zawsze pozostawia blizny. Są one najczęściej w mało widocznych miejscach, np. na linii włosów, za uszami czy w ich wnętrzu.

Jak przedłużyć efekty liftingu twarzy?

Jak wiadomo, nie da się zatrzymać procesu starzenia się. O ile chirurgiczny lifting twarzy pozwala odmłodzić twarz o kilkanaście lat, o tyle wraz z upływem czasu mogą się pojawić kolejne problemy skórne związane ze starzeniem się. Na przykład zmniejsza się poziom nawilżenia ust – z biegiem lat stają się one mniejsze i mniej zarysowane. Wiele kobiet decyduje się wtedy na powiększenie ust kwasem hialuronowym, które sprawia, że są one pełniejsze. Można natomiast przedłużyć efekty liftingu twarzy za pomocą zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. Ich celem powinno być zagęszczenie skóry i pobudzenie jej do produkcji włókien kolagenowych, a także nawilżenie, likwidacja przebarwień i poprawa kolorytu. Zaleca się zabiegi takie jak kwas hialuronowy na twarz, osocze bogatopłytkowe, laser frakcyjny CO2, infuzje tlenowe czy oczyszczanie wodorowe skóry. Warto również regularnie wykonywać peelingi, które pomogą złuszczyć naskórek oraz rozjaśnić skórę i poprawić jej kondycję.

Istnieje także wiele sposób na domowy lifting twarzy. To, jak go zrobić, zależy od urządzenia, z jakiego się korzysta. Może być to laser, mikrodermabrazja lub masaż Kobido. Można również wykorzystać zabiegi domowe opierające się na stosowaniu masek z dodatkiem złota czy kosmetyków z witaminą C lub kolagenem.

Źródła
  1. A.H. Charafeddine i in., Facelift: History and Anatomy, „Clinics in Plastic Surgery” 2019, 46(4), s. 505–513. 
  2. A. Gogołek, A. Stachowiak-Krzyżan, Trendy rozwojowe na rynku usług medycyny estetycznej, Katedra Marketingu Produktu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań 2019, s. 102–112. 
  3. A. Kołodziejczyk, Kosmetologia, tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  4. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.