Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Sposoby leczenia liszaja płaskiego. Dowiedz się, na jakie objawy warto zwrócić uwagę

Sylwia Brodniewska lek. Agnieszka Żędzian16.03.2022Aktualizacja: 11.03.2024

Liszaj płaski to choroba, która najczęściej atakuje osoby dorosłe, jednak może również pojawić się u dzieci, w tym u niemowląt. Charakteryzuje się grudkowatą, swędzącą wysypką, która pojawia się na skórze lub na błonach śluzowych. Leczenie pomoże zmniejszyć dolegliwości.


liszaj-plaski-przyczyny-objawy
pexels

Polecane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest liszaj płaski?
  2. Liszaj płaski – objawy
  3. Liszaj płaski u dziecka
  4. Liszaj płaski – leczenie

Co to jest liszaj płaski?

Liszaj płaski jest chorobą charakteryzującą się zmianami grudkowymi na skórze oraz na błonach śluzowych. Czasem obejmują one również płytkę paznokciową. Przyczyna nie została do końca poznana, chociaż istnieją czynniki, które zwiększają podatność na zachorowanie. Liszaj płaski częściej występuje u osób cierpiących na choroby o podłożu autoimmunologicznym, takie jak: cukrzyca, choroba hashimoto, marskość czy zapalenie wątroby. Może również dotknąć osoby, których odporność w danym momencie jest mniejsza. Choroba występuje tak samo często u kobiet, co u mężczyzn, jednak zwykle obejmuje osoby między 30. a 60. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że nie zapadają na nią dzieci. 

Liszaj płaski może występować w kilku rodzajach:

  • guzkowym,

  • pęcherzykowatym,

  • nadżerkowym,

  • mieszanym,

  • zanikowym,

  • barwnikowym.

Liszaj płaski nie jest zaraźliwy, jednak pojawiające się na skórze zmiany mogą powodować dyskomfort w codziennym życiu.

Liszaj płaski – objawy

To, jak wygląda liszaj płaski, zależy od jego postaci i miejsca, które zaatakował. Na ciele tworzą się błyszczące grudki w kolorze czerwonym, fioletowym lub sinym, które swędzą. Mogą być one różnej wielkości, o twardej strukturze, z białą siateczką, która nazywana jest siateczką Wickhama. Tworzy się ona w wyniku nieprawidłowego przerostu warstwy ziarnistej skóry. Zmiany najczęściej ustępują samoistnie po upływie kilku miesięcy. Na ich miejscu nie tworzą się blizny.

Liszaj atakuje głównie nadgarstki, kostki czy tułów. Pojawiające się zmiany swędzą, głównie w nocy. Drapanie ich może zaostrzyć je i doprowadzić do wystąpienia objawu Koebnera. Polega on na pojawieniu się linijnego wysiewu grudek wzdłuż miejsca drapania. 

Liszaj płaski może objąć owłosioną skórę głowy. W miejscu zmian pojawiają się zaczerwienienie, grudki i świąd. Niekiedy towarzyszy im ból. Często, w szczególności u kobiet, dochodzi do miejscowej utraty włosów i bliznowacenia.

Liszaj w jamie ustnej charakteryzuje się białawymi grudkami o siateczkowatej strukturze, które umiejscowione są na wewnętrznej stronie policzków i języka. Rzadziej można zauważyć grudki lub nadżerki. Pojawia się zaczerwienienie jamy ustnej, opuchlizna i łuszczenie się. 

Najrzadziej liszaj płaski atakuje paznokcie, które pokrywają się poprzecznymi bruzdami w kolorze żółtym. Widoczne są wgłębienia w płytce. Może pojawić się ból, a także zaczerwienienie paznokci i otaczającej je skóry. W skrajnych przypadkach następuje zanik płytki paznokciowej. Zdrowe paznokcie są ważne dla wielu osób, na szczęście wdrożenie odpowiedniego leczenia może szybko przynieść widoczne efekty.

Na Twojej skórze pojawiły się niepokojące zmiany, które mogą świadczyć o obecności liszaja płaskiego? Nie szukaj diagnozy samodzielnie, ale umów się na wizytę u dermatologa. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, ominiesz kolejki i skonsultujesz swoje wątpliwości ze specjalistą w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych od momentu zarezerwowania wizyty.

Oprócz tego w ramach wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi przygotowanego przez TU Zdrowie możesz zyskać dostęp do:

  • usług świadczonych w prawie 3500 placówek placówek medycznych w całej Polsce (z listy współpracujących z TU Zdrowie),

  • nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD,

  • minimum 120 badań laboratoryjnych, 65 obrazowych i 5 badań czynnościowych w pakiecie OCHRONA PLUS i nawet blisko 300 różnych badań w pakiecie OCHRONA GOLD.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, który z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisy Zdrowie Welbi będzie dla Ciebie najlepszy.

Liszaj płaski u dziecka

Rodzice często nie wiedzą, jak leczyć liszaja płaskiego u dziecka. Dzieci chorują na niego rzadziej niż dorośli. Liszaj u niemowlaka najczęściej objawia się wysypką o niewielkich grudkach. Zwykle powoduje ona świąd, który drażni malucha i sprawia, że staje się on niespokojny. Nie istnieje konkretna przyczyna występowania liszaja u najmłodszych, ale często atakuje on dzieci, które cierpią również na atopowe zapalenie skóry. Zazwyczaj specjalistyczne leczenie nie jest konieczne, a może polegać jedynie na działaniu miejscowym. Ważne jest wtedy zachowanie prawidłowej higieny, a także pielęgnowanie skóry zajętej zmianami.

Liszaj płaski – leczenie

Wiele osób zastanawia się, jak można wyleczyć liszaja płaskiego. Po pierwsze łatwo jest go rozpoznać na podstawie obrazu klinicznego. Niekiedy należy wykonać dodatkowe badanie histopatologiczne, aby potwierdzić chorobę. Po drugie zmiany najczęściej samoistnie zanikają po kilku lub kilkunastu miesiącach. Można jedynie zastosować leczenie objawowe, które stosuje się w miejscu wystąpienia liszaja. Zaleca się używanie maści, kremów i aerozoli, które działają przeciwświądowo, antybakteryjnie i łagodząco na skórę. Lekarz może również przepisać retinoidy, glikokortykosteroidy i fototerapię. Jest ona zalecana na liszaja płaskiego mieszkowego. Odbywa się przy zastosowaniu promieniowania UVA, UVA1 UVB czy w niektórych przypadkach PUVA. Nie powinna by ona stosowana w leczeniu liszaja płaskiego w postaci barwnikowej, ponieważ może nasilić zmiany.

Jeśli terapia miejscowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może zadecydować o włączeniu leczenia ogólnego. W tym przypadku także stosuje się glikokortykosteroidy, jednak są one podawane doustnie lub w postaci iniekcji. 

Wspomagająco w leczeniu liszaja płaskiego można zastosować domowe sposoby. Do płukania jamy ustnej sprawdzają się ziołowe płukanki na bazie nagietka, łopianu czy borówki czarnej. Aby złagodzić zmiany na skórze, warto zastosować kąpiele w owsiance. 

Źródła
  1. G. Wagner, C. Rose, M.M. Sachse, Odmiany kliniczne liszaja płaskiego, „Dermatologia po Dyplomie” 2013, nr 5, s. 4–16.
  2. S. Jabłońska, S. Majewski, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.