account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny i objawy liszaja na twarzy. Poznaj metody leczenia

Sylwia Brodniewska lek. Agnieszka Żędzian09.03.2022Aktualizacja: 20.03.2024

Grudkowata, swędząca zmiana na twarzy w kształcie skrzydeł motyla może wskazywać na liszaj. Jest to choroba o nieznanej etiologii, którą mogą wywoływać choroby autoimmunologiczne. Liszaj na twarzy występuje rzadziej niż jego inne postacie. Włączając odpowiednie leczenie, można zmniejszyć dolegliwości, takie jak świąd, zaczerwienienie i nadmierna suchość.


liszaj-na-twarzy-przyczyny-objawy
pixabay

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
  1. Jak wygląda liszaj na twarzy?
  2. Przyczyny występowania liszaja na twarzy
  3. Liszaj na twarzy u dziecka
  4. Leczenie liszaja na twarzy
  5. Leczenie domowe liszaja na twarzy
  6. Dieta w leczeniu liszaja na twarzy

Jak wygląda liszaj na twarzy?

Liszaj u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych w wieku 30–60 lat. Jego etiologia nie została do tej pory poznana. Liszaj płaski częściej dotyka osób skłonnych do alergii, a także cierpiących na choroby o podłożu autoimmunologicznym. Może pojawić się także w wyniku stresującej sytuacji. Niekiedy wywołują go zajady u dziecka, które objawiają się w postaci bolesnych nadżerek. Liszaj pojawia się na twarzy gwałtownie, w postaci czerwonych, swędzących grudek. 

Liszaj płaski może zaatakować tułów, a także twarz i błony śluzowe. Wykwity często układają się liniowo, swędzą i są zaczerwienione. Liszaj rumieniowaty przyjmuje charakterystyczny kształt motyla. Obejmuje on policzki oraz skrzydełka nosa. Widać wyraźnie odgrodzenie od zdrowej skóry. Rzadziej pojawia się liszaj w kształcie krążka, który może pozostawiać nieestetyczne blizny na twarzy. 

Przyczyny występowania liszaja na twarzy

Ciężko jest ustalić przyczynę wielu schorzeń skóry, w tym liszaja. Poza chorobami autoimmunologicznymi może on być spowodowany:

  • silnym stresem,

  • stosowaniem niektórych leków,

  • nieswoistym zapaleniem jelit,

  • chorobami wątroby,

  • powikłaniem po chorobach, takich jak wszawica, ospa, zapalenie skóry,

  • zakażeniem gronkowcem lub paciorkowcem.

Liszaj na twarzy występuje niezwykle rzadko. W większości przypadków ma on łagodny przebieg i znika samoistnie w czasie od kilku miesięcy do dwóch lat. 

Liszaj na twarzy u dziecka

Liszaj na twarzy u dziecka należy skonsultować z pediatrą, ponieważ jego wygląd może przypominać reakcję alergiczną. Często liszaj płaski jest mylony z liszajcem zakaźnym, który stanowi odrębną jednostkę chorobową. Liszaj u dziecka może pojawić się w różnych miejscach, np. na brodzie, na policzkach czy na nosie. Ma on charakter samoograniczający się i zanika po kilku miesiącach. W celu potwierdzenia rodzaju zmiany konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. Liszaj u noworodka może powodować swędzenie, pieczenie i niekiedy ból, który jest niekomfortowy dla dziecka, wywołuje w nim niepokój i staje się przyczyną częstego płaczu. Dzieci, u których rozpoznano to schorzenie, mają większą skłonność do pojawiania się siniaków czy uszkodzeń skóry. Mogą także cierpieć na inne dolegliwości. Łupież u dziecka jest jednym z nich. Może to być łupież Giberta, który nazywany jest także łupieżem różowym. Ta odmiana częściej pojawia się w okresie wiosennym i jesiennym.

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki zyskasz możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na badania, jeśli lekarz uzna, że liszaj wynika z zaburzeń ze strony innych organów.

Diagnoza i leczenie liszaja wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbycia wielu konsultacji ze specjalistami. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • nielimitowane wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym gastroenterolog, dermatolog),

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • dostęp do blisko 300 badań (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (m.in.: USG, tomografia komputerowa, morfologia, OB, CRP, panel tarczycowy),

  • coroczny profilaktyczny przegląd zdrowia.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Leczenie liszaja na twarzy

Leczenie należy dobrać do rodzaju liszaja, nasilenia zmian czy miejsca ich występowania. W momencie pojawienia się swędzących grudek na twarzy trzeba skonsultować się z dermatologiem. W pierwszej kolejności warto zastosować leczenie miejscowe. Wykorzystuje się maści, kremy czy spraye zmniejszające świąd i zaczerwienienie, zwykle zawierające glikokortykosteroidy, tretinoinę czy izotrotinoinę. Doustnie mogą zostać zastosowane leki przeciwhistaminowe, a także sterydy i retinoidy, jednak są one wdrażane na późniejszym etapie terapii.

W zależności od zmian leczenie może być uzupełnione o fototerapię, krioterapię, a w niektórych przypadkach o zabieg chirurgiczny. Zazwyczaj liszaj na twarzy ma przebieg łagodny i leczenie domowymi sposobami jest wystarczające.

Leczenie domowe liszaja na twarzy

Wiele osób samodzielnie próbuje znaleźć najskuteczniejsze sposoby na liszaj na twarzy. Domowe metody mogą uzupełnić leczenie farmakologiczne i sprawić, że dolegliwości nie będą bardzo uciążliwe. Podczas leczenia bardzo ważne jest zachowanie higieny, a także regularne nawilżanie skóry. Skóra dotknięta liszajem jest narażona na działanie promieni słonecznych, dlatego pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem, najlepiej powyżej 30 SPF. W domu możesz samodzielnie przygotować płukanki, które osłonią zmiany chorobowe. Najłatwiej wykonać odwar z siemienia lnianego i malwy czarnej. Kompres należy zagotować z dodatkiem wody, a po ostudzeniu nałożyć na twarz. 

Maseczka z owsianki, stosowana regularnie, może zmniejszyć świąd. Chroni skórę przed podrażnieniami, spowodowanymi drapaniem.

Dieta w leczeniu liszaja na twarzy

Podczas leczenia liszaja należy zastosować odpowiednią dietę. Z jadłospisu warto wykluczyć pikantne potrawy, przyprawy, takie jak pieprz, papryka chilli czy imbir. Trzeba ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny. Dieta powinna być urozmaicona w warzywa i owoce, z wyjątkiem cytrusów. Nie można również zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Źródła
  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
  2. S. Jabłońska, S. Majewski, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.